Produse Walmark

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nastasacarmen spune:

Gratuitatea se acorda la cel mai ieftin medicament de pe piata, pentru o anumita substanta activa. Daca acel medicament nu exista in farmacie, se poate cumpara unul mai scump, cu aceeasi substanta activa, achitand diferenta de pret, la ceasta diferenta de pret farmacia poate acorda diferite reduceri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti

Fost! La farmacia "Tei". E destul de interesanta, e ceva "atipic". Am intrebat daca sunt importatori si mi-au spus ca nu, iau tot de la Walmark. De unde deduc ca preturile pentru farmacii sunt mai mici decat cele pentru persoane fizice, adica adaosul este si mai mare.

Oricum, merita "vizitata" farmacia asta.


Normal ca farmaciile cumpara de la marii distribuitori de medicamente la un alt pret (discountat in functie de cantitatea& frecventa achizitiilor), astfel ca isi pot adauga ele discountul comercial dorit. Daca au bun simt (cum e cazul farmaciei de mai sus), adaosul comercial este mic (pt. ca au volum mare de vanzari = profit = cumparator multumit). In ceea ce priveste cumpararea medicamentelor de pe net, eu m-as gandi de 2 ori inainte, sunt respectate oare cu strictete conditiile de pastrare? de valabilitate? fie si in cazul suplimentelor alimentare (vitamine)....e riscant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

La produsele de igiena, lapte praf, scutece, etc distribuitorii au alte preturi pt supermarketuri, unde volumul de achizitie este muuult mai mare, si un altul, mult mai mare, pentru firmele mai mici, recte farmacii sau magazine de cartier . In cazul farmaciilor, de fapt se ajunge ca produsul sa treaca prin 2-3 "maini" pana ajunge la ultimul vanzator, farmacia respectiva .
Politica supermarketurilor este ca pretul lor de achizitie sa fie cel mai mic al distribuitorului, care se si obliga ca celorlati sa nu le faca aceeasi oferta .
Nu e f corect, a fost si o disputa la un moment dat cu Oficiul Concurentei .

Pretul de la walmark.ro este pretul direct al producatorului, fara tva de 24% si fara adaosul urmatorului vanzator, deci faceti socoteala cu cat este redus din start.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasacarmen spune:

Citat:
citat din mesajul lui goldi



Pretul de la walmark.ro este pretul direct al producatorului, fara tva de 24% si fara adaosul urmatorului vanzator, deci faceti socoteala cu cat este redus din start.




explica atunci diferenta de pret de aici: http://www.walmark.eu/ro/Pages/clubul-prichindel.aspx?nl_product_id=448&name=CEMM-SpiderMan-Gummy 39 de lei, daca esti membru club
http://farmaciaardealul.ro/spider-man-gummy?filter_name=wALMARK 36,30 lei

Unii poate au doar bun simt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Da, unele farmacii nu pun adaosuri de 30-40% si da, unele farmacii au discounturi preferentiale de la distribuitori, care pot da acel "bunul simt" asa cum il percepi tu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasacarmen spune:

Bun simt, pentru ca si alte farmacii au discounturi mari de la firmele distribuitoare. Dar prefera sa castige mai mult.
Cunosc pentru ca in ultimul timp din pacate am avut de-a face mult cu aceasta "lume" a farmaciilor.

Mergi la inceput