La multi ani Teea, David! Fluturasi de 2011 (144)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donna_Ly spune:

La multi ani si de la noi tuturor sarbatoritilor lunii Aprilie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Andra sta in ciorapi prin casa, sau daca e cald si cu piciorul gol,miki ,da cica mersul pe nisip e folositor pt ei... din fericire noi stam pe varfuri numai cand cautam prin sertare sau dulappremergatorul ne-a folosit doar sa ne cataram pe el si sa adormim in el..( e deja in Ro). spre deosebire de Maria care a mers o gramada in el, din fericire nu a mers pe varfuri...Eu cred ca totusi vizitele la oroped in primul an de viatza nu sunt un moft ci sunt chiar indicate...
off yvy, numai la copilul ala din parc ma gandesc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Buna seara mamicilor!Intru si eu la spartul targului ca azi toata ziua am facut curatenie si am fost tare harnica, dar acum nu mai pot de maini!
La multi ani Vladut!Sa cresti mare,sanatos si voios si sa iti bucuri parintii!Mami sa va traiasca minunile de copilasi si sa fiti fericiti!Mi- am adus aminte de ce scriai acum ceva timp si odata cu implinirea varstei de 3 anisori s- au risipit si temerile tale, acum psihic esti mai linistita!Sper ca m- ai inteles cu ce am scris!
Yvyana nu imi vine sa cred ce am citit.Nu stiu nici eu cum as fi reactionat.De fiecare data si cand vad la tv parinti care isi maltrateaza pruncii de cateva luni,ma intreb cum de le- a dat lor Dumnezeu sansa sa aiba parte de asa un miracol, nasterea copilului,si sunt atatea femei care si- ar dori copii, dar nu ii pot avea
IOANA eu folosesc premergatorul la Rares,dar noi nu avem nicio problema,calcam pe toata talpa
Azi puiutul meu a stat cumintel cat am facut treaba,i- am dat chec sa pape si s- a servit singurel din farfurie.Doamne asa frumos papa si isi indesa in gurita ca m- a facut sa plang.Am baiat mare.Tare il mai iubesc si e asa vesel,chiar si cand e obosit el rade.Maine as vrea sa ma duc sa ma tund, dar sa vad daca apuc.Sper sa fie vremea mai buna sa il scot si pe print afara si sa il las la plimbare cu sora mea.Are 31 de saptamani,o burtica mare si frumoasa si abia astept sa o vad pe printesa noastra.hai ca v- am zapacit cu ale mele.O seara frumoasa va doresc.Trebuie sa il pin pe sot sa ma maseze putin ca ma doare rau coloana!

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

ALLY tu ce faci mami?Pe unde va umbla piciorusele?
Yasmi si voi ce faceti?Tu esti cu gradina stiu,dar mai treci si pe la noi!
Strumphy ati ajuns cu bine?Ce mai face piscoata?A inceput sa pape bine?
VISS nu ne- ai mai dat nicio veste despre voi!Cum e Sergiu? Unde faceti tratamentul pana la urma la Budimex?
SIMO tu esti cu pruncii in vacanta si cred ca nu iti vezi capul de treburi! Cand mai ai timp mai scrie- ne ca tare imi place sa te citesc!
Delia i- a trecut sotului supararea? Hai ca mai aveti putin si veniti in tara.Cat stati aici?
MARYM voi ce mai faceti?Parca erati cu raceala nu?V- ati insanatosit?
ALEXINA cum a fost prima zi de munca?
LALELY ai gasit mami papion?
ALINA ce iti face burtica? Pune- ne si noua o poza sa te vedem!Se misca galusca in burtica?Luca cum mai este?
SCRISH voi ce faceti? Astept sa vad poze de la mot!
Irinuca nu ne- ai spus ce a ales Daria de pe tava!
DEEA te- ai apucat de curatenia de Paste? Hai mai scrie- ne ca asa ma amuz cand te citesc.
Ina bine ai revenit pe la noi!Mai scrie- ne despre voi,cum sunteti,daca mergeti singurei.
MONAS voi ce mai faceti mami?Cum mai stai cu somnul?
Gata, trebuie sa ii predau sotului telefonul.Va pup si va imbratisez cu mare drag!

