Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {6}

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns izish83 spune:

Lalilutza-multumesc de informatie. Am gasit dar se pare k aseara nimic nu si-a mai facut efectul. A avut un concert de mai toata frumusetea de la 11 la 1 si cu greu a adormit. Cred k nu i-au placut niste bomboane cu visine si lichior pe care le-am mancat. Nu m-am putut abtine k a fost ziua tatalui meu si ne-a servit cu bomboane. O sa incerc sa nu mai fac prostii k se rasfrang asupra lui bebe.
Danezza-se vede k esti o fire ffff puternica. Bravo tie. Sa fie sanatoasa cea mica si sa va bucurati la maxim de ea.
Cu prima fetita, nascuta tot cu acelasi doctor nu am avut probleme. Dar a 2-a a fost vai si amar. Am avut disgravidie severa si am stat internata la elias vreo 2 luni: o saptamana in spital, una acasa si tot asa. Noi fiind din Pitesti, va inchipuiti. Sotul si-a luat concediu sa faca naveta buc-pit si mama la fel si-a luat concediu k sa stea cu fetita mea. Am urmat tratamente intensive, 6-7 perfuzii pe zi, injectii la greu, pastile si tot tacamul. Am slabit in primele 4 luni de sarcina 8 kg si aratam ca un schelet. Ajunsesem la 50 kg, eu avand 1,65 inaltime. Cand nu eram in spital, faceam acelasi tratament acasa unde venea o asistenta sa imi puna perfuziile, iar injectiile mi le faceam singura. Nu mancam nimic, iar o singura gura de apa o vomitam instantaneu. Nu mai aveam nici putere sa ma ridic din pat sa ajung la baie, trebuia sa ma ajute cineva sa ma ridic k sa nu lesin. Copilul ni l-am dorit amandoi. De la pitesti ma sfatuiau sa renunt la sarcina, dar sufletul nu ma lasa, oricat de rau imi era, nu puteam sa ma gandesc la avort. Cu ajutorul lui Dumnezeu si bineinteles cu hotararea domnului doctor T. am reusit sa duc sarcina la capat. Daca nu era el, nu aveam puterea sa continui. El mi-a zis k o sa fie bine, k starea mea se va imbunatati si asa a si fost. Pe la 5 luni am scapat de greturi, varsaturi, frisoane si atacurile de panica specifice disgravidiei severe si pana la sfarsitul sarcinii am recuperat kg pierdute, am luat cam 20 de la 5 luni la 9 luni, dar ma bucur k a fost bine. Bebele s-a nascut sanatos, grasan, contrar disgravidiei mele. Asa k si eu ii voi fi mereu recunoscatoare dr T pt cei 2 copii minunati pe care ii am acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Mihhaela....cumetrie=petrecerea de la botez!


Anca...pe acasa sunt...cu toti muciosi

cele catolice...stiti cumva...se face molifta la lehuze?cand?cum?




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

nu stiu daca sa mai cred ca din cauza alimentatiei fac bebelusii colici ..
a mea papa numai lp de la 3 saptamani .. si am avut (acum mai rar si mai usor) mama colicilor ... de nu stiam ce sa mai fac. asa ca nu cred ca 2 bombonele fac atata coliceala. ai incercat sa dai drumul la aspirator? la noi mai functioneaza


Citat:
citat din mesajul lui izish83

Lalilutza-multumesc de informatie. Am gasit dar se pare k aseara nimic nu si-a mai facut efectul. A avut un concert de mai toata frumusetea de la 11 la 1 si cu greu a adormit. Cred k nu i-au placut niste bomboane cu visine si lichior pe care le-am mancat. Nu m-am putut abtine k a fost ziua tatalui meu si ne-a servit cu bomboane. O sa incerc sa nu mai fac prostii k se rasfrang asupra lui bebe.
Danezza-se vede k esti o fire ffff puternica. Bravo tie. Sa fie sanatoasa cea mica si sa va bucurati la maxim de ea.
Cu prima fetita, nascuta tot cu acelasi doctor nu am avut probleme. Dar a 2-a a fost vai si amar. Am avut disgravidie severa si am stat internata la elias vreo 2 luni: o saptamana in spital, una acasa si tot asa. Noi fiind din Pitesti, va inchipuiti. Sotul si-a luat concediu sa faca naveta buc-pit si mama la fel si-a luat concediu k sa stea cu fetita mea. Am urmat tratamente intensive, 6-7 perfuzii pe zi, injectii la greu, pastile si tot tacamul. Am slabit in primele 4 luni de sarcina 8 kg si aratam ca un schelet. Ajunsesem la 50 kg, eu avand 1,65 inaltime. Cand nu eram in spital, faceam acelasi tratament acasa unde venea o asistenta sa imi puna perfuziile, iar injectiile mi le faceam singura. Nu mancam nimic, iar o singura gura de apa o vomitam instantaneu. Nu mai aveam nici putere sa ma ridic din pat sa ajung la baie, trebuia sa ma ajute cineva sa ma ridic k sa nu lesin. Copilul ni l-am dorit amandoi. De la pitesti ma sfatuiau sa renunt la sarcina, dar sufletul nu ma lasa, oricat de rau imi era, nu puteam sa ma gandesc la avort. Cu ajutorul lui Dumnezeu si bineinteles cu hotararea domnului doctor T. am reusit sa duc sarcina la capat. Daca nu era el, nu aveam puterea sa continui. El mi-a zis k o sa fie bine, k starea mea se va imbunatati si asa a si fost. Pe la 5 luni am scapat de greturi, varsaturi, frisoane si atacurile de panica specifice disgravidiei severe si pana la sfarsitul sarcinii am recuperat kg pierdute, am luat cam 20 de la 5 luni la 9 luni, dar ma bucur k a fost bine. Bebele s-a nascut sanatos, grasan, contrar disgravidiei mele. Asa k si eu ii voi fi mereu recunoscatoare dr T pt cei 2 copii minunati pe care ii am acum.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

