La multi ani Teea, David! Fluturasi de 2011 (144)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Buna ziua!!!
Noi am plecat de vineri seara la surorile mele la Milano si am stat pana aseara si binenteles ca vineri plecam iarasi sa facem Sfintele sarbatori cu totii. A fost tare frumos ca duminica a fost si ziua de nume a cumnatului din partea surorii mai mari si ne-am simtit minunat. Abia astept sa mergem iarasi...Acum daca a venit caldura nu prea mai stam in casa.

La multi ani sarbatoritilor de zilele trecute si iertare pentru intarziere !!!

Andreea, mami, iarta-ma dar nu mai stiu care era intrebarea la care nu am raspuns ....poti sa te repeti, te rog? Va pupam!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Referitor la Alex al meu: are 7 dinti, merge tinut de manuta dar se teme sa ii dea drumul; vine si te ia cand vrea sa se plimbe prin casa.

A trebuit sa il intarc si l-am trimis la soacra-mea, il luam inapoi acum de pasti. Nu e ce imi doream, nu la varsta asta vroiam sa opresc alaptatul si nu asa. Oricum, se pare ca mai mult eu am fost traumatizata el e lipicios si se adapteaza rapid oriunde. Ma tem sa nu ma fi uitat de atunci.

Am intarcat din doua motive. Una ar fi ca nu mai lua in greutate de pe la 5 luni. In total cred ca a luat de atunci 500 gr? Cu luni intregi de stagnare. Iar de crescut in inaltime, deloc. Manca infim spre deloc mancare solida in schimb sugea aproape non stop. Poate nici asta n-ar fi fost o mare problema, daca n-ar fi intervenit serviciul. Eu lucrez partial de acasa si cand sotul revine de la munca sau se trezeste (in schimbul 2, 3), ma duc la birou. In teorie e minunat, in practica e haotic. In cele 2-3 ore pe zi in care Alex doarme, eu trebuie sa apuc sa fac toata munca pe care colegii mei o fac in 8 ore. In rest, stiti si voi cum e; mancarea pentru el pregatita proaspat, misuna prin toata casa etc. Nu reuseam sa lucrez pentru ca pe de o parte vroia mereu la san, pe de alta parte picam de somn , pentru ca toata noaptea ma tzocaia
Soacra-mea mi-a zis ca ea dormea tun cand isi alapta baietii, am mai auzit asta si de la alte mamici. Le invidiez sincer, eu n-am putut. Nu e o senzatie neplacuta dar in nici un caz nu puteam sa dorm in timp ce alaptam.

Si uite asa am ajuns la intarcat. Am sunat zilnic de cand l-am trimis; oarecum previzibil, dar spre marea mea ciuda, acolo Alex mananca de toate, e pofticios, doarme tun toata noaptea etc.
E activ, vesel, curios si soacra-mea e foarte mandra de nazbatiile lui. O apreciez pentru faptul ca intelege corect "obrazniciile" unui copil mic; le intuieste drept semn de inteligenta si sanatate si nu se supara ca "nu sta locului". De exemplu ieri mi-a povestit foarte mandra cum a stat si a curatat tot covorul pentru ca Alexandru ii presarase pamant de flori prin toata casa. Ha!

Sunt cateva chestii cu care nu ma impac, am incercat sa le zic cu binisorul si am renuntat gandin du-ma ca pana la urma va sta la mine 98% din timp Alex si ...asta e, in luna asta in care a fost acolo accept regulile ei. Ma refer la obiceiul de a oferi ceai. Ceai cu zahar. Eu am pe bunica, tata, matusa diabetici. As prefera sa reduc consumul de zahar si paine pentru bebe, preventiv. Am propus sa ii dea apa si a fost oripilata "apa chioara?!" "da ce-are ?!" "noooo, ii fac ceiutz"

Oh well. Lasa ca ajunge acasa.

Imi pare rau, Viss, pentru faza cu sotul tau.
Zicea cineva ca cel mai bun remediu ar fi sa stea ei cu bebele cateva zile...asa e. La noi nu sunt discutii de "de ce nu ai facut X Y" pentru ca amandoi suntem comozi si imprastiati. De aici, casa e vraiste dar macar nu ne certam de la curatenie. Cand facem, facem impreuna, ori la sfarsitul zilei ori in weekend.

Luna viitoare sotul meu intra in schimbul 3, sa vezi atunci incercari pe mine. Trebuie sa fac in asa fel incat sa minimizez harmalaia, sa apuce sa doarma macar 4 ore legate. Daca n-ar fi seriviul am iesi afara dar evident , ghinion, fix acum cand revine Alex ne-a venit un proiect nou lung si urgent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

ina, nu te stresa, iti spun eu ca la intarcat sufera mai mult mama decat copilul... eu pe Mari a tb s ao intarc obligat ca facusem o gastrita acuta si tb sa iau pastile total contraindicate pe alaptare o perioada mai mare de timp...si nu am avut cum asa o las la nimeni ca bunicile lucrau amandoua... asa ca am tinut-o cu mine, eu am suferit ca un caine... ea era ca o floricica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

am venit si noi de afara, a fost placut, multi copii mici, mici in parculet, Cristi s-a dat in toate nebuniile de acolo, Cata doar in legan si tobogan, iar spre sfarsit abia i-am luat de la nisip tare obositor sa fiu cu mana pe Cata si cu ochii pe Cristi
Cred ca eram singura mamica cu 2 copilasi..si mereu primesc aceleasi intrebari...ce dif este intre ei, cat de greu e cu 2 copii, cum am avut curaj sa-i fac la dif asa mica

