Strugurasi de Sept-Oct 2011 *50*

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Ha ha ce dieta ne scrii tu aici Lali ,tu ai tinut-o ? Da rezultate ?

Fetelor eu am slabit cu Montignac .Mananc foarte mult ,de 5 ori pe zi ,foarte consistent si beau lichide multe.
Orice alta dieta ar putea sa-mi faca rau ,sa ma simt slabita,sa pierd din laptic dar nu si acest stil de viata Montignac.
Cu vreo 3 ani in urma am pierdut 17 kg in 3 luni.Dupa ce-am oprit-o timp de vreo 2 ani n-am pus un gram inapoi ,dar 2 sarcini mi-au venit de hac si m-au umflat

De ex ,AZI am mancat asa :
-fructe la dejun (porto , prune si mere)
-mai tarziu lapte cu musli (fara stafide sau fulgi indulciti)
-vinete umplute cu carne la cuptor si salata
-cina tarta cu ceapa si carne
-desert tarta cu mere ,nuca si multa scortisoara
-intre mese am mai bagat cate un pumn de caju,alune,migdale sau chiar cate o patratica de cioco 70 % cacao


Somnic usor




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Hayat-

Fain ca va intalniti asa multe!Sa faceti poze si sa aveti parte de vreme buna,iar strugurasii sa fie linistiti sa puteti conversa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Jade, separat evident ;)))

Nanna, intrebam de LP si DA ca sa vad daca ar fi alimentatia mea de vina....

Hayat, suna bine. Baga mami reteta ca maine fug la piata dupa urzici :)

Alayna, 2 sarcini???
Alune , eu am tona in dulap dar nu mai mananc nici alune nici cioco ca asa a zis pediatra pt DA, of... ma doare capu :(((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

salut, ce vrednice ati fost azi :D ati scris o gramada.

Muzzette, bine ai venit cu intarziere.

Caty, bine ai revenit. unde ai gasit patrunjel si telina in tara asta ca eu n-am gasit.

Alayna, si a mea a inceput sa doarma pe stanga de curand. dormea numai pe spate inainte. am inteles ca e o faza absolut normala.

Lena, cred ca si bibi a mea a facut dermatita atopica. are 3 locuri in care ii apare cate o pata. ii mai dispar, ii apar iar la un moment dat. acum e cam 80% pe LP.

Lali, sunt prin zona, dar nu o sa mai pot fi prea activa probabil. am reinceput munca in forta. sunt cam chiauna drept sa spun.

Iris, ti s-a oprit laptele de tot? eu inca mai am si nu stiu cum sa fac sa mi se opreasca. ma mai mulg dimineata inainte de a pleca la munca vreo 80 ml, ca sa nu mi se umfle sanii pe la servici si seara pe la 9 dupa ce o culc ca sa pot dormi noaptea.
tu cum ai facut?
am crezut ca le compari pe fete fiindca s-au nascut in aceeasi zi.

Jade, cum mai e T cu papica?

Seidana da, ne vom obisnui cu serviciul si rolul de mamica. inainte veneam de la servici si ma puneam cu curu in pat si butonam laptopul sau tv-ul :D acum vin acasa, pup bibi, fac mancare, pun masa, bibi sta cu tati, mananc cu bibi in brate, dupa care baita, dat papa, culcat bibi,apoi dus si daca mai sunt in stare tv si pc.


Pinkysor, Nanna, Hayat, Anca, va urez intalnire placuta maine

Restul fetelor va pup, nu mai stiu care ce povestea

si cateva updateuri despre noi:

azi i-am cumparat sa-i fac swede. e o radacinoasa care nu am gasit cum ii spune in romana. e un fel de ridiche alba dar cica e dulce.
plecasem sa iau ori telina ori patrunjel dar canci, nu am gasit.
o colega mi-a zis sa iau asta.
am luat-o si cand am ajuns inapoi la birou am citit de ea si am gasit ca ar fi mai indicata dupa 8 luni fiindca baloneaza, asa ca m-am dus iar si i-am luat cartof dulce.
am facut piure in seara asta ca inca o invat pe bona cum sa foloseasca steamer\blender-ul :D si i-am si dat un pic. a papat.
e f bun la gust.
vreau sa-i dau 2 zile asa,apoi ii fac tot cartof dulce in combinatie cu ardei.
apoi vreau sa iau dovlecel si sa i-l coc.

de ceva timp se bataie stand in patru labe si se tot duce in spate. daca o tii in brate se bataie ba sus jos, ba fata spate de mi-a dat si cu capul in gura de nu stiu cate ori. si se ridica mereu in picioare. cum prnde ocazia.
cred ca o sa mearga repede ca n-are stare. e intr-o continua agitatie, dar f vesela :D rade o gramada. numai seara la bagat la nani e miorlaita.
cu bona e ok.
asteptam si noi dintisorii si pauza. si se vad niste margelute albe de o gramada de timp si nimic :D
cam atat :)


ps: am scris un cearsaf :D






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Neatza dragelor! scriu dd pe tel, nu stiu de undd se da enter asa cs scuze pt greseli. Alayna - pak mananci super mult...sj mai zici ca si slabesti??? o sa caut si eu diets asta :-) .
Lena - daca nu este DA de contact poti fi sigura ca are legatura exclusiv cu mancarea! Exceptie doar cazurile in care a fost mostenita, dar si asa se tine jn frau tot cu regimul alimentar. Eu am avut dermatita in forma mai mult decat oribila si mi.a trecut doar cu regim alimentar fff strict.
Hayat - Inez are umai baietei frumosi jn jurul ei, insa Razvanel are un loc aparte ;-):-*.
Creola- vom face poze, sigur! :-*

Intre timp am descoperit si enter.ul...

