Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {4}

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Citat:
citat din mesajul lui izish83

La noi nu e asa. fetita cea mare se simte invadata de cel mic si se comporta destul de ciudat de cand l-am adus acasa: se rasfata tot timpul, face numai ce vrea ea, mananca cand vrea ea, nu mai respecta nici un program. Nu stiu cand o sa revina la comportamentul ei normal. Si aici nu e vorba k nu ii acordam atentie, din contra ii facem toate poftele, petrecem pe rand timp cu ea, iesim pe afara, pe la mall, cu copiii, numai sa se simta ea bine.Dar vad k tot nu e bine. Sa speram k isi va reveni curand.



Of, of, asa si la noi. Alexis pare ca o iubeste deja pe Iris, mereu o pupa, vorbeste cu ea, nu ii place deloc sa o auda plangand, dar cu toate astea se comporta ff ciudat. Nu ne mai asculta deloc, face crize de nervi arunca cu lucrurile pe jos. Face totul in contra noastra, daca eu zic "nu", el zice: "ba da"!. Atentie ii dau multa, la fel ca inainte, cu unica exceptie ca o mai tin pe bebita in brate sa pape, sa ragaie sau sa se linisteasca daca plange, timp in care imi indrept atentia spre el, stau langa el daca el nu zice nimic il bag eu in seama etc. Ma gandesc serios sa consult un psiholog daca lucrurile nu se indreapta un urmatoarele saptamani pt ca situatia devine tot mai grava.
Toate decurg dintr-o suferinta interioara, sunt sigura. Uneori bea si el apa din sticluta lui si geme "ca Ameli", dupa aceea sta sa ecruteze, gangureste, isi baga suzeta ei in gura si zice ca e si el bb, dar ca se joaca de-a bb. Totusi nu il privez de atentie deloc, chiar s-a intamplat sa intrerup masa fetitei ca sa ii dau/fac lui ceva. E un copil ff bun si cuminte sau cel putin asa era. Sunt f trista din cauza asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Citat:
citat din mesajul lui CristinaGoji

Of Bulinuta, al meu la cele aproape 3 luni tot asa mananca, mai ales de 3 zile n-a depasit 90 ml la o masa. Azi a avut 4 mese pana acum intre 40-80 ml, din care 80 numai la o masa. Nush ce are,da deja ma streseaza.

Mami de Mihai (08.01.2012)Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria
Mihai

Blog

"We do not stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."

Author unknown


si la noi la fel, ar manca dar plange cand inghite si se aud zgomote in burtica. Nu mereu. Acum, eu inteleg si colicii dar toata ziua sa aiba?? Si numai cand mananca? Azi spre ex., a mancat de 2 ori, prima data vreo 90 si a doua 40ml

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALTESA

dragelor sal!

Eu zic sa va calmati un pic ,eu cred ca este iar o etapa din aia ,de ce zicasta pana acum 2 sapt.Rafael mi-a luat 400 de grame intr-o sapt,urmatoarea sapt.190 de grame,iar sapt trecuta 160 de grame si tot asa suge intre 70-90 maxiiiim 100 daca stau cu tatele pe el.


De ieri a-nceput iar sa pape bine asa ca astept sa faca 3 luni sa fac bilantul.

Am citit ca un puseu de crestere se poate manifesta si prin refuzul mancarii,agitatie sau stare continuaa de somn si poate dura si 5 saptamani.

In speranta ca bebeii nostri vor revenii la mesele bogate le trimit cate-un iar voua cate-o ca sa aveti rabdare

implinita de Rafael-Ioan


sper sa fie asa, dar dureaza deja de cateva saptamani. Iris manca acum 2-3 sapt 120-150ml si acum daca ajunge sa pape 120 sunt incantata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

Citat:
citat din mesajul lui biancabia

Citat:
citat din mesajul lui izish83

La noi nu e asa. fetita cea mare se simte invadata de cel mic si se comporta destul de ciudat de cand l-am adus acasa: se rasfata tot timpul, face numai ce vrea ea, mananca cand vrea ea, nu mai respecta nici un program. Nu stiu cand o sa revina la comportamentul ei normal. Si aici nu e vorba k nu ii acordam atentie, din contra ii facem toate poftele, petrecem pe rand timp cu ea, iesim pe afara, pe la mall, cu copiii, numai sa se simta ea bine.Dar vad k tot nu e bine. Sa speram k isi va reveni curand.



