Bv Dara,Miha,cristoiu,Irina!Hai Amy,danaang!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Se pare ca avem si noi ceva vesti - avem un nume
Adri ne-a facut diverse propuneri - incepand cu Floricica...continuand cu altele, in final s-a oprit la Lavinia; am discutat cu sotul dar spunea ca i se pare un nume prea linistit si nu crede sa avem parte de un bebe foarte linistit.
Am mai facut si noi o lista luuunga de propuneri si nu ne-am hotarat. Vineri i-am citit lista si la Adri si concluzia ei a fost in general "nu, nu, nu" ... doar la 3 variante a zis ca ar merge: Alexandra, Lavinia si Camelia.
Astazi de dimineata Adri a facut un desen dragut, apoi s-a pus sa scrie si numele noatre pe foaie; si brusc, vine la mine si-mi spune "Eu zic ca o s-o cheme Lavinia! Ce zici mami?"
...eu fac ochii mari si zic "ok, dar vorbeste si cu taica-tu"
...ea se duce la tati si-i zice scurt "tati, Lavinia e ok?"
...iar tati, care nici nu stiu daca a prins discutia de la inceput si daca a inteles exact despre ce e vorba, a zis ok
...asa ca Adri ne-a trecut frumos pe foaie pe toti patru cu numele acolo...si se pare ca asa ramane.
Eu am tras o tura de ras de credeam ca nu ma mai pot opri (de cate saptamani discutam noi...si e nevoie de doar 2 minute pentru un copil de 6 ani ca sa rezolve dilema)
...ii mai intreb mlai tarziu pe amandoi daca vorbeau serios si daca asa ramane...

O duminica placuta tuturor!

Si nastere usoara Supermami si Cristoiu!


Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelli spune:

Buna dimi fetele
multumesc frumos pt incurajari
va doresc o duminica placuta sa aveti grija de voi si de bebelusi sa auzim numai de bine de la voi,
toate mamicile si toti bebelusii

37+ Maria-SiminaDoamne ajuta-ne sa fim cu totii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Hai SuperMami!!!

Hai Cristoiu!!!

Happy: te cred ca ti-e tare greu Nici nu stiu ce sa te sfatuiesc, uneori bebeii se maraie de somn ce le e si daca le atragi atentia cu prezenta nu adorm, apoi le e si mai somn si tot asa intra in ciclu infinit. Nu stiu daca e cazul la voi. Eu mai incerc diverse chestii sa vad ce o relaxeaza, am descoperit ca-i place sa o scarpin pe spate.
JD: esti mai bine cu durerile? Si eu cred ca e corect ce scrie acolo, am copiat pt fetele care mai au parte de scartaieli sustinute seara
Cristoiu: daca e finuta asistenta nu doare nimic, doar e neplacut.
Aredwynn: ai dreptate, am incercat azi noapte, nu zice nici pas
SuperMami: hehe, nu zic nu, ca doar am vazut ca faci baieti frumosi E normal sa ai emotii, eu ma gandesc ca mi-ar fi fost greu sa stiu dinainte cand nasc, asa cu ruptul apei a fost surpriza si nu am apucat sa ma stresez prea mult.
Amy: pai avem parca mai multe fete in odisee decat baieti, nu ai de ce sa-ti faci griji
Dia_tm: mie imi place Lavinia

Fetelor, sa nu radeti dar mie mi-e frica sa iau temperatura Biancai din fundulet Vin azi nasii pe la noi si am s-o rog pe nasa sa-mi arate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Cand va aud cum vorbiti de bebei si de problemele care le aveti cu ei, mi dor sa experimentez si eu. Dar nu mai este mult si o sa am si eu bebe mic din nou.
Eu azi nu fac mare lucru, ma duc la a mei, ca ei imi tin ziua si stau si lenevesc, macar azi ca in rest tot lucrez.
Va pup si va doresc o duminica placuta.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 36+ Robert Aaron

AMR 3+ SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:


raportez o noapte perfecta!!!!
am dormit de la 23.30 pana la 6.30, am mancat si de la 7 pana la 10 am bagat iar somnic
miha, tin pumnii sa iasa bine totul. si lasa emotiile ca nu esti la primul
cristoiu, bebe va fi cuminte.. nu urlator. priveste totul cu ganduri pozitive. succes.
amy, nu o vrei pe alexia pt victor?
dia, felicitari pentru numele printesei!
ronina, alexiei ii place sa o mangai in cap. a mostenit ceva si de la mine
sa ungi putin termometrul cu crema ceva inainte sa ii iei temperatura



Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

La Multi Ani, Ramona!
Multumim pentru sustinere,fetelor

Miha, mamica fericita de Rares si 38+ cu bebe Vlad AMR 1 zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Felicitarim LadyX si Bine ai venit Adrian Nicolae!!!!
Sa va bucurati impreuna de o viata frumoasa si fara griji!

