Clubul "babelor" FIV-oase 26

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

sabinutzo...n-o maltratez ca e iahnie nu e fasole batuta.
o lasa in plata Domnului asa...cu boabe.

nush' cum reusesc si plec despuiata de acasa tocmai in zilele cu ploaie,nor si frig.
azi am plecat doar in bluza...e adevar ca am mers numai cu masina dar oricum de la masina pana unde am avut treaba am mers pe afara si mi-a cam fost frig.
sper sa nu racesc iar.

am sunat la doamna tatuatoare si mi-a zis ca e musai sa treaca 3 saptamani...chiar daca mi-au cazut mie cojitele e vindecat doar la suprafata...dar este inca agresata pielea si abia dupa 3 saptamanai se vindeca complet.
asa ca dupa Paste imi finlizeaza sprancenele.
ce sa-mi fac atunci:buzele sau pleoapa superioara???
parca mi-as face mai intai pleoapa ca eu nu ies din casa nerujata.

am vazut azi un plamier de mi-a ramas sufletul la el...dar e prea mare si cam scump




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

sabina,ce ai???
ce-ti veni sa te scuzi ???




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanny spune:

nanny
eu 32, sot 44, incercari nereusite de 4 ani.
dosare intregi de analize
sotie: sanatoasa
sot: oligoteratozoospermie severa (Concentration 1.9 million / ml)
recomandare: FIV cu icsi. pacienta dr albu dragos (medlife)
nehotarata daca sa fac FIV la szeged sau in romania.
a mai fost cineva in situatia noastra?
putem spera la un fiv reusit din prima?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

va zic un secret:mi s-a facut dor de-o naseala!!!
anul viitor,in toamna suntem nasi de cununie iar...dar parca pana atunci ar mai merge un botez.
imi doresc sa botez o fetita...am 3 baietani botezati pana acum.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

:))
ma scuz pentru ca am asteptat atat sa vii cu reteta uneia dintre mancarurile mele favorite si am si deturnat-o cand am vazut-o:)
pe bune eu ziceam iahnie la fasolea batuta. imi place fasolea batuta la egalitate cu fasolea prajita. eu mai adaug la cea prajita si ardei capia tot asa pastrati peste iarna. piper mai multisor! imi place sa pun 3-4 cepe la prajeala...dafin ai spus? fasolea o fierb neaparat cu ceapa si chiar si cu morcov. apa o schimb de 3 ori:))
ti-am zis ca ma bag in seama

habar nu am ce spui acolo samira: pleoapa sau buza. sunt convinsa ca esti foarte frumoasa orisicum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

in legatura cu nasitul...nu e greu de gasit un pui de taifun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

da,da,da...de dafin am uitat!!!
vezi ca e bine sa te bagi in seama???!!!

ardei pun si eu ca e cu tot cu rosie de la sticla.
fasolea batuta cu ceapa prajita e minunata dar cam grea pentru gustul meu.
ceapa din aia prajita nu pot manca.
cum simt mirosul imi vine sa ...mor.

ati vazut ca s-a simplificat oarecum legea adoptiilor???
mi se pare o treaba tare faina...cel putin aia cu bebelusii ce sunt declarati adoptabilii dupa 30 de zile de la nastere daca au fost abandonati in spital e foarte buna.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Eu pun cimbru la fasole, mi se pare ca se potriveste foarte bine si tai cubulete mici zarzavaturile. Si eu o las peste noapte la inmuiat, dar nu mai schimb apele la fierbere.


As zice sa nu mai folositi bicarbonat de sodiu. Acesta are tendinta de a se fixa in creier unde rigidizeaza tesutul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

azi am cumparat 3 iepurasi de ciucalata-unu alb,unu maro si unu maro inchis....o gainusa din cioco si oua de cioco.
le aranjez frumos intr-un cos si le pun pe masa de Paste alaturi de cosul cu oua vopsite.
am cumparat si servetele frumoase rau-unele pe fond alb cu un miel...altele pe fond galben cu iepurasi si pe fond verde cu oua multicolore.
sa vedeti ce masa frumoasa aranjez eu de Paste...ca-mi place tare mult.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

bicarbonat eu nu folosesc insa apa o schimb din cauze....mirositoare

am vazut ca ati folosit malaiul Panzani
eu sunt indragostita de el de cand l-am descoperit-sa mai spuna soata mea ca pierd timpu prin magazine la citit de etichete.

ana...a fost prima data cand am luat fructe de DF si m-ai certat ...m-am bucurat ca sunt la jumatate de pret...dar acum am inteled de ce.
dar am luat si coacaze deshidratate si pe alea nu scrie ca au dioxid de sulf si nici pe merisor.

si m-am uitat azi in Carrefour la caisele deshidratate si pe alea turcesti nu scria ca au dioxid de sulf....dar costau dublu fata de cele de DF e drept.




Mergi la inceput