Of, of, asa si la noi. Alexis pare ca o iubeste deja pe Iris, mereu o pupa, vorbeste cu ea, nu ii place deloc sa o auda plangand, dar cu toate astea se comporta ff ciudat. Nu ne mai asculta deloc, face crize de nervi arunca cu lucrurile pe jos. Face totul in contra noastra, daca eu zic "nu", el zice: "ba da"!. Atentie ii dau multa, la fel ca inainte, cu unica exceptie ca o mai tin pe bebita in brate sa pape, sa ragaie sau sa se linisteasca daca plange, timp in care imi indrept atentia spre el, stau langa el daca el nu zice nimic il bag eu in seama etc. Ma gandesc serios sa consult un psiholog daca lucrurile nu se indreapta un urmatoarele saptamani pt ca situatia devine tot mai grava.
Toate decurg dintr-o suferinta interioara, sunt sigura. Uneori bea si el apa din sticluta lui si geme "ca Ameli", dupa aceea sta sa ecruteze, gangureste, isi baga suzeta ei in gura si zice ca e si el bb, dar ca se joaca de-a bb. Totusi nu il privez de atentie deloc, chiar s-a intamplat sa intrerup masa fetitei ca sa ii dau/fac lui ceva. E un copil ff bun si cuminte sau cel putin asa era. Sunt f trista din cauza asta


Bianca ALEXIS ARIAN (5/01/2009) si IRIS AMELI (16/02/2012)




Off fetelor , nu va intristati. Sunt sigura ca e doar o faza trecatoare si ca se manifesta asa doar pentru ca nu mai sunt centrul universului vostru. Si la noi Emma, care a dormit la ea in camera pana a venit bebe in casa, acum doarme cu tati, fiindca mami doarme cu bb
Si multe alte reguli si rutine ce le aveam inainte nu mai sunt respectate de cand e bebe...dar incercam sa fim flexibili si intelegatori cu ea pe cat posibil.

Multa rabdare si incredere ca va fi bine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

nu stiu cine m-a intrebat cum ii dau polyvitalul...5 picaturi dimineata si 4 la pranz...protectis 5 picaturi seara si vit d 2 picaturi tot seara

olga la el nu functioneaza nici lipikar si nici stelatria d ela mustela...ii pun doar sare de baie de la topfer cu tarate de greu in apa si parca le tine in frau adica nu se mai inmultesc

puiuta am vrut sa iti sciu sms de nu stiu cate ori si de fiecare data m-am luat cu altceva

ane marie asa e batista bebeluslui se pune la aspitratorul de casa dar nu iti inchipui ca trage cu asa o forta

cristina si voi???...offf Doamne...ce facem cu ei?


altesa el nu mai manaca bine de la o luna...noi facem 2 luni saptamana asta deci de o luna nu manaca decat: la limita de supravietuire...asta a zis pediatra

acum l-am bagat in casa sa ii dau sa pape...ca nu a mai papat de la 12 si a mancat 30 ml si isi face greata...Doamneee!!! imi vine sa fug de acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

il duc afara iar ca nu vrea sa pape

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui bulinuta27

il duc afara iar ca nu vrea sa pape

bulinuta mamica de bulinel dragutel Rares Ioan (19.07.2006 - 9:37) si de viforel Filip Andrei (10.02.2012 - 11:55)

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze







ooof , dar sunt 5 ore si tot nu vrea?poate il doare burtica.

noi am papat adineauri, am fost si pe afara, e tata de frumoasa vremea...
vreau sa va zic ca bebelina mea in afara de faptul ca gangureste si zambeste , de 2 ori a ras cu pofta ca un om mare , asa cu sunet, e atat de scumpa , cat e ziulica de lunga o pup..cred ca o sa se plictiseasca cand o fi mai mai mare, de pupaurile mele.
deci asa cu batista bebelusului, sincer mi-e frica sa-ncerc, deocamdata ma descurc cu aspiratrul nazal sau cu betigase de urechi inmuiate in ser fiz. asta cand are mucisorii f aproape de exterior , pt ca stranutand ii mai scoate cat de cat afara ...
Ma duc sa fac niste cartofi prajiti, ca am o pofta ..






ANE-MARIA mamica fericita de Bianca Maria ( 08.02.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

iar am scris cu "picioarele" SCZ

ANE-MARIA mamica fericita de Bianca Maria ( 08.02.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Lady, nu cred ca e menstruatie ceea ce zici tu, poate ai facut ceva efort mai mult sau te-ai stresat in perioada aia. Oricum daca alaptezi mi se pare mult prea repede pentru a veni. Eu ma gandeam ca daca alaptam vine mult mai tarziu, peste 6 luni sper sa nu ma insel ca e bine fara deocamdata.

Adc, Lali ce fain de voi ca v-ati intalnit, noi trebuie sa mai crestem sa iesim la plimbare in oras. Astazi am fost pana la doctorita si a trebuit sa ne pregatim cu vreo ora si ceva inainte, asadar fara tati ne miscam mai greu.

Bulinutza, mai incearca si alt tip de lapte praf, stiu mamici care au incercat vreo 4-5 tipuri pana l-au nimerit ope cel potrivit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Olga, m-as bucura daca ar locui aproape de mine, ca tare greu ma deplasez...Ca asa am si eu designerul care mi-a facut rochia de nasa, dar ma costa o avere sigur si e destul de departe de casa.

Mergi la inceput