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Donna scrie- ne mami mai multe despre voi!

Spiridusha voi ce faceti mami!Mi- am adus aminte ca nu ti- am zis ca aveti niste poze superbe de la mot!

Antguess hai mami mai intra pe la noi!Scrie- ne ce mai faci,cum mai esti!

LAURICIU,DORINUTA imi e dor de voi!Tare as vrea sa va mai citesc

Hai ca am trancanit destul, ma retrag ca m- a ajuns oboseala

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

da yvy, asa e suntem un popor crescut cu batai si cu sa "ingheti cand ma uit la tine", depinde de noi sa modificam asta si sa ne crestem puii asa cum tb, dar din pacate nu toti gandesc ca noi.. si din pacate gandirea colectiva e prinsa in multe "asa tb ", "asa s-a pomenit"
fug , ca s-a trezit sefa!Ma striga... eeeee!, nu mami

mami de fete frumoase:

MARIA si ANDRA si de ingeras



Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)


Da, Delia, e trist, dar adevarat ce spui!!!
Majoritatea parintilor care devin abuzatori au fost la randul lor victimele unui abuz in copilarie! Violenta este adanc intiparita in subconstientul lor si iese la iveala mai devreme sau mai tarziu, depinde doar de ei sa-si schimbe modul de gandire si comportamentul fata de proprii copii.

Vorbind in ultima vreme cu multi cunoscuti pe tema asta, toti au recunoscut ca au fost la un moment dat batuti de parinti/bunici (unii mai des/mai rau, altii mai rar sau foarte rar) si acum li se pare amuzant, tind sa bagatelizeze subiectul (de genul: "toti am mai mancat cate o bataie cand eram mici, deh, eram copii si faceam multe prostioare"), insa mie nu mi se pare OK, eu cred ca e condamnabil si gandul ca poti rezolva un conflict intre tine, ca adult si copilul tau cu pumnul! De aceea gandirea colectiva nu se va schimba asa usor atata timp cat copiii de altadata, acum adulti, nu vor sa constientizeze ca au fost abuzati in copilarie, ca n-a fost deloc OK, ca au ramas cu sechele, nu sa accepte din start abuzul asupra copilului ca si cum ar fi ceva firesc (cum se "scuza" amica mea ca-i da palme la fundulet fetitei ei de 6 luni: "oricum ii dau incet si nu simte nimic prin pampers" cand eu am afirmat "de ce sa-i dai??? NU E OK!!!")

Avem o pereche de finuti care au un copilas de un an si el a fost crescut si "educat" de parinti prin batai crunte, de genul dat cu capul de pereti pana il busea sangele pe nas din motive stupide uneori (ca a spart un pahar sau a rupt fata de masa etc.); ea a fost crescuta de bunici si nu-si aminteste sa fi primit decat vreo palma sau doua intreaga copilarie; el considera ca a avut o copilarie fericita, nu considera ca a fost batut fara motiv (deci accepta din start ideea de abuz, adica bataia este justificata daca are un motiv intemeiat), deci clar o sa aplice acceasi metoda de educatie asupra propriului copil, adica il bate daca ii da motive (motivul poate fi oricare, este ca in bancul cu iepurasul care nu poarta sapca). Degeaba incercam eu sa-i schimb optica, adica nu conteaza motivul pentru care tu crezi ca merita sa-ti bati copilul, nu asta este ceea ce conteaza, pur si simplu nu trebuie sa sa il bati. Punct.
Mai trist este ca ea nu este deloc de acord cu aplicarea corectiilor fizice asupra copilasului, dar el isi impune mereu punctul lui de vedere (e cel dominant in relatie, ea este slaba si prefera sa nu-l contrazica, dar imi spunea aproape plangand zilele trecute ca i-a dat el 2 palme la fundulet copilului pentru nu stiu ce nimic si ea l-a rugat sa nu bata piciul, la care replica lui a fost: "ce asta e bataie? sunt doar 2 palme la fund!").







