Clubul "babelor" FIV-oase 27

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lyly_mar spune:

hello fetele
am cam disparut ca magaru in ceatarecunosc!!!dar sunt total pe langa..nici cu fiv nu imi bat capu...si nici cu retete nu ma omor...pur si simplu n-am chef sa stau cu orele in bucatarie...eu fac tot ce nu dureaza multsi nu e complicat
elenusule, FIV la Tutu e 2000 de euro (cel putin, anul trecut asa era)
smaikule,iti tin pumnii stransi,tare!!!
ari, iti tin degetelea stranse,tare!
pup fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Da, Tanoo, si tu ca barbat. 3 luni de injectii zilnice in burta, cu siguranta nu e usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

sabina

daniela,sigur ca merge facut si din pui.
pasca eu o fac cu aluatul de mucenici moldovenesti si umplutura de branza de vaci cu stafide si arome.

ana,asa este ,merge si rece,feliat, mucshiuletul asta.toate condimentele alea si zeama in care sta 2 zile ii dau un gust formidabil.

lara,sa ne povestesti cum iese.

spre rusinea mea am avut si voi avea pana plec o perioada extra-mega-aglomerata si nu am reusit sa termin curatenia.
este prima data cand mi se intampla asa ceva.
e adevarat ca si treaba ca pana acum nu am avut la joburi-ca mai nou pun umaru' si la treaba sotziorului .
aveam de ales intre a-mi termina treaba si a-mi termina curatenia...si am ales prima varianta...asa ca suntem tot cu covoare stranse,perdele stranse etc etc.
bine ca plecam de acasa de Paste ca ma deprimam.
fac eu curat dupa Paste...cand o sa am timp.

vroiam sa fac si pasca si cozonac...dar azi am dat comanda la cofe in final...drobul si muschiuletii ii fac Sambata dimineata la munte ca oricum dimineata de Sambata o avem rezervata gatitului...suntem 5 fete pricepute la bucatarie toate ...asa ca..nici nu vreau sa va insir cate pregatiri facem....dar o sa fac pozici si o sa vi le arat.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

aveam planuri de calcat toate hainele pe care le luam cu noi...acu' spun ca arunc fierul de calcat in masina si gata!!!!
doar 2-3 ore imi doresc pentru mine sa ma duc la mani-pedi,coafor,epilat si spovedit/impartasit.

dar stau si ma gandesc pentru ce toata goana asta nebuna???
ne-am bagat intr-un proiect de anvergura care ne va consuma si ultima picatura de energie si timp liber...dar la ce bun???
in fine....

lyly,bine ai venit.
sa-ti fie de bine plimbarea.
sa stii ca ce am insirat eu acolo...dureaza mai mult cititul si scrisul...ca marinata o faci in 5 minute....iar la cuptor sta carnea 40 de minute.
la drob muncesti vreo 2 ore cu totul...dar il faci o singura data in an...asa ca merge efortul ...zic.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

am asteptat sa dea samira reteta

daniela eu fac cozonacul la masina de paine. nu stiu sa fac la mana. dar iau aluatul si-l coc in cuptor. nu-mi place gustul care iese la tava masinii de paine.
folosesc aluat de cozonac la pasca.
2 oua
130 g unt
80 ml lapte
1 lg sare
4 LG zahar
345 g faina
2 lg drojdie
umplutura de branza de pe gustos.ro
250 g de branza de vaci
2 oua
100 g zahar
2 linguri smantana
2 plicuri zahar vanilat
esenta de rom
daca ai curaj...incearca
180 de grade. preincalzit in prealabil cuptorul.
samira corecteaza-ma la umplutura!!! umplutura e de pe gustos.ro. eu cand am facut am respectat cantitatile dar in forma pe care am avut-o am pus mai putina umplutura...asa a fost nevoie la mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

buna seara fetele
lyly bine ai revenit si multam
sami intradevar gatesti extraordinar; am facut pana acum 2 din retele tale si sunt ; pe mine ma incanta faptul ca ne spui exact cantitatile, gradele si timpii de coacere/fierbere, lucruri pe care nu le gasesti de regula in retete si care fac diferenta
elenus, ari, maria, ady
pentru toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

dragele mele...va multu pentru aprecieri.
e adevarat,bucatreala imi place si imi si iese...de cele mai multe ori.

sabina,umplutru de pasca o fac dupa ochi,in general.
in umplutura ta 2 oua imi par cam multe pentru 250 gr branza.
eu pun cam 1 ou la 250 gr. branza si nu mai pun smantana.
aleg o branza cat mai grasa si untoasa si combin doar cu ou,zahar,rom,coaja de lamaie/portocala.
e posibil sa-ti fi ramas umplutura daca ai avut forma prea mica.
mie nu-mi place sa am "coca" multa in felie asa ca foaia de aluat o fac mai subtire.
bine...mie nu prea imi place pasca sa fiu foarte sincera...cu mare greutate mananc o felie transparenta...dar sotziorul o adora...si cum eu il ador pe sotzior...i-o pregatesc cu drag.

smaick




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Facem ce facem si revenim la mancare
Doamne Samira ce as manca putintel drob si o bucatica de pasca... dar sunt in post acum recuperez de Paste. Retele suna ff bine, sunt sigura ca iti ies si gustoase . Daca iti si face placere gatitul , mancarea iti iese delicioasa...
Cum ti-a fost ziua de azi? Te-au capiat de cap?
Lyly bine ai revenit. Cum a fost nunta?
Smaick ce repede trece timpul, imediat te intorci cu bebei la purtator..
Lara Dzeu sa le dea sanatate la mame, nu? A mea sta la aproximativ 5 minute de mine, asa ca iti poti inchipui cam de unde ne hranim noi... Dar cand sunt odihnita ( f rar in ultima vreme din pacate) imi place sa si gatesc, si atunci imi iese f bine. In schimb daca nu am chef si sunt obosita, nici sa fierb 2 oua nu sunt in stare
Anaasta sa stii ca eu sunt cu ochii pe tine, nu te las multa vreme pina iei hotarirea sa faceti fiv, da?
Sabina la fel si la tine
Eu imi fac curaj sa ma apuc de calcat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

ady chiar ca trece repede; acum sunt in negocieri cu dr cu privire la nr de embrio transferati; ea vrea sa-mi puna doar unul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Ady si eu stau cu ochii pe tine.


Eu de sarbatori nu gatesc deloc, doar o ajut pe mama. De obicei plecam la parinti de sarbatori, asa ca nu facem mare lucru, doar ne odihnim si mancam.

Mergi la inceput