Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {6}

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Si pentru cei care sarbatoresc astazi si au sarbatorit Pastele in weekend:

"Sarbatori fericite, lumina si caldura in familie ! Hristos a inviat !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

nu am mai intrat de cateva zile, asa ca urez tuturor mamicilor si bulgarasilor cu nume de floare "la multi ani". acceasi urare o transmit bulgarasilor care au implinit zilele astea lunite frumoase!
Sarbatori fericite celor care sarbatoresc sfintele Pasti!
acum incep cu intrebarile:
1. voi cum va adormiti bebeii? ca a mea doar cu sanul in gura adoarme, in conditiile in care nu accepta suzeta. nu prea sunt de acord cu faptul ca adoarme la san deoarece mananca prea mult, se supraalimenteaza, si apoi recurgiteaza
2.cele care au scapat de colici, pe la ce varsta s-a petrecut minunea? ca noi avem 2 luni si 4 zile si mi se pr din ce in ce mai puternici
3. am vazut ca s-a vorbit putin despre mucisori. a mea e mucoasa de cateva zile, asa ca o aspir de 2-3 ori pe zi (si scot ceva mucisori). problema este ca parca o chinuiesc cand o aspir. la voi cum se manifesta bebeii la aspirat mucisorii?
bulinutza - noi facem botezul pe 4 mai, iar cumatria pe 5



mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpediem spune:

Adriana, si eu vreau sa nu-l mai pun la san din ora in ora, dar plange ca-i e foame si nu stiu cum sa fac...ca doar nu o sa-l tin sa planga de foame Suzeta nu i-am dat, nu prea as vrea, ca se va dezvata greu de ea...

Raluca si al meu tot la san adoarme si la fel de suparat e cand il deranjez sa-i scot mucisorii cu pompita. Cred ca operatiunea asta displace tuturor bebelusilor

Mamica implinita de bebe Matei Gabriel (17.02.2012)

"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"


MTHFR C677T - heterozigot, A1298C - heterozigot, Gena PAI - 675 4G/5G - heterozigot, O sarcina oprita in evolutie la 15 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

la multe lunite ( cu intarziere ):
Mihaitza bulgaras de Cristina Goji
Andrei Bogdan bulgaras de Migulet
Bianca Maria bulgaras de Anne Maria
Catinca Stefania bulgaras de Cristina
fetelor..in ultimele zile vreau sa zic ca si pe Ilinca a inceput s-o apuce gazele, parturile,,si doaaaare burtica pfffaaaiii....ieir a dat niste parturi...se chinuia..si urlaaaaa....nu mai vroia nici tzitzi si biberon...ne-am chinuit aman2 cu ea aseara...cred ca dupa juma de ora, 40 de min, s-a mai potolit...si a baut din biberon...dar asha cu greu..ca nici nu era atenta la ce manca..se uita pe pereti..mai punea botic...am zis ca gata...stai sa vezi ce ne pergateste Ilinca...fac luni de azi intr-o saptamana si incepe s-o incerce fel si fel...
- inca ceeevvvaaaaaa....vis-avi de batista bebelusului..ieri am stat de vb cu o tipa...care mi-a zis ca batista asta e o mare porcarie, care are multe consecinte nasoale...faptul ca ii facem cu ea in fecare zi, chiar si o data pe zi, treaba asta stimuleaza si mai mult secretia si atunci va trebui tot timpul sa curatam cu batista...zicea ca multi copii vin la spitalul Marie Curie, de exemplu, cu probleme cu nasucul...nu mai au simtul mirosului, multe probleme...cu caile repiratorii, afecteaza mucoasa nazala f naspa....am zis ca de -acu nu o mai fac cu aia...pur si simpluu o bucata de tifon inmuiata in ser si luat ceea ce se vede...pediatrul ei i-a spus ca etse un fenomen normal, si numai atunci cand e fff racit se umbla cu batista...copilul nu pateste nimic,,daca ii pui ser e de ajuns ca mucisrii sa se inmoaie si sa se duca unde trebuie...
- ma duc la fetitza, ca ma cere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Neata,
Raluca Toma adoarme cel mai bine si mai des la san. In timpul zilei mai adoarme usor leganat sau purtat in Boba. Carina a dormit mancand pana pe la 9-10 luni cand a inceput sa adoarma cand ii citeam povesti. Colici noi inca mai avem si parca dupa ce a implinit 2 luni (acum 6 zile) e mai rau. Sper si eu sa scapam ca tare se chinuie. Aspiratul mucisorilor e cu tipete si urlete la noi: zici ca il taie cineva. Si sora-sa facea la fel asa ca am invatat-o repede sa sufle nasul singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

