Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (53)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

fetele !
Noi il asteptam pe domnul dintisor cu nr. 8 sa iasa si drept urmare la ora asta stam si bantuim prin casa. Petru este super plangacios si vrea numai batzait.

Plus ca este si mucios; de fapt toti trei sunt muciosi...in frunte cu mine

Dado, Miha este venita in tara si s-ar putea sa nu aiba net, deci este posibil ca s nu-ti raspunda la PM rapid.

pupici la mamici de pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dado spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

fetele !
Noi il asteptam pe domnul dintisor cu nr. 8 sa iasa si drept urmare la ora asta stam si bantuim prin casa. Petru este super plangacios si vrea numai batzait.

Plus ca este si mucios; de fapt toti trei sunt muciosi...in frunte cu mine

Dado, Miha este venita in tara si s-ar putea sa nu aiba net, deci este posibil ca s nu-ti raspunda la PM rapid.

pupici la mamici de pitici





Merci Anaemi de informatie! Multa sanatate la toti! Si Iarinei cred ca urmeaza sa ii iasa dintisorul cu numarul 7... altfel nu imi explic de ce este atat de agitata.

Am uitat sa va zic! Am fost weekendul trecut cu ea la un strand cu apa termala. Abia am reusit sa o scot din apa. I-a placut la nebunie... De-abia astept sa ii facem pasaportul si sa mergem in Ungaria! :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

fetele

Dado si noi abia astweptam sa mergem la mare ! Petru are pasaport de anul trecut, de cand avea o luna jumate...are o fataaaa

Sambata noaptea nu am dormit aproape deloc; daca am dormit in total maxim trei ore ....

Aboa astept sa treaca perioada cu dintii, ca tare rau mai face la durere copilul asta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Pentru dintisori noi am luat Camilia de la Boiron si a fost tare usor sa trecem de perioada. Lui Daniel i-au iesit 4 in mai putin de 10 zile acum vreo 3-4 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dado spune:

Neatza!

Anaemi Cum sunteti cu raceala? Sper ca mai bine... Imi aminteam ca mai demult, postase adra_bell parca, o reteta de biscuiti de casa pentru bebe. Nu cumva mai ai tu reteta? Eu nu o mai gasesc nicaieri. Am cautat-o inclusiv pe blogul ei si degeaba...

mihaela_i Multumesc pentru informatii. La primul dintisor, i-am luat tot felul de geluri pentru a-i alina durerea... dar degeaba. Nici o imbunatatire. Asa ca, dupa alti 5 dintisori, am renuntat sa o mai dau cu ceva.

Pup fetele si sper sa mai apara toate si pe forum... macar din cand in cand... :*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mica-mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_i

Pentru dintisori noi am luat Camilia de la Boiron si a fost tare usor sa trecem de perioada. Lui Daniel i-au iesit 4 in mai putin de 10 zile acum vreo 3-4 saptamani.


Buna, unde ati gasit acest produs in Romania ?

Multumesc,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wildorchid spune:

Buna seara, fetelor

Va invit pe aceasta cale in grupul "Mamici fericite de 2011" de pe facebook pentru a discuta si a ne impartasi din experienta minunata de a fi mame de bebelusi de 2011, plecand de la capitolul diversificare si ajungand unde vrem noi. Mentionez ca grupul este accesibil doar mamicilor care au nascut in 2011 si este secret, pentru ca ne respectam intimitatea si confidentialitatea discutiilor. Va asteptam cu drag.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Recunosc ca eram disperata cand am cautat Camilia. In mod normal daca nu gasesc asa ceva la farmacii renunt. Am dat un search pe google si am gasit un tip care vindea pe okazii.ro asa ceva. Si am luat pentru ca nu era scump in ideea ca daca mi se pare cat de cat suspect produsul (pare vechi, nesigilat, etc), nu il dau copilului si e paguba mea. Cum n-a fost cazul, l-am incercat. Si chiar a fost bun. Alternativa era sa astept sa vina de pe amazon.co.uk sau amazon.com unde il mai gasisem, dar putea sa dureze si 2 saptamani si eu il vroiam ieri.
Pentru cine e interesat de optiune: Camilia e un remediu homeopat, nu un gel. E sub forma de doze unice cu picaturi. Eu initial cautasem Chamomilla (alt remediu homeopatic) de care auzisem de la niste prieteni. Asta se gaseste in farmacii dar pentru ca e sub forma de granule si nu stiam cum sa-l dozez m-am cam speriat si am cautat alternative.
Nu incerc sa va conving. Pe Daniel il mai ajutau in oarecare masura jucarii din alea de ros care se baga la frigider si carpe ude pe care le roade in nestire. Mai citisem pe net de niste coliere dintr-un lemn special care s-ar gasi in Canada care cica ar face minuni. Dar nu am incercat sa fac rost pentru ca dura prea mult transportul.
Eu nu am vrut sa folosesc geluri pentru ca mi-e frica sa ii dau orice chestie care contine anestezic lui Daniel. De fapt m-am ferit de medicamente pana acum. I-am pus antibiotic in ochi cand a avut o infectie si un singur supozitor de paracetamol dupa un vaccin cand a facut un pic de febra, dar atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mica-mica

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_i

Pentru dintisori noi am luat Camilia de la Boiron si a fost tare usor sa trecem de perioada. Lui Daniel i-au iesit 4 in mai putin de 10 zile acum vreo 3-4 saptamani.


Buna, unde ati gasit acest produs in Romania ?

Multumesc,

Mihaela

"Cauta si pastreaza mereu o bucata de cer deasupra vietii tale."


L-am incercat si eu,ieri.
Iustin al meu se lupta cu iesirea a trei dintisorii, si am avut niste nopti...
Eram disperata!
Citind ieiri ce a scris Mihaela, am dat o cautare pe google si am intrat in legatura cu tipul de pe okazii.
Nu am vrut sa scriu aici, deoarece am vrut mai intai sa vad daca este buna de ceva: ESTE GROZAVA!!!!!
Deci,mi-a dormit copilul super bine!!!
Revin mai tarziu cu vesti despre noi. Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Eu ma intreb tardiv daca nu ar fi ajutat si produsul Boiron pentru colici (noi am trecut prin 4 luni de colici si a fost oribil).
Pe scurt povestea noastra a fost asa: am avut colici foarte rele, am incercat o groaza de produse gen infacol fara rezultat, dormeam cate 2 ore din 24, eram terminata. Daniel nu avea nici pofta de mancare din cauza asta, am trecut la completare. La 2 luni si jumatate am renuntat la ea. La 4 luni, la control, pediatrul mi-a facut capul mare ca Daniel e prea slab. Si-asa eram eu stresata ca poate nu mananca destul. Am trecut iar pe completare. Si acum suntem pe completare dar acum e altceva. Eu vreau sa ma intorc la servici cand face el un an (de fapt trebuie), si incerc sa il intarc dar el nu prea vrea lapte praf. Solide mananca putine, lichide nu prea vrea. Mereu cand fac totalul zilei ajung la concluzia ca a consumat 700-800 ml.

Mergi la inceput