Geometrie: Cat de repede va merge mintea

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pai spuse mik ca ridici din A o dreapta pe BC a.i. < BAF sa aiba 50 de grade (care o sa intersecteze BC intr-un punct F) si dup-aia iei unghiurile si triunghiurile la puricat.
si iti iese si unghiul ala "de 90 de grade" de 110. (cel'lalt de 50 e evident)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

hm, da, am presupus ca acel unghi este de 90 de grade, bazandu-ma doar pe imagine. asadar, raspunsul cu x = 40 grade este corect DOAR in ipoteza in care unghiul BDE are 90 de grade.

daca notam cu litera X intersectia liniilor din interiorul triunghiului, atunci DXE = AXB = 50 grade, si DXA = EXB = 130 grade

astept si eu cu interes rezolvarea, abia mi s-au dezmortit neuronii geometrici...am realizat ca au trecut, iacata, mai bine de 20 de ani de cand n-am mai lucrat ceva la mate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

desenul e facut "la misto" - scrie sub el .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Aoleuuu corap...m-ai bagat rau de tot in ceatza!

Dreapta aia inseamna pentru tine ca face un unghi de 90°?Sau cum ?Adica unghiul AFB(f punctul d eintersectzie)este drept?

Ma duc sa iau si eu creion!

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Am facut eu acum la scara.
Ungiul ala nu e de 90.

Iar x=20 grade .... dar nu imi ies calculele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

nuuuu, in pb asta nu sunt unghiuri drepte; cred ca ati plecat la drum cu o prejudecata .
unghiul AFB are 50 - si triunghiul BAF e isoscel.

edit: nu am niciun merit in demonstratie, mik a dovedit problema . eu doar chibitez .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Mie mi-a dat (fara creion) 20 de grade. Asa o fi?

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


pai scrie aici cum ai facut sa vad si eu unde gresesc!

ce atita mister?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Ioi, Dana, nu-i nici un mister Am intins toate laturile si am obtinut o linie, care are 180 grade. Am scazut 180-10-70-60-20=20.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pai nu inteleg ce-ai intins - ca unghiul necunoscut era DEA.
intinsul mergea pt unghiul ACB.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu n-am ajuns la creiondar postarea lui Desire m-a ametzit mai tare!

ma duc sa caut un manual de-a 6 a(parca acolo se invatza chetsiile din problema)!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Of, ce greu imi e sa explic, dar mai incerc o data:
Deci, latura DB se intinde in dreapta in prelungirea laturii AB; Laturile AE si ED se intind in stanga in prelungirea laturii AB; astfel, s eobtine o linie dreapta de 180 de grade. Din 180 de grade se scad toate valorile cunoscute si ne da rezultatul: 20 de grade.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput