Strugurasi de Sept-Oct 2011 *53*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

michella, Mariei i s-a umplut burtica de bubite mici si rosii, parca era urzicata...o sa mai las sa treaca ceva timp si mai fac o incercare cu dovleacul...

sei, ti-ai luat iaurtiera?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

da, mikka, nu se compara. la noi era ceva greu sesizabil abia vedeam eu sau mama bubitele.
may rad ca tuta in fata monitorului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Mikka nu am luat iaurtira, nu am umblat inca prin magazine, o sa merg zilele urmatoare in Achan
reteta de biscuiti
Re#539;eta de baz#259;:
- 100gr f#259;in#259; alb#259; f#259;r#259; gluten
- 100gr f#259;in#259; de orez f#259;r#259; gluten
- 20gr unt sau 3lg ulei de m#259;sline presat la rece
- un g#259;lbenu#537; de ou de cas#259; sau eco#537; ou întreg dac#259; copilul are peste 1 an
- 100ml ap#259; rece
Op#539;ional (aici fiecare poate s#259; jongleze cu diferite condimente sau fructe):
- scor#539;i#537;oar#259;
- banan#259; pisat#259;
- pere t#259;iate buc#259;#539;i
- etc.
Într-un bol am amestecat f#259;inurile si am ad#259;ugat untul rece din frigider.

Cu ajutorul degetelor, repede, am f#259;râmi#539;at untul #537;i l-am amestecat cu f#259;ina, ob#539;inând un amestec f#259;râmicios.
Am ad#259;ugat galbenu#537;ul de ou #537;i apa.Scor#539;i#537;oara în cazul de fa#539;#259;. Sau fructe, dac#259; alege#539;i acea variant#259;Am format bilu#539;e pe care le-am aplatizat în palm#259; #537;i le-am a#537;ezat în tav#259; pe hârtie de copt.Am pus tava în cuptor, la foc mic-mediu, pentru aprox. 15 minute, iar apoi le-am scos pe un grilaj.Se p#259;streaz#259; în cutie etan#537;#259; la loc r#259;coros. Am dat biscui#539;ii prin râ#537;ni#539;a de cafea si i-am combinat cu diverse fructe. Aten#539;ie îns#259;, s#259; f#259;râmi#539;a#539;i biscui#539;ii când îi pune#539;i în râ#537;ni#539;#259; ca s#259; nu se strice aceasta. Poft#259; bun#259; celor mici!
reteta de aici

Michella
.. mutumim... tot o banui .. la lactatel din comert, de ce? pt ca daca eu mananc iaurt ei ii ies bube...

La totul despre mame se vb de prmergaor...concluzia NU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

seidana si reteta de budinca ? te am stresat , stiu
voi ce ati mai mancat ?
iaurt putem sa le dam deja ?

rach voi ?

inutsa mi am adus aminte , am lesinat de ras la faza care ai povestit o cu cana de apa

am uitat sa va zic , T de doua zile turuie intr una MAMA MAMA
si rade cu gura pana la urechi cand spune

_


de T 7+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

multumesc frumos pt reteta, Sei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Bravo T cica urmatorul bb va fii fata

O sa scriu reteta, insa trebuie sa o scriu dupa cum ii voi face Elei, si acu imi e lene.. promit ca diseara.. am mai cautat pe net retta insa e f coafata pe net, eu merg pe basic things

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Jade.. noi , ne facem ca, mancam,.. mar cu biscuite
la prnz carnita cu dovelcel, pastarnac, morcov, cartof si un sfert de rosie cherry bio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

eu de juma de ora caut sa traduc cuvantul scrumbie si scrie:sabalo del Mar negro, adica ceva din Marea Neagra...e clar!

jade am crezut ca eu sunt singura caruia ii iese pireul de fructe zemos si are nevoie de biscuit...

eca felicitari pt dintoc, ca uitasei adineaori

am pus ieri pe fb(ca filmulete nu merg pe grup, nuż) un film cu Noa, cum ma imita cu cei 5 lupusori. adica mama invarte din incheietura mainii si-i canta lui bebe despre cei 5 lupusori, e ceva foarte tipic aici. ei bine noa a inceput sa ma imite cu manuta cand aude cantecelul...lu tacsu ii pica chilotii de pe el

mikka sanatate

may tare bb, oare cate luni areż

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Sei, eu nu o mai pun in premergator.Trebuie sa am mai multa grija de ea in premergator.Asa ca prefer saa o las in patut sa se joace ca nu plange dupa mine.


Bravo T

Jade eu i-am dat branzica cu banana si suc de portocale.A mancat tot.Ea mananca tot ce-i dau.Dar am hotarat sa nu-i mai dau mai mult de 170 ml.

La pranz piureul de legume cu carnita.Maine cu ou.


Vita cand avem voie sa le dam?


D bunny scrumbia este peste

Mergi la inceput