Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (8)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Fetele, multumesc, sunt mai bine cu piciorul. Si mie imi pare rau sa aud ca unele dintre voi ati fost necajite din cauza familiei...
Ileana, Ligia, Iaura (sper ca nu confund) daca sunteti nemultumite de hainutele alese de nasici, eu zic sa luati cumva masuri. Eu una sunt precauta la faze din astea, si desi inca nu aem hainele de botez am vbit deja cu nasa sa luam impreuna hainutele de botez, tocmai ca sa nu avem surprize, si sa fie toata lumea multumita..eu stiu cel mai bine ce dimensiuni are copilul, cu ce culori ii sta bine, etc... Ah, si mai voiam sa zic ceva...fetelor care scrieti de nase/familie...e bine ca va descarcati, mai ales ca aici e un grup tare ffumos si "legat" sa zic asa...dar mare grija ca este un forum cu continut public...si oricine in urma ununi google poate ajunge pe paginile astea, inclusiv cei despre care scrieti :|

Mihaela, m-a amuzat teribil povestirea cu soacra si ciorapii ei :)))) Acum , ma intrebai de Beatrice, da a avut 2600 la nastere, am iesit cu ea la 2.440. In continuare a avut asa :
1 luna - 3.580 (> 1.140 g)
2 luni - 4.410 (> 830 g)
3 luni - 5.170 (> 760 g)

Nu am alimentat-o decat la san. Nu a primit nici un bibe de lapte praf.
A mancat si mananca in continuare destul de haotic, dar nu mai mananca pe timpul noptii inca de la o luna. Ultima masa o ia pe la 12 noaptea, si apoi se mai trezeste la 7. Nu o trezesc niciodata ca sa ii dau sa manance.
La san sta in medie 7 minute. Primeste la fiecare masa lapte doar dintr-un san. De vreo saptamana la unele mese ii dau si celalalt san daca il vrea.

In general mananca f bine dimineata. A avut si ea zile mai proaste, cu greva foamei cum zic fetele..cand plangea si nu prea manca. Dar am trecut peste.

Cam atat Iris cum a evoluat?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

LA MULTI ANI MARIA ELENA si MATEI GABRIEL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

MIHA nu e o poveste deosebita, ne-a placut amandurora, ni se pare deosebit si suna bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

neatza tuturor!
anca_cls - eu as zice ca mi s-a reglat lactatia, in sensul ca nu mai sunt nevoita sa mulg la pompita, ci este destul lapte pt bebe, si atat. imi mai simt sanii angorjati, insa fara sa ma doara. si mie imi curg sanii cand alaptez, cand plange micuta sau cand ma gandesc la ea , iar de tricouri, maieuri si alte obiecte vestimentare udate nu mai zic. tampoanele de sani nu prea le suport, asa ca le folosesc mai mult cand ies din casa si noaptea



mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Faith, si eu cand am botezat, acum doi ani, am intrebat-o pe mama copilului ce vrea sa cumpar ca sa nu fie dezamagita. Si mi s-a parut ok asa. Nasa mea a inceput sa cumpere imediat dupa ce am nascut, cand nici nu stabilisem data botezului. Ma lamentez degeaba, nu mai am ce face...Dar cel mai tare ma irita plapumioara de saten cu volanase si pernita. Mi-a spus mama ca asa ceva mi-a cumparat mie la botez. De-aia spun ca e alta generatie, alte gusturi...Eu il voi imbraca cam cum l-a imbracat Alice pe Radu, in nuante de vernil.
Amelia, cum de s-au strans toate la tine? Pana la urma, sanatatea copilului e cea mai importanta. Sa ne tii la curent!
Mady, intr-adevar urat...chiar nu se uita!
Alina, si eu am comandat tortul la Hilton, mai mancasem si e o nebunie...Ma costa o mica avere, dar poate asa mai abat atentia oamenilor de la hainele copilului. Tudor a inceput si el sa baloseasca si sa isi suga manutele. Si...mananca foarte mult. Sa fi intrat in puseul de crestere de trei luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

Fetele intrucat la noi au fost discutii cu nasii ca mai vroiam o pereche de nasi ,iar nasa de cununie a zis ca ea se da la o parte caci vrea sa fie unica am hotarat sa ramanem doar la ei la nasii de botez caci eram gravida si nu aveam puterea sa ma impun,simtea ca fac rau copilului cu atatea discutii,nasa m-a intrebat daca am pretentii la haine si daaaaa i-am s[pus ca am o groazade pretentii si ea mi le-a indeplinit pe toate stiu ca am fost rea dr ea a fost exagerata.

Acum ea nu a vrut nimic cadou de botez (vrea sa-mi arata ca ea chiar a botezat cu drag),dar tre sa-i iau ceva (aveti idei?) Sambata acum vom merge la ei ca pentru Paste (nasu a lucrat de paste si ceilalti fini asa ca ne gesim sambata),si vreau sa-i iau ceva dar nu stiu ce!

