Cat se poate circula legal in Ro cu masina straina

Cat se poate circula legal in Ro cu masina straina | Autor: Happiness_4_us

Link direct la acest mesaj

Buna ziua!

Dn motive personale, am hotarat sa aducem masina, proprietate personala, din Is, tara noastra de resedinta, si sa o folosim o perioada in Ro.
Am hotarat sa o aducem in container cu feribotul si ptr ca ar mai fi durat inca o luna sa ajunga in port in Constanta, am anulat drumul Hamburg-Constanta si o ridicam din Hamburg.
Acum intervin neclaritatile.
Cel din Hamburg care se ocupa de proesarea actelor ne- a anuntat ca va trebui sa facem vama masinii daca o vom folosi mai mult de 6 luni.
Mentionez ca masina este proprietate personala, inmatriculata in Is unde platim taxe si asigurarari si ptr care am marit Casco ptr perioada cat o vom folosi in Ro, nu intentionam sa o inmatriculam in Ro si nici sa o vindem, iar cand vom rezolva problemele de aici ne vom intoarce inapoi acasa in Is cu tot cu masina.
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o lege despre circulatia autovehiculelor straine pe teritoriul Ro?

P.S. poate e imp de specificat ca Is este tara non UE.

Multumesc frumos!
S- a ma confruntat cineva cu aceasta problema?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Hapiness,eu stiam(deci stiam,la timpul trecut)ca o masina straina are voie sa circule timp de trei luni apoi ori parasetse tzara,ori este inmatriculata in Ro!Nu stiu daca s-a modificat legea,dar si domiciliul trebuie declarat dupa o perioada de trei luni!Sunt cam in legatura chestiile astea!

Avetzi pasaport cu domiciliu in strainatate?(asta in cazul stiu eu ce va mai pun autoritazile sa platitzi)

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cf OG195/2002 art. 82 al.4 este adevarat insa pentru persoanele care au domiciliul sau rezidenta in Romania si conduc autovehicule inmatriculate in alta tara.
Nu stiu sa existe vreo restrictie fata de cetatenii straini cu masina straina ca si perioada maxima in care pot conduce vehiculul pe teritoriul Romaniei.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Avem dubla cetatenie, islandeza- romana, insa domiciliul il avem in Islanda.
Firma de inginerie unde lucreaza sotul in Is , are o filiala si in Ro , insa pe perioada cat suntem in Ro , este platit in Is si taxe si tot platim acolo.
Practic suntem cetateni straini cu domiciliu in strainatate, temporar in Ro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In acest caz nu stiu sa existe vreo restrictie.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Multumesc frumos, Marius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Offtopic, ca nu-s in tema cu masinile, te-a lamurit Marius: Ce fac copiii? Ai 2 acum? Andrei cum este?
Cum v-ati acomodat in IS? Ati invatat limba? Dar copiii? Merg la gradi acolo? Chiar nu stiu nimic despre Islanda (in afara de date geografice), nu este o tara prea mediatizata...

Te stiu de la alte subiecte, si stiu ca ai trecut prin multe! Dumnezeu sa va dea multa putere!

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:



Momentan suntem in Ro, anul asta cel putin, facem ABA cu Andrei si e imp sa fie in limba pe care o vorbim toti.
In Is mergea la gradi, mereu i- a placut, dar am intrerupt acum.
Deja avem " vechime" cu limba, este o limba grea, ca mai toate cele nordice, dar nu imposibil de invatat.
Maria are doar 1 an, pentru ea e prea devreme sa vorbim de gradi, vom vedea la timpul respectiv daca vom prelungi sederea aici sau nu. Sunt convinsa ca ea se va acomoda oriunde, nu imi fac probleme in privinta asta..
Sanatosi sa fim!

Toate cele bune!

Mergi la inceput