Bucurii de sept-oct 2006 (9)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

Cris si merci
si lui Vlad i se misca dintisorii de sus, iar cel de jos pe care l-a schimbat deja s-a indreptat foarte bine si a crescut fff mult, e aproape de finalizare
azi l-am dus la gradi de vara, isi tinea mainile la urechi caci urla un pusti .... am uitat cum e cu bb-luseala

pup si vacanta placuta celor care pleaca in concediu sau sunt deja


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Lilina, suuces la gradinita de vara! Si Maria face fix la fel cand aude un copil urland, isi duce mainile la urechi.
Uneori e bine sa uiti cum e cu bebeluseala, noi azi-noapte am facut bairam intre 1.20 si 4.30 dimineata.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

buna fetelor

nu am mai intrat de foarte mult timp pe forum,s-au intimplat o gramada de lucruri intre timp...si bune si rele,ne-am mutat de vreo 2 ori.

nu am apucat sa citesc decat ultimul capitol,asa pe fuga inainte de a pleca la sedinta la viitoarea scoala a juniorului.din 20 august matei la merge in clasa I,desi nu are atunci decat 5 ani si 11luni.am incercat sa-l amanam dar nu am reusit,asa e legea aici si a trecut toate testele pt scoala.

felicitari si celor care intre timp am mai adus pe lume cate o minune mica sau sunt gravidute.noi suntem in faza in care ne gandim la un fratior sau surioara pt matei si sper sa vin in curand si cu vesti bune.

va pup si sa aveti o seara minunata!

mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

buna dimi

osna, bine ai revenit la noi ! Mult succes lui Matei !
te asteptam cat mai curand cu vesti bune

liniste mare pe aici, se vede ca e vacanta.
eu m-am intors deja de 2 saptamani din concediu si tot nu m-am reacomodat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
Osna, bine ai revenit, ma bucur ca ne-ai dat vesti despre voi! Noi am reusit s-o amanam pe Maria 1 an cu scoala, la recomandarea educatoarelor, inca nu stapaneste bine limba, din pacate.
Lilina, si eu am inceput scarbiciul de 3 saptamani si-mi e destul de greu cu reacomodatul, mai ales ca eu am lipsit mult si unele lucruri am uitat cum se fac.
Eu sunt intoarsa pe dos, Maria sta de luni acasa din cauza eruptiei de pe piele, nu stie nimeni ce e, am fost cu ea si la spital si la pediatra si am aflat doar ca nu e alergie, ci mai degraba o infectie virala, un fel de boala a copilariei dar ne-clasica, pentru ca nu o deranjeaza nimic, nu are mancarimi, nici usturimi si nu face nici febra. Asa ca nu ni s-a dat niciun tratament, asteptam sa treaca de la sine. Si nu ar fi nicio problema, pe corp se mai estompeaza dar pe picioare arata rau de tot, parca ar intepa-o cineva cu mii de ace mici, sunt sangerii bubitele. Nu stiu ce sa-i mai fac. Acum au inceput sa arate rau si in zona chiloteilor, o dau cu Sudocrem de la sora-sa si parca-parca e mai bine, dar nu trec...
Colac peste pupaza, ieri a inceput sa urineze din 5 in 5 minute asa ca sotul i-a incalzit apa si a pus-o intr-o butelcuta din cauciuc ca sa stea pe ea. In timpul asta a lasat-o pe cea mica in carucior si a rugat-o pe Maria sa se uite la ea, ca sa nu planga. Nu stiu ce-a facut Maria, cert e ca s-a rasturnat caruciorul cu Johanna cu tot, noroc ca era bara pusa, dar fata a alunecat pe sub ea, a cazut pe parchet cu piciorusele, cu burta apoi cu fata. A inceput sa-i curga sange din nas, i s-a umflat nasul, m-a sunat Cristi disperat la serviciu, am venit acasa intr-un suflet, am plecat cu Johanna la spital, acolo au vrut sa ma interneze ca s-o tina sub observatie pentru ca e foarte mica si a cazut cam de la 1 m distanta direct pe parchet. Nu am vrut sa raman la spital, prefer s-o observ de acasa, asa ca am iesit pe semnatura. Mi-a spus ca abia peste 3-4 zile, dupa ce i se dezumfla nasul, ne va putea spune daca il are rupt sau nu. Pana atunci stau cu frica in san si-mi vine sa-mi smulg parul din cap. Eu mi-am rupt nasul in copilarie si stiu ce inseamna asta... S-au tinut lant ghinioanele de noi zilele astea...