Legat de parintii cu studii superioare care isi lovesc copiii...nu e deajuns sa fie "asi" in domeniul lor, tb sa citeasca cate ceva si despre pshihologia copilului, despre dezvoltarea lui. Eu una nu as fi putut sa-mi inteleg copilasii daca nu as fi citit cat am putut de mult despre perceptia lor asupra lumii si despre dorinta lor de cunoastere. Poate as fi zis ca daca i-am spus de 1000 ori ca nu are voie undeva, a 1001 oara as fi zis ca vrea sa-mi faca in ciuda, dar nu e deloc asa, este o curiozitate a lor care nu tb ingradita, ci dezvoltata in limitele sigurantei. O las pe Cata sa deschida dulapuri sa vada ce e acolo, dar nu o las sa traga de farfurii. O las sa urce singura scarile dar sunt in spatele ei. O las sa tina paharul cu apa, dar am langa mine bluza de schimb..etc. Copiii tb incurajati sa faca cat mai multe lucruri singuri si au o mare satisfactie cand reusesc sa faca asta. Nu va spun ce bucurie era pe chipul lui Cristi cand a reusit pentru prima oara sa-si dea singur bluza jos
..ma rog..deviez un pic de la subiect.

Cata a mea e mai agitata de cateva seri la culcare din cauza unei maselute care o chinuie de muult timp si nu mai iese odata
In schimb de vre-o sapt a inceput sa manance bucatele mari de carne si legume, ma si mira cateodata cat de mari sunt si nu se inneaca. le mesteca in gingii taaaare bine , e haplea si isi indeasa in gurita toate bucatelele care i le pun in fata Azi o lalaiam prin buc pana sa iesim afara si a venit m-a luat de mana si m-a tras la geaca ei sa o imbrac si spunea pa-pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

ah, si am trecut pe strada pe langa o mamica cu o fetita de 4-5 ani pe bicicleta si cu un carucior cu inca 2 fetite gemene cam de varsta Catalinei..poate cu cateva luni mai mari. Viss, ce ar fi daca ai mai avea inca un copilas pe bicicleta? La tine m-am gandit cand am vazut mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

eu ma intreb cum se va readapta alex. pentru ca la bunici a avut un program in care statea foarte mult pe afara...acum nu stiu cum mai putem iesi atat de des.

mi-a descris programul soacra:
06:00 - trezirea (vai mie), jumatate cana lapte
08:00 mic dejun
10:00 - somn - asta as vrea sa i-l scot dar nu stiu cum, cica pica lat.
13:00 - pranz
14:00 - somn desi nu prea vrea, cam 1h
17:00 - gustare
20:00 - cina
22:00 - culcare.

ai vostri ce program au?
visez prea departe daca sper la un 08:00 ora de trezire? inainte asa se trezea :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

Buna fetelor ! Nu am intrat de mult dar nu am avut net, si cand aveam net nu aveam curent si iar se strica netul si tot asa. in primul rand multumesc pt urari la adresa printesei mele pe toate si multumim.

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhynna spune:

Buna fetelor!

Yvyana esti de profesie psiholog?Ca asa pare....M-ai descris perfect(la parte cu depresia ca adult si neincrederea in sine).

Madutza_bra Cred ca ,cresa va fi intr-un final...dar ce ne facem cand se imbolnaveste?!Cine sta cu ea?!Incerc sa dau de capat problemei ...cred ca trebuie sa caut pe cineva pe care sa platesc sa stea cu ea cand va fi bolnava.Alti bani alta distractie.

Strumphitza Satisfacuta daa

Viss Nu-mi spui si mie un doctor familie/copii?

In legatura cu abuzurile fata de copii .... asa am fost noi educati cu bataia...si in mintea multora dintre noi in loc sa eliminam ideea de a bate copilul facem la fel desi in copilarie pentru noi n-a fost prea bine....Trist!

Iarasi vin cu intrebarile zilei...Scaun de masina cu spatar rabatabil are cineva ?Pentru pozitia de somn adica...Sau stie cineva sa-mi recomande ceva ?La un pret accesibil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

LA MULTI ANISORI FRUMOASE FLUTURASE PETRA ADRIANA SI DARIA!!!



mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

strumpy ma intrebai daca sunt in pregatiri nu prea am facut multe am pregatit un tortulet, o negresa si ceva aperitive ca a fost si ziua socrului in aceeias zi cu Anda.motul nu l-am facut o sa il facem a doua zi de Paste cu nasi si cu alt tort, atunci o sa sarbatorim.

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput