Strugurasi de Sept-Oct 2011 *52*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andr@ spune:

buna fetelor, ce faceti? eu am ajuns ieri cu bb la dermatolog; de vreo cateva zile are pe picior si pe manuta ceva ca niste scoame; si bomba : dr mi-a zis ca e deshidratat!!!bb-ii vostri cat ceai pe zi beau? al meu bea intre 950-1000 ml lapte/zi plus un biberon de ceai, e putin oare? al meu in continuare nu vrea sa pape nimic, ne chinuim tareee, abia mananca cateva guri de mar cu biscuit, 2-3 ling cel mult de supa, e jale, nu mai stiu ce sa-i dau; o sa incerc si branzica zilele astea sa vedem ce mutrita face si la asta; va pupppp

SFINTE NECTARIE AJUTA-NE PE NOI TOATE

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Citat:
citat din mesajul lui andr@

buna fetelor, ce faceti? eu am ajuns ieri cu bb la dermatolog; de vreo cateva zile are pe picior si pe manuta ceva ca niste scoame; si bomba : dr mi-a zis ca e deshidratat!!!bb-ii vostri cat ceai pe zi beau? al meu bea intre 950-1000 ml lapte/zi plus un biberon de ceai, e putin oare? al meu in continuare nu vrea sa pape nimic, ne chinuim tareee, abia mananca cateva guri de mar cu biscuit, 2-3 ling cel mult de supa, e jale, nu mai stiu ce sa-i dau; o sa incerc si branzica zilele astea sa vedem ce mutrita face si la asta; va pupppp

SFINTE NECTARIE AJUTA-NE PE NOI TOATE

6+


A mea nu bea ceai,nici apa ,decat titi,iar mancare e undeva pe la 150 grame zilnic,maxim . Sun zile in care nu mananca deloc mancare,suta la suta titi. si nu e deshidraata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikka11

neata
bravo Lali, sa ai spor!

Intrebare: ce stiti despre produsele BBcom bio organics ( de la laboratoire sicobel)?Le-a folosit cineva? Intreb pt ca fina mea a folosit la cel mic pe fata, avea o forma usoara de dermatita si i-a trecut...

Lena, scriai acum ceva vreme despre cremele de protectie solara, m-am pus si eu pe citit.Am ajuns la concluzia ca mai bine o protejez cu o crema naturala gen unt de cocos sau shea , se pare ca au ecran solar, ii pun palarie, pun umbrela la carut, chestii din astea. Daca e nevoie neaparat, ma ales cand mergem la mare, voi cumpara crema Badger, am citit despre ea numai de bine (desi pt mine e al naibii de scumpa).

fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)


NEata

Mikka, da untul de cocos si shea au ceva protectie, dar e super mica. Din ce am citit eu am inteles ca ar fi ok daca o folosesti in casa :D, deci imagineaza-ti, dar daca folositi palariute si hainute lungi e ok cred eu :)

Eu o sa ii iau o cremuta, inca nu stiu de care si o sa o dau doar pe zonele expuse... si o sa incerc si eu sa expun cat mai putin. Da mister sconsc e destul de scumput.
De bbcom nu am auzit :(


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

http://observator.a1.ro/social/Guvernul-ia-in-calcul-revenirea-la-vechile-indemni_58466.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Buna fetelor.
Nu cred ca se va aplica retroactiv legea.Ce bine ar fi sa se aplice.Acum regret decizia de a sta 1 an..........mai am atat de putin .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

dupa aproape 2 saptamani.

Buna tuturor!
La multi ani! si multa fericire sarbatorilor, care si-au serbat onomastica sau ziua de nastere. Stiu, cu intarziere, dar mai bine mai tarziu , decat deloc.