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

da, yvy, asa e.... din pacate....si pb e ca sunt parinti educati( cu scoala) care gandesc asa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetelor

haideti la cafeluta fierbinte

ailed te-ai trezit la ora aia si n-ai facut si tu o cafea? ce facea la ora aia?

strumphitza daa, asa cu copertina aia....dar decat in casa mai bine circoteca pe strada
eee, dar asta nu dureaza mult, este acum o perioada cu dintisorii, ii iese unul acum, se si vede gingia umflata, saracuta, si o doare cred, o agita...

mandreeac pentru PM si un pentru Rares cel cumintel ca papa tot
ce frumos ca botezati cred ca abia astepti.

ce de lume noua....inna, donna...ce faceti fetelor? ma bucur ca ne-ati scris, intrati si voi mai des pe la noi

yvy nu pot sa cred asa ceva, ce minte au unii...la urma urmei sunt niste copii.
si nu oridecare...niste copii mici, mici. este si normal ca la varsta asta sa nu inteleaga mare lucru, sunt curiosi...normal ca isi baga nasucurile peste tot. trebuie doar insistat cu vorba si explicat. dar bataia....nici nu vreau sa ma gandesc sa apelez la ea, pentru ce? nu rezolvam nimic cu ea, din contra este mai rau.

ioanna luati turta chiar in ziua de Paste? spor la treburi si cumparaturi

miki La multi ani, nazdravanului tau Vlad, sa fie sanatos si puternic si sa aiba grija de surioara lui mereu, sa va bucurati de puiutii scumpi si sa va umple sufletele de bucurii


lalely vezi ce-a trecut de repede prima saptamana la munca? iti intrii in mana incet, incet. ce bine ca sta David cu soacra

viss ce mai faceti? iesiti zi de zi afara? ce fac bebeii dulci?

sambata am fost si noi la biserica si ne-am impartasit toti 3, asa ma bucur.
ieri a venit mama si m-a ajutat la curatenie, mai avem azi si terminam. de fapt, cred ca termin eu maine sa fac baile. apoi sa iesim pe afara ca vad ca este soare.
ieri a iesit mama cu ea pana am terminat eu mancarea. i-am dat si manusile, asa frig era. mai ales ca vrea si in leagan...ingheta acolo
asa frig s-a facut la noi, este ca iarna, pe munte este o zapadaaa, se vede de la noi de la geam. ne mai miram de ce este asa frig.

toate mamicile.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donna_Ly spune:

Legat de subiectul asta (cu bataia), obisnuiesc sa spun urmatoarea teorie adeptilor educatiei cu batul: daca accepti ca e normal sa bati un copil doar pentru ca nu are forta si depinde de tine trebuie sa ti se para la fel de normal sa o mai incasezi de la sot, de la sef... ca in fond e mai puternic decat tine si iti pune si o paine pe masa, nu?!?!. Evident ca nimeni nu maie de acord cu partea asta .
Dar stiti cumse spune... puterea corupe... de ce sa nu-ti versi nervii pe manuta aceea de om daca POTI?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donna_Ly spune:

Mandreeac,Roxy , noi suntem bine, profitam de faptul ca, desi am inceput serviciul, pot deocamdata sa lucrez mai mult de acasa (ma rog, la firma sunt niste probleme si trebuie sa imi gasesc alt job).
Asa ca inca nu am "relocat" bunica (care va veni sa stea cu Cata).
Cata e f cuminte (asta nu inseamna ca sta locului, dimpotriva, e intr-o permanenta miscare iar eusunt 24h/24 la dispozitia ei. Dar nu plange fara motiv,intelege interdictiile) e vesela si jucausa.

Si din categoria "nu faceti ca noi": am lasat masina de spalat sa mearga cat eram la plimbare. Pe scurt, acum trebuie sa schimb parchetul in 2 camere si sa zugravesc apartamentele de la 2 etaje sub mine

Mergi la inceput