gianina e prea devreme sa constientizeze ce se face cu jucaria...ai grija sa nu se loveasca cu ele

danezza vezi ca in auchan e mai ieftina salteluta aia, cam 130 lei...pupici

adriana sa stii ca ai dreptate cu siropelele ptr colici..si inca ceva am observat ca dupa cateva zile cu colief nu isi mai facea efectul si am inceput cu bonissan...a mers cu el cateva zile bune iar acum iar cred ca trecem pe colief

kraluca si bb plange rau cand ii scot mucisorii cand ii apas pe cealalta nara ...deci avem big party amandoua pe 5...tare

altesa multumim de linkuri

mady eu nu cred ca batista provoaca ce ti-a spus tipa aia ca provoaca dar si mie pediatra mi-a spus sa ii scot cu batista cam la 2-3 zile...nus ce sa zic

carina la noi a fost invers...lui rares ii placea si isi scotea singur cu batista

a dormit piticul meu pana la 6 jumate si apoi pana la 10 de aseara de la 10 jumate...cred ca stia mititelul ca e mami varza de cu o seara inainte

v-am zis ca iau galaforul ala si nu se vede nimic? am continuat sa il iau...si il pun pe bb cam de 3-4 ori pe zi sa suga, caci acum suge...nu cred ca ii vine mai nimic ...eu cand apas apare asa un pic alb dar nu iese o picatura...ce sa cred?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

da bulinutza...nu vezi tu?atatia medici atatea pareri....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

deci din ce spune in linkul dat de altesa ptr luna a doua domnisorul Filipone a luat super bine in greutate...eu ce sa mai inteleg? ...carina sunt relaxata

mady...cate pareri

olga da-mi si mie un pm te rog cu numarul tau de tel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kraluca


acum incep cu intrebarile:
1. voi cum va adormiti bebeii? ca a mea doar cu sanul in gura adoarme, in conditiile in care nu accepta suzeta. nu prea sunt de acord cu faptul ca adoarme la san deoarece mananca prea mult, se supraalimenteaza, si apoi recurgiteaza
2.cele care au scapat de colici, pe la ce varsta s-a petrecut minunea? ca noi avem 2 luni si 4 zile si mi se pr din ce in ce mai puternici
3. am vazut ca s-a vorbit putin despre mucisori. a mea e mucoasa de cateva zile, asa ca o aspir de 2-3 ori pe zi (si scot ceva mucisori). problema este ca parca o chinuiesc cand o aspir. la voi cum se manifesta bebeii la aspirat mucisorii?
bulinutza - noi facem botezul pe 4 mai, iar cumatria pe 5

mami fericita de Ariana (05.02.2012)

mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

1. Antonia doarme la san seara, dupa baita, iar in timpul zilei o alaptez in brate, apoi o pun in balansoar sau pe perna pe canapea si adoarme singura. Se uita in gol 5-10 minute, cu suzeta in gura si asoarme...
2. si noi avem 2 luni si o sapt , dar nu au disparut. Avem cam o data sau de 2 ori pe zi crize de colici. Antonia se resimte cand mananc si eu aiurea... Daca manac prajeli, imediat o doare burtica...
3. SI eu o aspir cam de vreo 2 saptamani . Ii place sunetul aspiratorului, dar de vreo saptamana riposteaza cand ii scot mucisorii. Intoarce capul intr-o parte si in alta si se se incrunta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Mady si mie neonatologul mi-a spus la fel despre batista. Ba mai mult el spune ca la bebelusi pana in 4-5 luni poate aspira inclusiv laptic din stomacel.
Bulinutz ai face bine sa fii relaxata .
http://www.youtube.com/watch?v=6ZViuYKX5LU&feature=youtube_gdata_player despre cum sa mulgi cu mana sa vezi cum stai cu lapticul.

Mergi la inceput