Duminica ii iau motul lui finicu si vreau sa-i iau si finei ceva ca a facut baiatu mare

Noi Pastele l-am facut in familie iar luni mi-au venit finii si viitori fini! a fost superrrr


Heeeelp sunt intr-o situatie groaznica am un san mai mare decat capul copilului si altul mai mic nu stiu cum am ajuns in situatia asta pareri.idei,?cum fac sa le egalizez?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izish83 spune:

Hristos a Inviat!
Noi de Paste am stat pe acasa, am avut musafiri si zilele urmatoare am plecat pe la rude si prieteni in vizita. Bebe s-a comportat bine, dar au fost si cateva crize de colici.
Ieri a venit pediatrul sa il consulte, a evoluat tare bine. Mananca in continuare mixt si la o luna avem 5.500, ne-a luat cam 2 kg in greutate, dar ne-a spus sa nu ne facem probleme. Papam si ceiut, 100 ml pe zi. Am inceput sa iesim si noi mai des pe afara, pe la mall si la cumparaturi il luam cu noi deoarece nu avem cu cine il lasa. Bine macar k atunci cand este in deplasare doarme non-stop.
Lady-multa sanatate pt cea mica. Sa se refaca cat mai repede.
Alina-iar ai schimbat laptele praf? La un moment dat stiu k ii dadeai tot humana ca si noi. Ti-a recomandat cineva sa il schimbi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Neata fete dragi!

Am revenit si ne-am revenit dupa petrecere, dar mai ales dupa o perioada cu somn putin.
Totul a fost foarte frumos, botezul a atras dupa el frica de apa a Alexandrei si imi va trebui multa rabdare si nervi ca sa trecem peste asta. Mititica dormea si a fost trezita, dezbracata si bagata in apa . Pot spune ca am insistat chiar sa ii puna doar apa pe capusor sa nu o scufunde cu totul dar eu am vorbit eu am auzit ca preotul mi-a zis ca asta nu mai este botez- ce obiceiuri "frumoase" la ortodocsi. Nu pot spune ca sunt incantata desi m-am nascut si am crescut cu religia asta acum pot spune ca mi se pare barbar scufundatul asta in cristelnita. Acum cand o dezbrac si incep sa ii fac masaj si apoi simte apa urla copilul meu care nici nu stiam ca stie a plange

Sa revenim, ne-am distrat pe cinste la petrecere toti, micuta mai mult a dormit a si papat si a dansat putin, au tabarcit-o toti. Poze cu mine nu am pentru ca ori dansam, ori stateam de vorba, ori faceam eu poze. Astept de pe la rude ca nu am avut fotograf profesionist. Sotul a facut seara 38.8 asa ca m-am bucurat ca se tine pe picioare si participa la botez, nu am avut pretentii prea mari de la el, este racit bocna. Sara a dormit o ora in brate la mama mea ca nu mai putea dupa atata dans si alergat.
O idee foarte buna sa faci petrecerea ziua, totul a tinut de la 14-20, a plecat lumea fericita acasa dupa mult dans si vorbarie.
Vremea a fost schimatoare ba soare, ba ploaie dar cat de cat ok.

Un link cu cateva poze https://picasaweb.google.com/102327228005132729215/BotezAlexandra?authkey=Gv1sRgCPTtz7udh6WMNQ#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

altesa noi le-am luat o veioza de galle.

alina, ileana noi l-am luat pe cel black and white de la hojo...e intr-adevar fff bun...

pe mine ma omoara aranjatul invitatilor la mese...fac tot felul de combinatii si nimic nu-mi place..sper sa ajung la un rezultat favorabil destul de repede ca ma lasa nervii...

si robert baleste si isi mananca manutele, dar incerc sa fiu pe faza sa i le scot. dar e si in asta un lucru bun, pentru ca de cand rontaie la manute nu mai plange.

ieri, dupa ce am stat cu el la plimbare 6 ore a dormit tun de la 22 la 5.30 si dupa ce a mancat un biberon a adormit din nou pana la 9 ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Ileana, lasa ca paturica si perna cu volanase le pui bine undeva si nu le mai vezi. Nu trebuie sa le folosesti. Mie mi-a aratat nasa lui radu ce vrea sa ii cumpere desi eu ii zisesem sa ii ea ce vrea ea. La mara la fel am facut, am lasat-o pe ea sa aleaga si a fost minunat. Pana la biserica a avut o rochie rosie, paltonas rosu, cizme albe. Iar in biserica a imbracat-o cu o rochie il stil catolic, alba si luuuuunga, de doua ori mai lunga decat mara.
Altesa :))) se regleaza ei cand termini cu alaptatul.
Cate kile mai au ai vostri? Radu se apropie de 8

Mergi la inceput