Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {6}

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Off..se pare ca toti copilasii sunt agitati astazi si Vladut a fost foarte marait, nu am apucat sa fac nimic pe langa el. Ieri am umblat si eu dupa una alta pentru botez si l-am lasat cu taica-sau care cred ca l-a tinut numai in brate, sper sa nu ramana asa ca innebunesc.

Ma incadrez perfect in descrierile voastre: saptamana trecuta nu a luat numai 150 grame, nu ma adoarme singur, eventual numai seara la ultimul somn, mananca mai greu. Am noroc ca doarme noaptea. El este alimentat cu lapte muls de mine, oare e normal sa doarma 8-9 ore in continuu noaptea? AM ajuns ca dimineata la 7 sa-l trezsc eu sa-i dau sa manance. Ai vostri cam cat mananca in 24 de ore? Eu am impresia ca tot stagnam si nu mananca suficient.

Ligia, tot am vrut sa-ti zic ca si lui Vladut ii place tare mult pe masa de infasat si eu am avut vreo 2 tentative sa o pun in patut sa-l las sa doarma acolo, dar m-am gandit sa nu fie prea moale.

Bulinuta, ce fain ca rezervi deja concediu si ce curaj sa pleci cu bebe asa micut in concediu.

Aly_k, sa nu faci greseala sa-i dai mancare fetitei, ii faci mult mai mult rau decat daca o lasi sa se uite la tine. Cum alaptezi exclusiv nu trebuie sa-i dai nimic altceva pana la 6 luni. Nu stiu daca iesim maine ca e in continuare foarte rece.

Ma tot gandesc ce meniu sa facem de Paste, eu nu prea pot sa mananc nimic din cele traditionale, inca mai tin un pic de regim pentru alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Am uitat ceva: la dosarul pentru indemnizatie mai trebuie acea hartie de la casa de pensii cu cotizatia? A fost sotul astazi sa depuna cererea si i s-a spus ca nu mai e necesara. Vreau sa merg si eu sa-mi depun dosarul luna asta si tot adun la acte. Alocatia copiilor v-a intrat? Ca noi nu am primit nimic pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubbles21 spune:

Bulinuta .. asa ii spunem noi la a noastra .. bulina sau bulinuta - si noi ne gandim la concediu Inca nu ne-am hotarat unde si cum si ce
Bulinuta noastra creste pe zi ce trece .Imi fac dosarul pt CIC si atatea prostii tb Sper sa tremin cat de repede.Cat despre alocatie nu am primit nimic...am inteles ca primim ci 200 lei din urma de cand s-a nascutOricum tot pt Bulina o sa ii folosim ca ma duc sa imi iau mie ceva si ajung de ii iau tot ei

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

Izish - pernuta sa o incalzesti si sa o pui preventiv (cam cand stii ca se declanseaza coliceala) .. daca o pui cand deja are durerile .. nu o s-o suporte .. a mea nu vroia nimic in momentele alea .. decat iubareala lui mami

Bulinutz - si noi mergem in Bulgaria dar prin august
noi, ani de zile am mers acolo si in Grecia cu rezervari facute pe booking si intotdeauna am gasit ofertele cel putin cu 30% mai ieftine ca la agentii
poti incerca sa cauti si asa .. plus, alt avantaj ca poti anula atunci mai aproape fara alte taxe in caz ca e nevoie
daca ai nevoie sa te ajut, spune-mi





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubbles21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui suzieq

Am uitat ceva: la dosarul pentru indemnizatie mai trebuie acea hartie de la casa de pensii cu cotizatia? A fost sotul astazi sa depuna cererea si i s-a spus ca nu mai e necesara. Vreau sa merg si eu sa-mi depun dosarul luna asta si tot adun la acte. Alocatia copiilor v-a intrat? Ca noi nu am primit nimic pana acum.

Mami de soricel Vlad, 01.02.2012
MTHFR C677T Homozigot


Mie mi-a zis ca imi tb asa pt dosar:
-adeverinta tip completat de la serv(iti da de acolo de unde te interesezi de dosar)
-incxa 2 adev tip completate de tine;
-decizia/act aditional cu suspendarea contractului de munca pe 1/2 an/i(depinde cat alegi)
-copii dupa buletin,certificat de nastere,casatorie,livret;
-adeverinta de la impozit ca ai platit impozitul pe anul trecut.