Hai SuperMami si Nuca!!!!

Hai Cristoiu!!!


Titi azi e ziua ta?
Ronina multumim pt info - pe langa durerile de burtica si eu am simtit ca despre asta este vorba, plus ca am impresia ca atunci e perioada ei de veghe si nu stie ce sa faca cu ea, asa ca suge (oricum dupa repriza de supt 3 ore mi se umfla sanii ca pepenii pana la urmatoarea)
Legat de inghitit si eu aud cum inghite si in functie de pozitie si vad. David rontaia usor, avea un tremurat al barbitei care ma si gadila (aia era molfaiala)
Dia felicitari pt alegere, si la noi David a ales unul din prenume.
Miha, Cristoiu, va inteleg cu emotiile
JD sa stii ca si eu am incercat sa prind cate ceva dupa ce te-am auzit pe tine , dar m-am potolit repede
Happy of! imi imaginez ce greu iti este cu noptile nedormite (se pare ca se continua cu insomniile tale din sarcina)
Anca nu pot sa spun ca termina mai repede, din contra. Se inneaca des (adrenalina mea creste), trebuie sa o urc pe umar des si ma sperie ce scoate pt ca astfel si inghite f mult aer. Incep sa cred ca degeaba am muncit cu pernele de alaptat pt ca am inceput sa o tin fie in picioare cand o alaptez fie pe burta sau amandoua culcate. Ii curge la greu pe langa gurita si cand termina are mustati de lapte . Dar se intampla astea mai ales seara, in timpul zilei e mai ok.
Dara si Amy pupici de la noi sa va fie usoara si fara dureri macar ultima suta de metri.
Am cantarit azi pe Matilda inainte sa pape si dupa ce a facut kk si a luat 530g in aproape 2 saptamani. Nici nu stiu daca e ok sau nu, adica e clar ca nu are avantul lui David insa faptul ca a luat totusi inseamna ca e de bine, nu? A inceput sa-si schimbe pielea si dupa baita o ung cu ulei de masline. Asa de tare-i place si la baita si la masaj! si David se socheaza cum ii torn apa pe fata si nu protesteaza (el a 'uitat' ca asa facea si el, acum facem fitze)
Azi am dormit pana la 11 , ma simt ca un butoi de odihna
Si eu am tinut si tin in continuare jurnal pt David si am si pt Matilda, Plus separat am cate un caietel pt partea medicala (cu fiecare raceala si medicament pe care i l-am dat, ce a functionat si ce nu). La memoria mea defectuoasa e f bun asa ceva sa stiu si eu ce sa le povestesc cand m-or intreba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Titi, tu si acum lucrezi? nu e obositor?
Dia e frumos Lavinia, Camelia ma duce cu gandul la cumnata-mea ca e nascuta pe 3 aprilie si e foarte rautacioasa berbeaca
Dara, pe unde esti? Hai ca mai e putin si o sa vezi si bebelusa.

Chiar ma gandeam zilele astea cat de stresate suntem noi cele care avem totusi o varsta peste 25 ani si cat de relaxate sunt mamicile astea de 18-20. Discutam ieri cu o eleva de a mea care a nascut acu 1 saptamana si e foarte ok, nu se agita, m-am oferit sa-i dau ceva carti scanate dar nu se omoara prea tare... deci e foarte relaxata. Si uite asa vor trece anii si copilu creste, iar noi intram in panica imediat ce plange plodu.
Astept ... reactia mea!

Multumesc Bunului Dumnezeu!
39+ Victor Gabriel

AMR 4 zile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Titi, LA MULTI ANI !!!!!
cu gandul doar la "oare cand vine bebe" nici nu-mi dau seama cand si cum trece timpul; acum realizez si eu ca e deja aprilie

Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Happy, nu e rea ideea...
Iti dai seama daca al meu iese blond ca noi si cu ochi albastri , ce combinatie iese cu pisica ta?

Multumesc Bunului Dumnezeu!
39+ Victor Gabriel

AMR 4 zile?

Mergi la inceput