Produse Walmark

Produse Walmark | Autor: Fomalhauti

Link direct la acest mesaj

Am facut recent o descoperire: produsele Walmark sunt mult, dar mult mai ieftine pe net decat in farmacii. De fapt, preturile din farmacii (din cele mai multe farmacii) mi se par cu totul exagerate (as folosi alt cuvant dar mi-e sa nu supar persoane direct implicate).

Am gasit si o farmacie cu adaos mai mic dar acolo scria pe geam "produse Walmark la pret de importator" - si iar nu mi s-a parut corect fiindca nu erau la pretul de pe net.

Concret: o cutie de Minimartieni jeleuri costa 24 RON pe net. Am gasit la farmacie cu 34 RON (pentru ce adaos de 10 RON, pentru tinut o cutie pe un raft?!), am gasit si cu 30. La farmacia cu "preturi de importator" erau 26 RON. La comanda pe net am primit pentru fiecare cutie de Minimartieni si o cutie de Brontisori (vitamina C). Fiindca exista si un dezavantaj, pe net trebuie sa comanzi de minim 150 RON ca sa ai transport gratuit (dar cred ca numai 40 RON daca vrei sa-ti fie trimis pachetul prin posta).

Si mai exista si un sistem de puncte, la o anumita valoare a comenzilor poti sa-ti alegi si un cadou.

Ma gandesc ca am putea sanctiona "politica" farmaciilor cumparand de pe net (cand se poate...)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

uite aici o farmacie care il da la 22.5 lei Poti comanda online sau sa te duci la ei, ca vad ca esti din Buc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Si da, ca regula generala si eu am constatat ca medicamentele sau parafarmeceuticele sunt mai ieftine online, dar sincera sa fiu nu am curaj sa cumpar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Da, au niste preturi foarte bune. Mi se pare interesant si faptul ca au niste produse pe care la Walmark nu le au in momentul asta (adica nu au ambalajele cu 50 Minimartieni). Poate ca sunt alti importatori.

Multumesc de informatie, cand mi se termina stocul o sa trec pe la ei (ca plata anticipata cu cardul nu ma atrage nici pe mine).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

vitaminele si celelalte produse ne-regulate de stat din punct de vedere al pretului (si calitatii ) au regim liber, deci orice farmacie isi poate pune ce adaos doreste. si se pare ca se si sare calul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ca regula, produsele din farmacii, care exista/pot fi gasite si in supermarket/magazin de cosmetice, sunt mult mai scumpe.

de ce ? farmaciile au un adaos comercial nesimtit de mare. faceti, va rog, o comparatie pentru laptele praf, marcile cunoscute. pretul din farmacie e sensibil mai mare decat in supermarket. si daca esti pe faza, urmaresti promotiile din supermarket si ajungi sa iei laptele praf aproape la jumatate de pret fata de farmacie...

mai nou, unele farmacii afiseaza "tampenia" aia de anunt : "reducere 12% la retete compensate si gratuite". pai daca o reteta e gratuita, la ce sau cum aplica farmacia reducerea de 12% ? ii da clientului bani, pe langa medicamentele gratuite ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Exact "nesimtit" este cuvantul pe care eu am evitat sa il scriu in primul mesaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Ioana, farmacia Tei are si sediu, intr-o casa de la intersectia bd. Lacul Tei cu Luigi Galvani. Au o firma mare pe care scrie ceva cu "bebe", e imposibil sa-i ratezi.

Later edit: cand vine vorba de produse pt bebe, eu ocolesc farmaciile de departe. Exemplu : servetele umede Nivea, 6 RON in Cora (aveau promotie, e drept, altfel sunt 9 RON), 14 RON la Dona !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Fost! La farmacia "Tei". E destul de interesanta, e ceva "atipic", nu arata tocmai ca o farmacie, adica nu am vazut altceva decat produse pentru copii. Si preturile la Walmark sunt cele de pe net, mai mici decat la Walmark.ro. Am intrebat daca sunt importatori si mi-au spus ca nu, iau tot de la Walmark. De unde deduc ca preturile pentru farmacii sunt mai mici decat cele pentru persoane fizice, adica adaosul este si mai mare.

Oricum, merita "vizitata" farmacia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasacarmen spune:

Oferta Minimartieni Gummy 60 jeleuri plus CADOU Brontisori 30 tablete este valabila incepand cu data de 9 martie 2012 in limita stocului disponibil. 27,30 lei

http://farmaciaardealul.ro/Walmark/minimar-ieni-gummy?page=6

Una dintre oferte, super preturi cam la toate produsele, plus ca acum mai au si reduceri de 10% pana vinerea urmatoare...nu stiu cate zile. Inca ceva cosmeticele sunt mai ieftine decat pe aoro.ro (am scris si la subiectul legat de site-ul lor).


merita sa aruncati un ochi. farmacia aceasta este din orasul meu si este intr-adevar cea mai ieftina, sa nu spun ca pensionarilor le dau medicamente in rate...etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

ca regula, produsele din farmacii, care exista/pot fi gasite si in supermarket/magazin de cosmetice, sunt mult mai scumpe.

de ce ? farmaciile au un adaos comercial nesimtit de mare. faceti, va rog, o comparatie pentru laptele praf, marcile cunoscute. pretul din farmacie e sensibil mai mare decat in supermarket. si daca esti pe faza, urmaresti promotiile din supermarket si ajungi sa iei laptele praf aproape la jumatate de pret fata de farmacie...

mai nou, unele farmacii afiseaza "tampenia" aia de anunt : "reducere 12% la retete compensate si gratuite". pai daca o reteta e gratuita, la ce sau cum aplica farmacia reducerea de 12% ? ii da clientului bani, pe langa medicamentele gratuite ?

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

compensarea si/sau gratuitatea se aplica la un pret de referinta stabilit de (nu stiu eu cine, cineva din domeniu stie mai bine: min sanatatii, directia de sanatate publica, min de finante..eu habar nu am cine), daca medicamentul in farmacie costa mai mult decat pretul ala de referinta, farmacia acorda reducere la diferenta de pret in cazul retelor gratuite, in cazul celor compensate se aplica reducere la pretul final, ala care rezulta dupa aplicarea compensarii...

Mergi la inceput