Strugurasi de Sept-Oct 2011 *52*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Noi avem 41cm, dar noi am fost mereu cu capusorul mai mic :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

sa inteleg ca al meu e cel mai capatanos ? e de rau ??
deci de aia abia il incap caciulile/sepcile

picaturi vibrocil i am dat si eu cand avea cam 4 luni jumate

_


de T 7+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

sa inteleg ca al meu e cel mai capatanos ? e de rau ??
deci de aia abia il incap caciulile/sepcile

picaturi vibrocil i am dat si eu cand avea cam 4 luni jumate



nu, nuuu, capsorul lui T e perfect mai!

Noa a avut cap mic mic la nastere..si nici acu nu-i prea mare, dar e ok. Lumea daca o vede in carut acoperita zice:yoooy ce bebe mic!! daca-i vezi capul arata a bebe de 2-3 luni; cand e vazuta descoperita mi se spune ca vai ce grasana-i, ca arata a bebe de 9 luni, asa suntem noi, mai neproportionate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Rachel - am pus 200 gr de lapte si am stors din jumatate de lamaie, cu mana, direct in ibric atunci cand laptele era incins. Nu stiu sa spun cat anume, dar aproape de tot era jumatatea de lamaie stoarsa. Incerci pana vezi ca se incheaga. Da, doar lapte si lamaie. Mie 200 gr mi s-a parut putin cam mult, ies cam 80-100 gr de branzica si e cam mult pt prima data. Ieri i-am pus o lingurita doar, azi ceva mai mult, poate 2-3 lingurite. Data viit voi face o cant mai mica, ma gandesc ca mai mult de 2 zile nu o voi tine.

Sei - stiu, si eu am gasit cristale si la pampers, destul de rar totusi.

Jade - sa porti sanatoasa rokitza! [pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

m ati facut curioasa si i am masurat si eu capul
are 47 e mare rau ?

seidana ce e mili 65 ? si cam cat ii pui ? un varf de cutit ?
o sa cumpar si eu unt nesarat ca ulei de masline n am in casa
pt mine e bleeahhh rau de tot

_


de T 7+





JADE unt MILI , cu 65 % grasime un varf de cutit

si noi avem 46 (sa nu zic 46.5 ca poate nu am masurat bine), cat un bb de 1 an, dar si o fontanla mareee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana25 spune:

Saluti, mamici!
Am revenit! :) Sa incep mai intai sa ma prezint, numele meu e Anca, dar pentru ca erau nu stiu cate anca xyz ca username, m-am gandit la un nume mai altfel...si uite ca m-a izbit Sanziana25 :)) ( este numele personajului din Arta Conversatiei-Ileana Vulpescu)
25 imi place cum suna, dar nu mai e de 4 ani varsta mea :))
Cum spuneam am un bebe de 5 luni jumatate, nascut pe 26oct 2011 - la 38 sapt prin cezariana de urgenta. Placenta mea era grad 4 de pe la 32 sapt, el nu se mai hranea bine si uite asa a fost livrat pe 26 oct, la o zi dupa ziua de nastere a ma-sii. :) A avut 2800g si 48cm.
Acum nu mai stiu cat mai are exact...probabil ne apropiem de 7kg. Joi merg la dr si voi afla. Eu am fost tare stresata de greutate, mai ales ca in jurul meu, prietenele mele au bebelusi tare bine-facuti.:) Primele 2 luni a luat ok, cate un kg pe luna, ca mai apoi sa ia doar 500g. Este hranit cu LM, si refuza clar biberonul. Am aflat asta cand dr ne-a dat completare ca sa crestem mai bine. Refuzand biberonul, mi-a facut mie zilele mai grele, laptele meu nu ii era suficient si uite asa am ajuns la diversificare pe la 4 luni.
Acum, mancam 2 mese, una cu mar si banana ( cam 60-100g) si una cu piure de morcov, patrunjel, dovlecel si altele pe care le devoreaza in 10 min cate 200g :))) Evident, sunt si zile mai proaste ....in care scuipa de la [prima lingurita. Mesele celalte au ramas cu LM. Sper sa am laptic mai departe ca altfel moare de foame.
Incer in fiecare zi biberonul....si vad ca macar a inceput sa il bage in gura ca sa il roada....e un pas inainte :)
Se vede ca doarme bebita, ca m-am intins la povesti.
Sa va traiasca prichindeii, sa fie sanatosi si veseli. Va citesc cu drag si spor. Aflu de la voi multe lucruri care sigur o sa imi fie de ajutor mai incolo. E bine ca aveti bebici mai mari ca stiu etapele urmatoare :)
Va pup si multumesc ca ne primiti si pe noi.
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

ionela ziceai tu mai demult odata ceva de ibuprofen vs paracetamol, mai ai ceva link salvat pe undevaż

nanna as face si eu branza daia pt mine, pt umplut clatitele lapte gras puiż semiż natural sau de brikż

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Am fraierit o pana la urma. i am dat mar copt si l am amestecat si cu o lingurita din legume. a mancat in final un pic.greu cu fotomodelismul asta...

unt fara sare de care ati luat?
Eu am ulei de masline extravirgin de prima presa, direct din fabrica. din ala ii pun.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simmo spune:

buna!
multumim de gandurile bune! temperatura nu mai face, e doar mai scancit noaptea...; primii doi nu mi-au facut temperatura de la dinti, si cand am vazut peste 38 la adiel am cerut si parerea voastra

noi am fost plecati zilele astea si abia acum am intrat pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Sanziana Bun venit!!!!!!!!!!!!!

Musette??????????????/

Mergi la inceput