Sei- e ok daca e doar o liniuta si asta iti doreai. Va veni bb2 cand va fi vremea ;-)

Voi ati mai cumparat jucarioare cpiilor? De care?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Neata.
Ce mai fac fetele?Noi am intrat doar sa va citim si acum scriem repede un mesaj.Am inceput curatenia de Paste............aoleu, aoleu.Eva e mataita rau ca n-o mai tin in brate.
Noi tot rau stam cu mancatul.Intr-adevar, eu ii combinam banana cu piureul de legume dar in week a fost constipata rau, rau.Eu banuiesc ca si morcovul o constipa.Asa ca am renuntat la banana si bineinteles nu pune gura pe piureul de legume,iar pe cel de fructe maxim 10 lingurite .
Vroiam sa va intreb ceva impotant.Bebeii vostri au labutele indreptate spre exterior?Cand o pun in pozitie verticala se vede mai bine ca le tine asa.
Va pup.

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Buna dimineata dragelor mamici

Vreau sa va multumesc la toate pentru gidurile bune, degetul s-a refacut aproape de tot, am avut noroc de un medic chirurg cu experienta de multi ani in Germania si el m-a preluat in ziua cu pricina, si mi la cusut...da suna cam oribil dar deja ce a ft mai rau a trecut..asa ca nu faceti ca mine, odihiniti-va tot timpul si cere-ti ajutor...ceea ce eu nuam facut pina am patit-o.

am incercat sa ma odihnesc si sa fac pauza de la tot, inclusiv de la internet, asa ca cu 4 zile in urma am invatat sa fac headbents pentru Lera, am plecat in oras si mi-am cumparat tot de ce am avut nevoie si am deconectat netul pu 4 zile sa vedem cu ma odihnesc

am reusit un pik ca de fetita nu stia ca mami doreste sa se odihneasca asa ca am atirnat-o de mine si am lucrat, am iesit la plimbare si pe vint si ploaie si ia placut.

nu am reusit sa citesc nimik, ca nustiu de unde am ramas, insa sper ca azi sa va ajung din urma.
Lera vorbeste, spune, mama, dadada, hiii, face din nasuc ca si cum isi sufla nasul..e asa de amuzanta. Eu o culc pe spate si cind ma trezesc ea e pe burtica, a invatat sa se rostogoleasca si acum sunt cu ochii pe ea, simbata mai nu am patit-o sa rostogolit pina a cazut de pe dormitor pe o paturica groasa...a inceput sa rida ca nu pricepea ce a facut. Cu mincarea stam prost, am dat analize toate bune si frumoase....Lera face exceptie nu vrea sa manince si mai mult tzitzica vrea

aaa ce am apuncat sa citesc dimineata cred ca din cap trecut nustiu despre CM...eu fac exceptie, mie mi-a venit CM inainte de 6 luni si eu nu am diversificat-o pe Lera la 6 luni ci aproape de 7 mia refuzat apoi a intrat in greva si abia acum de o saptamina mancam si noi ceva...deci nu cred ca e o regula sa vina atunci cind copilul e diversificat ...parerea mea.
sa trezit mindra, sper sa citesc din urma si sa revin

o zi frumoasa va doresc!




Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette01 spune:

Buna dimineata va spunem si noi si va servim cu o cafeluta
Noi suntem bine, am dormit toata noaptea, de data aceasta doar cu o singura trezire pe la 3:30. Ieri am fost mai mult pe afara, a fost tare cald si frumos, sper sa repetam si astazi daca va fi la fel. Ma gandeam sa mergem la mama la curte, mi-e mai simplu asa si cu ocazia asta o ajut si pe ea la curatenie

Pinky- Ciupercile erau umplute cu ardei gras rosu,verde,galben,ceapa si coditele lor, toate calite inainte putin. Separat am fiert jumatate lingura de orez si am adaugat peste legume, apoi le-am umplut.
Lali- Asa cura mai spun si eu...dar nu o fi obositoare? Ma uitam ca si tu ai gatit suficient, adica ai stat ceva in bucatarie...si salata beuf si tocanita legume...mmmm,bun!
Eu tin dupa cura lui Dukan, http://dietadukan.ro/. In faza de "atac" de 5 zile am slabit 5 kg
Seidana - si noi luam Fe, 10pic/zi, avem anemie de 8,8...asa ca avem cura de 3 luni
Nanna - pup si noi
May - Bine v-am gasit!
Camady - spor la curatenie!Eu inca nu m-am apucat
Stiam de morcovul crud ca ar constipa, cel fiert este ok. Acum poate stiu gresit. Pup
Marryan - Ma bucur ca este totul mai bine acum la voi! La mine CM tot inainte de diversificare a sosit, cand Luca avea 3 luni. Pup

Va dorim o zi minunata cu mult soareeee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Musette interesanta cura.... O sa studiez.
Ieri am facut ordine in haine.... Concluzia: nu am cu ce ma imbraca la vara. Doar cu hainele de gravida Trebuie sa iau masuri imediat

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Marryan ma bucur ca s-a vindecat degetul De fiecare data cand folosesc blenderul imi amintesc de patania ta si mi se ridica parul in cap. Ma bucur ca esti bine.

It's a boy !!!

Mergi la inceput