May wow, ce poate face micuta Bea. E o scumpa,cat de coordonata e ea in miscari si ce puternica e....Felicitari. Imi place, ca tu prinzi mereu cele mai importante momente din viata acestui ingeras de fata.
legat de diversificare, din punctul meu de vedere, conteaza foarte mult cum vrei sa incepi...cu supe(sucuri) sau direct cu pireuturi mai moi la inceput, apoi tot mai grosute. Eu, am inceput la Razvan cu pireuri lungi, in prima zi cu jumatate de morcov fiert in aburi, a doua zi, am marit putin cantitatea de morcov, a treia zi , un morcov intreg. Eu am dat doar cate 3 zile din fiecare aliment nou introdus. De am facut bine au nu....acum om vede.Clar ca nu manca tot....mai dadea si pe langa, dar se obisnuia incet cu gustul si textura. Dupa aceste 3 zile , am introdus pe langa morcov si un pic de patrunjel(pastarnac) radacina. Am repetat faza timp de 3 zile. Apoi, i-am adaugat pe langa cele 2 (asta, daca am vazut ca nu are nici o reactie urata) , putin dovlecel(zucchini), fara samburi(da, stiu ca sunt mici-mici, insa acestia dau durere de burtica si provoaca diaree).Toate le-am facut mereu la aburi si le-am diluat cu putina apa de orez, dar se poate folosi si apa care ramane de la fiert.Apoi, dupa vreo 2 saptamani in care am testat legumele, i-am introdus o a doua masa ....constand in fructe...si am inceput cu un sfert de mar la aburi, apoi, am adaugat, un sfert de para, apoi, un sfert de banana(noi am luat-o incet cu bananele, pentru ca s-au dovedit a fi prea acide). Acum R mananca o masa de legume , una de fructe si 4 de lapte.Nu si-a scos inca nici o masa de lapte.Sper sa te ajute exemplul meu personal de diversificare. Trebuie doar sa fii atenta la simptome, dupa fiecare aliment nou introdus.Daca vezi ca isi face greata sau refuza sa mai manance, te opresti si incerci un pic mai tarziu, daca nu vrea nici asa, o lasi pentru a doua zi.Este posibil ca la un anumit alument sa prelungesti ciclul de 3 zile, cu 1-2 zile in plus, mai ales daca mananca putin sau sa renunti pentru o perioada si sa testezi la interval de 2 saptamani de la prima incercare. Bafta!

Jade Bravo bebe T!

Nanna cred ca e prea lung acest mesaj , sa explic unde am disparut...asa ca , deocamdata va raspund fiecareia si o sa iti raspund mai pe larg intr-o noua postare. Multumesc pentru ca te-ai gandit la mine.

Marryan ma bucur ca esti mai bine. Eh, de acum o sa ai si tu un semn pentru "buna purtare"(glumesc). Noi....suntem ok..sa zicem. Multumim.

Camady

Oana,Racheel , pe voi trebuia sa va felicit pentru ceva, dar zau ca nu-mi mai amintesc pentru ce.....In ultima vreme sunt tuta rau...

Lali, Sei * 10.000

Lena,Bunny, eu cred ca e bine sa mai fie si mamici ca voi. Ca si Lali, ca exemplu sau ca Ionela, pe care , desi este paa peste cap de ocupata si solicitata, o vad atat de echilibrata in toate. Eu, una, va admir.



_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Ziua buna si de la noi

Camady ce fac gemenasii?

Am citit dar pe diagonala ca trebuie sa ma apuc de plrajiturit si salata beof.

Bravo Bea

May, apropo de diversificare..
Eu am inceput la 6 luni si 6 zile cu morcov fiert 3 zile.Abia a deschis gurita ca pape un varf d elingurita.Apoi 3 zile dovlecel fiert, 3 zile pastarnac si 1 zi telina pentru ca nu i-a placut.APoi in urmatoarea zi le-am amestecat pe toate.La 3 zile am bagat ceapa (dar nu am blenduit-o) apoi dupa 3 zile cartof, apoi dupa 3 zile spanac, apoi dupa alte 3 zile brocoli si la 3 zile bag cate un alimnt nu.
Cu 7 zile inainte sa faca 7 luni i-am dat carnita 3 zile apoi galbenus de ou in prima zi 1/4, adoua 2/4 , atreia 3/4 a patra 4/4.

Cand a facut 7 luni am inceput sa-i dau fructele ca a doua masa.Am inceput cu mar crud 3 zile, para 3 zile, banana 3 zile, apoi am afacut combinatii Am adaugat si portocala la banana 3 zile, la para nectarina 3 zile si asa mai departe.Acum vreau sa-i dau mar cu biscuite 3 zile si apoi banana cu branzica.La 8 luni ii dau seara un iaurt ca atreia masa.
Asa am facut eu.
Anastasia nu si-a scos nicio masa d elapte.Dupa fructe sau legume papam laptic.

Acum imi papa peste 200 ml fructe si intre 150-200 ml piure de legume.


Bravo Ela pentru papica si kk

Bravo T pentru stat in fundulet
Jade ai sa vezi ca maine poimaine se ridica in picioruse

Si nu mai stiu ce am vrut s ava zic

Andra, Anastasia nu vrea nici apa nici ceai.Eu dupa ,manacarica ioi daau laptic.Mai incerc si cu apa dat nu vrea sa traga din biberon.Doar il mesteca si da toata apa pe ea.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Eh, Nanna si acum despre noi.

Trebuie sa incep prin a povesti ce se intampla cu mine.Asta eeste prima si ultima data cand o fac. Insa, consider ca este necesar, pentru a ma putea face inteleasa pe mai tarziu.