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Asta cu impozitul nu am mai auzit-o pana acum, duc eventual chitantele ca am platit si pentru anul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

incerc sa va scriu cate ceva despre mine (in cazul in care nu se scoala pisicutza mea)
so, am 32 de ani acusica in aprilie si sunt cu sotul meu de f mult timp .. de pe la 17-18 ani (cu pauzele de rogoare ale adolescentilor :P)
am terminat management fnanciar contabil, am facut master in drept - fiscalitate si sunt economist/functionar public la una din asa zisele noastre institutii importante ale statului
(un soricel frecat de muuuuuuuuuuuulti sefi dar imi place ce fac si sunt la acelasi loc de munca din 1999 de cand aveam doar studii medii, practic am crescut acolo).

la noi in familie, sotul a fost cel care si-a dorit intotdeauna o fetitza .. eu am zis ca e prea mare responsabilitatea si nu mai am eu timpul meu la dispozitie (ceea ce s-a adeverit dar nu regret nicio secunda .. si acum ii spun bebelinei: cum am trait eu fara tine pana acum, viatza mea?).
In 2010 am ramas gravi si in mai 2011 trebuie sa am fetitza mea. Nu descriu prea mult dar datorita medicilor de 3 lei din tzara noastra .. nu au reusit sa descopere la timp ca bebe nu crestea corespunzator si cand au descoperit .. am incercat din rasputeri (amniocenteze, investigatii, tratamente) dar se pare ca nu a avut putere sa lupte. astfel ca in martie 2011 am pierdut sarcina la aproape 32 de saptamani.
am fost daramata, am fost bolnava de nervi inca din timpul sarcinii de cand am aflat ca sunt probleme si credeam ca nu-mi voi reveni niciodata. Dupa cele 6 saptamani de repaus de la nasterea declansata, prima menstruatie, primul contact .. test poztiv si astfel, in luna mai cand trebuia sa mi se nasca prima fetitza, eram insarcinata iar si am stiut ca este un semn. Am simtit ca-mi revin, ca trebuie sa ma fac bine psihic pt bebele asta, trebuia. Cu noul doctor (Bulinutza si Izsih il stiu) pe care il ador, il iubesc si am sa-i multumesc toata viata pentru minunea mea, am dus la capat o sarcina frumoasa in care m-am simtit foarte bine si m-am bucurat de ea. Dupa perioada critica de 32 de sapt, am inceput sa cred ca va fi bine si ca voi avea un bebe frumos si sanatos (ceea ce s-a si intamplat) si am inceput sa am curaj sa ma uit la lucrusoare, patut etc.
In prezent, ma bucur de cel mai pretios cadou din viata mea, de acest suflet care ne umple viata si ne face sa uitam de celelalte aspecte care par nimicuri si pentru care ne pregatim de botez pe 28 aprilie.

Cam atat despre mine, sper sa nu va fi plictisit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

ideea e sa n ai datorii restante la bugetul local ..de 1 an, 2, 5, 7 ..
hai ca nu scriu, nu scriu dar si cand o fac .. v-am umplut pagina (se vede ca doarme bebe)

Citat:
citat din mesajul lui suzieq

Asta cu impozitul nu am mai auzit-o pana acum, duc eventual chitantele ca am platit si pentru anul asta.

Mami de soricel Vlad, 01.02.2012
MTHFR C677T Homozigot



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubbles21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui suzieq

Asta cu impozitul nu am mai auzit-o pana acum, duc eventual chitantele ca am platit si pentru anul asta.

Mami de soricel Vlad, 01.02.2012
MTHFR C677T Homozigot


Mie asa mi-a cerut .Am facut cerere sa imi dea adev ca am platit imp pe anul trecut

36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Citat:
citat din mesajul lui izish83

Tocmai mi-am achizitionat si eu salteluta cu samburi de cirese. La urmatoarea criza de colici o bagam in functiune sa vedem daca merge.
Bulinutza-pleci cu amandoi copiii in concediu? Nu de alta dar si noi vrem sa plecam cu amandoi, si nu avem nici un ajutor, vom pleca doar noi 4. Vroiam sa plecam in Turcia ca si vara trecuta, dar din cate am inteles, nu te lasa in avion cu copii mai mici de 6 luni, si noi nu o sa indeplinim conditia vara asta. Asa k ne-am decis sa plecam la noi in tara la munte si mai apoi la mare. Cum o sa faci cu mancarea lui bebe?

o seara linistita tuturor.


cu avionul pot calatori si beblusii sub 6 luni

Mergi la inceput