suzie - eu am depus dosarul pt indemnizatie si alocatie pe 22 martie si trebuie sa intre banutii la inceputul lunii mai. la sfarsitul lunii martie, cand am depus eu, mi-a fost solicitat stagiul de cotizare de la casa de pensii+fisa fiscala de la angajator. eu am si pfa, pentru care am depus copie dupa decizia de impunere, chitanta ca am platit impozitul si decizia de suspendare a activitatii de la registrul comertului.



mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

acum am citit si eu din urma

lady - gata Pastili? il faceti si pe asta care vine?

eu pe micul meu nu l-am impartasit si nici nu prea ma trage inima. e tare suparata maica-mea pt treaba asta...eh...

legat de nasuc si muci, noi am tras cu o pompita de 2 ori pe la 1 luna jumate ca era tare mucios, in rest folosim un betisor de ureche cum mai spuneau mamici pe aici. e f eficient pt noi.

noi nu mai mancam in fata lui bebe pt ca saliveaza de ii curg siroaie pe hainute. acuma pofte sau nu, el stie.

nici al nostru nu adoarme si nici nu doarme singur si mi se pare normal.
nici mie nu-mi place sa adorm/dormn singura

danezza, izish -

Alina - Saruca e o scumpa !!! pe 25 februarie e ziua tatalui meu.

astazi avem soare, ma duc sa profit !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izish83 spune:

Danezza-a fost cam jumatate de cutie de bomboane, nu doar 2.
Dar asta e, nu e un capat de tara. A trecut.
Toata noaptea am dormit cu feonul dat drumul. Cu aspiratorul nu merge. Ii place feonul. La noi a devenit un obicei sa dormim asa. Ii dau drumul pe aer rece si bazaie in continuu toata noaptea. Cum il opresc, cum se trezeste si mai plange vreun sfert de ora, asa k nici nu ma mai deranjez sa il opresc. Dimineata il inchid. Ziua sta fara el, dar noaptea e jale. Nu stiu care e faza. Nu m-am prins inca. Sper doar sa treaca in curand. Ma bucur k totusi doarme, bine cu pauzele de masa de rigoare. Ar fi fost naspa sa nu doarma nici cu feonul. Macar asa pot si eu dormi cateva ore legate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Eu astept cu nerabdare sa inceapa sa-i iasa dintii, sa mai dau vina si pe ei, nu numai pe nesuferitii de colici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Citat:
citat din mesajul lui CristinaGoji

Eu astept cu nerabdare sa inceapa sa-i iasa dintii, sa mai dau vina si pe ei, nu numai pe nesuferitii de colici.

Mami de Mihai (08.01.2012)Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria
Mihai

Blog

"We do not stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."

Author unknown


gand la gand cu bucurie. Si eu ma gandeam zilele astea la dinti, chiar ieri daca nu ma insel. Noi cu caninii am avut mare concert noaptea, restul au iesit oarecum in liniste. Bine nu mi-am dat seama in ce masura deoarece A a s-a trezit si a plans dupa bibele cu lapte si mai stie el de ce, pana la 2 ani si 2 luni

Cineva spunea de suzeta ca nu ii da ca se dezvata greu de ea. Nu e chiar asa. Noi ne-am dezvatat in 2 zile, iar nepotica mea, super-dependenta de suzeta, cam intr-o saptamana. Eu cred ca dupa ce ies dintisorii se poate proba ca deja nu mai au asa nevoie de calmare. Eu lui Iris am sa i-o scot, in caz ca o primeste, pt ca nu prea o vrea, imediat ce ies toti dintii. Cred ca, cu cat e mai mare cu atat e mai greu de scos suzeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Vaaai anca, utima data ne-am mutat de la 2 camere la 4 si le-am umplut. Tot n-am suficient spatiu de depozitare, desi am 3 debarale si 2 balcoane marius tine toate prostiile ca eu le-as fi aruncat de mult

Bia, asa ma amgesc si eu ca o dezvat pe mara de suzeta dupa ce ii ies toti dintii (mai are 8). Bine, ea o tine doar la somn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaelaradu


Vai Bia la noi norocul e ca doarme ziua binisor, in special daca e afara, dar oricum are reprize de cel putin 2 ore somn-1 ora gangureli, si tot asa. Noaptea e circ total. La fiwcare 1 ora vrea san. Frate, eu nu mai inteleg nimic. Sapt trecuta dormea si pana la 4 cu mami. De la 23 la 04. A fost un vis; s-a dus alea placeri! :p
Am
Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
http://flowerspeaking.wordpress.com/


pai de aia eram asa socata azi-noapte ca si Irisucu doarme bine ziua. ea draguta doarme bine si noaptea, doar ca la ea noaptea incepe dupa 1-2
Las' ca peste cativa anisori cand o sa povestim despre primele luni in loc sa spunem: "a/al mea/meu manca si dormea, nu am stiut ca am copil" si cu asta gata, putem sa povestim cum petreceam noi . Nu va suparati pe mine ca stiu ca suferiti alaturi de gargarite dar trece. eu am masa de calcat si teancul de haine de ieri dupa-amiaza pe canapea in sufragerie si nu reusesc sa le calc

Mergi la inceput