In ziua cand ne-am intalnit in parc, in momentul in care m-am urcat in masina cu Anca sa venim , am avut un atac de panica(claustrofobie, disperare), habar n-am ce a fost, cert este ca mi s-a taiat respiratia, am simtit ca lesin si incepusem sa plang si sa tremur toata. NIciodata in viata mea, nu am mai patit asa ceva. Cred ca eram alba ca varul, ca Anca saracuta a deschis trapa la masina si a venit putin aer, care mi-a dar putere sa ma mentin in simturi. Cand am ajuns in parcare, a trebuit sa stau cateva minute sa imi revin din tremurat, inainte de a-mi fixa copilul in marsupi si sa ne putem vedea. Cineva m-a intrebat daca am avut emotii sau am fost stresata de ceva. Nici pe departe asa ceva....Eram eu, ca de obicei...nimic deosebit. Cand ne-am intalnit, eu inca tremuram...imi simteam picioarele nesigure, dar am incercat sa nu va dau de inteles ca nu m-as simti bine.Slava Domnului ca am facut fata cu bine ...insa cand am ajuns acasa, m-au cuprins toate cele.

Am mai avut apoi, la interval de cateva zile, un incident asemanator, in plin oras....pe trotuar, avand senzatia ca toti oamenii si masinile se baga in mine. Simteam ca ma sufoca tot ce este in jurul meu.Pana si prezenta sotului meu langa mine, ma sufoca. AM catalogat asta ca fiind un episod de anxietate.

Toate astea m-au sleit de puteri, m-au facut sa nu imi mai doresc nimic, sa nu mai fac nimic,sa ma comport ca un robot, programat pe un anumit lucru sa-l faca si atat. Colac peste pupaza, R trece in tot acest timp din nou, printr-un puseu, combinat cu greva.....asta ma termina psihic si fizic.Desi, pana mai dunazi ma puteam lauda cu cel mai cuminte copil din lume, acum, de vreo 4 zile, mi-o tine intr-o tipatura de-aia de jale , permanenta.Daca ar fi dupa el, ar trebui , ori sa stau numai afara , ori sa il tin numai in brate....sa nu mai geama asa.Chestia asta imi toaca nervii zilnic.Cu greu ma abtin sa nu tip la el sa inceteze...ori sa-l bruschez, ca nu mai suport urletele lui si obiceiul pe care l-a deprins de curand, de a pisca si lovi...Asadar, sunt un sac de pulbere....gata-gata sa explodeze.

Stiu ca pentru unele persoane este de inteles starea prin care trec acum, insa pentru mine, moartea mamei mele a fost un soc prea mare , care pur si simplu m-a clatinat de pe picioare. Si cine nu-l cunoaste pe tatal meu, nu are cum sa inteleaga, cum reuseste el , de fiecare data cand vorbeste cu mine la telefon, sa ma puna la pamant.

Ma rog in permanenta ca Dumnezeu sa imi stinga suferinta si sa imi aline sufletul...sa ma ajute sa iert, sa pot trece mai departe.Niciodata nu am fost mai mahnita sufleteste, cum sunt acum, poate doar atunci cand sora mea draga a plecat si ea la ingeri.MA simt abandonata...ma simt singura, ma simt salbatica.....si nu-mi place acest sentiment.....

Gata....atat pot sa spun despre mine.....:((

Pinkishor sa treaca repede bubitele lui Dani.

Andreea_T si Ooka condoleante. Mai mult nu pot spune....decat ca imi pare atat de rau ca trebuie sa existe si moartea in ciclul acesta de nastere-viata-......

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

andr@ Noa mea bea cam 5ooml lapte praf pe zi + 3o-4o ml/apa, si nu-i deshidratata. mancare baga cam 1oo de fructe si 1oo de verdeturi crema. Nu stiu ce-i aia ´scoama´ insa semnele deshidratarii ar fi:
Urina este mai inchisa la culoare si miroase mai tare decat de obicei
Gura uscata sau buze crapate
cearcane
Fontanela adancita
maini si picioare reci
somnolenta...

regasesti ceva¿


noi am fost la pediatru: radiografia la solduri e ok, a mai ascultat-o la plamani ca-mi tuseste ca o babuski si n-are nimic. I-am spus ca-mi vomita picaturile de tuse ce mi-a dat sapt trecuta, la care el a zis: bine face! la ce atata medicina¿¿ ne-a recomandat granule de stodal, sa-i dizolv in apa daca tin sa-i dau ceva, si m-a avertizat ca tusea asta va tine inca o sapt(cu sau fara tratament), cata vreme mananca si nu face febra...pe cai ca se filmeaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

hayat pe de-o parte e normal sa fii un sac de pulbere acum, nu ti-ar strica poate o analiza de sange sa vezi cum stai cu calciul, fierul...eu simteam asa cand eram gravida, se ´strangea´ lumea pe mine, ma treceau toate transpiratiile, tremuram toata...la mine a fost diabetul gestational de vina

Noa isi numara degetelele, apoi iar le suge, iar le numara, bag sama´ ca nu-i iese inventaru

Mergi la inceput