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

buna fetelor

am putin timp liber pina plec dupa matei si am intrat sa va salut!
lexi,imi pare rau de saracuta Johanna,accidente se mai intimpla.am trecut si noi prin ceva asemanator cu matei.avea la el in camera pat inalt si fetita vecinilor a vrut pe la 2 ani jumatate sa-l ajute sa se dea jos si l-a impins efectiv,a cazut cu capul de laminat.am tras asa o sperietura, groaznica,l-am dus la spital dar a fost totul ok,cucuiul a trecut peste cateva zile,buza sparta s-a vindecat...
eu m-am pus dupa aceea in capul sotului si am taiat imediat picioarele la pat si a ramas la inaltime normala.

cat despre scoala chiar ma uitam ca Maria e nascuta pe 20,deci teoretic un Muss-kind si ma bucur ca ati reusit sa o amanati.e aiurea si legea asta pentru ca matei merge cu fetita vecinilor in aceeasi clasa si ea a facut 6 ani in 2 ianuarie...e practic cu 9 luni mai mare ca fiu-miu.

azi dupa amiaza avem grill la gradinita si apoi viitori scolari vor ramane peste noapte acolo.speram sa nu sune educatoarele pe la 12-1 noaptea ca matei s-a razgandit si vrea acasa la mama.

va doresc o zi frumoasa!!!



mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

offf Lexi, sanatate multe fetelor.

osna, eu nu m-am grabit cu Vlad sa-l inscriu la scoala, oricum si la gradi am inteles ca o intrerupe pe educatoare mereu, nu prea asculta, e galagios, chiar cred ca nu e pregatit, sper ca anul asta cu grupa zero sa fie o tranzitie buna spre scoala.

sa aveti un weekend placut !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

buna fetelor,

Lexi cum se simt fetele?

Lilina cum spuneam mai sus nu am vrut sa-l dam pe matei la scoala,mi s-a parut prea devreme si el e micut si mai timid de felul lui dar nu am avut ce face.a dat testul de germana si l-a trecut,a fost evaluat de un doctor recomadat de cei de la inspectorat(nu prea stiu cum sa traduc termenii din gemana in ro) si la fel a fost totul ok,ei nu au vazut nici un motiv sa nu mearga.plus ca aici in cls I fac numai adunari si scaderi cu numere pina la 20.iar matei face de cateva luni bune pe degete pina la 10 si chiar ii place.cu scrisul va fi mai greu.ei la gradinita nu au facut nimic dar nici prea mult la scoala nu-i streseaza.

de azi intram in vacanta mult asteptata.ultima zi de gradi a fost foarte emotionanta.copiii si-au lasat amprentele mainii drepte pe o hartie care a fost laminata si apoi au agatat manutele intr-un ciresc proaspat plantat.s-au jucat ,au alergat ,au fost dupa licurici si apoi au ramas peste noapte la gradinita.
azi dupa micul dejun se mai joaca putin si isi iau la revedere de la colegi cu educatoare si gata,incepe vacanta iar din 23 august o noua etapa...scoala!
mititeii deja isi faceau planuri cum vor veni in vizita la gradinita sa se intalneasca cu colegii mai mici.

am scris romane,va doresc un sfarsit de saptamana placut si cu vreme buna!



mamica fluturasului Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisnemes spune:

Osna - ma bucur sa mai aud vesti despre voi. Succes lui Matei la scoala.

Osna si la noi teoretic e la fel sunt copilasi nascuti la inceputul anului care au implinit deja 6 anisori si sunt copilasi care implinesc 6 anisori doar in toamna. Asa este si in clasa intai. Mi se pare ca pretentiile sunt foarte mari sa faca calcule cu cifre pana la 20. Nu zic ca copii nu stiu acest lucru dar ... La voi e considerata clasa I sau ca la noi grupa pregatitoare?
Una peste alta va doresc vacanta placuta.

Lilina si eu l-as mai fi lasat un an la gradi ca nu are absolut nimic de pierdut, doar de castigat un an de bucurii si joaca, dar eu una nu mai pot alerga in 2 locuri si-mi convine sa merg doar intr-un singur loc sa-i duc si sa-i aduc pe baieti. Plus ca Dragos fiind la scoala Victor isi doreste din tot sufletul sa mearga la scoala.

Lexi - oare ce poate fi cu Maria, simtomele pe care le descrii sunt foarte ciudate. Va doresc sa treceti cu bine.
Imi pare rau de incidetul cu fetele sper ca Johanna sa nu fi patit nimic grav si sa fie amandoua sanatoase.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna seara!
Osna, la noi nu a fost asa mare bataie de cap cu amanarea, aici e obligatorie inscrierea in clasa 1 doar pentru copiii care implinesc 6 ani pana pe 31 august. Cei care implinesc varsta dupa aceasta data pot, dar nu sunt obligati, sa inceapa clasa I. Asa e in landul nostru.
Cris, Lilina, Osna, slava Domnului fetele sunt bine, Johannei i s-a dezumflat nasul si chiar nu cred ca il are rupt iar Mariei i-au trecut bubitele. Mi-a spus o prietena ca ar putea fi Roseola Infantum, am citit pe net, cica boala asta apare mai ales intre 6 luni si 2 ani doar ca Maria nu a facut febra, asa cum scrie pe net ca se face. Dar bubitele pe care le-am vazut in poze erau identice cu ce-a avut Maria. Singura mea nedumerire e cum de nu a facut si Johanna boala...

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput