Piersicute de iulie august (27)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Buna, sper ca aveti un weekend placut!

Carucioare bune puteti cauta si la Graco, Jane, Maxi Cosi, www.ibebe.ro/products/Carucior-3-in-1-Trio.html" target="_blank">Pierre Cardin
Eu personal nu sunt fan Chicco
Personal nu am avut probleme cu Espiro, dimpotriva, am fost ff multumita de el, va las si cateva poze de-a lungul timpului. L-am folosit la maxim, Bianca doarme ff bine in el oriunde mergeam, scaunul sport sau scoica le foloseam drept scaun de masa cand eram in calatorii/ vizita.
Are plasa de insecte si husa de vant/ ploaie pe care le-am folosit f des. Eu am iesit cu Bianca si pe ploaie si pe vant. O puneam la somn si in balcon, in landou cand era bb si eu nu aveam timp sau chef sa ies la plimbare
landoul
nani in landou
papa in scoica auto
nani in scaunul sport
scaunul sport la 90 grade
papa in scaunul sport

De ce zic ca e voluminos si greoi? Ca nu incape in lifturile vechi, trebuie luat scaunul sport/ landoul/ scoica separat si cadrul strans si luat iar separat, dar asta cred ca e valabil la orice 3 in 1, verificati masuratorile din prezentarea carutului. Eu cand eram singura, lasam cadrul in masina si luam doar copilul in partea de sus a carutului (scaunul sport de ex.) pe scari, cand aveam de urcat. Asta in vizite/ concedii, ca acasa nu este cazul.

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

Slaba miscarea pe forum, asa ca in weekend.

Ieri am fost si eu la un targ pentru bb, Salon Maternite. Am colindat 3 ore jumate pe acolo, ce sa zic fain, dar scumpicel cam peste tot. Avantajul, ca la voi in Buc., e ca vezi toate firmele stranse acolo, iti mai faci o idee ce magazine sa vezi, etc. Oferte sau gratuitati nexam, doar ca preturile nu aveau taxe (aici TVA-ul e de 15%). Mi-a ramas inima la un port-bb tip rucsac, usor si confortabil, l-am si incercat, 75$, dar nu am luat inca. Cele tip wrap nu ma atrag, mi se par complicat de legat, pana si tipele care faceau demonstratii se cam incurcau in legaturi, era una transpirata toata de efort... Am vazut si perne de alaptat faine, cu material organic inauntru, niste seminte de nu's ce copac, se poate scoate din umplutura sau adauga, se ajusteaza in orice pozitie (o sa caut link sa va arat). Scumpe si astea. Eu am cumparat una clasica in forma de semiluna, cand am ajuns acasa am constatat ca e cam mica.... M-am uitat la ce ma interesa in special scaune auto... ei bine constau cat un carut . Pana la urma n-am cumparat mare lucru, fleacuri, dar a fost o plimbare placuta.

Confirm si eu ca Peg Perego e o marca f buna, aici puncteaza si la raportul calitate-pret. Eu am primit caruciorul, e SH in buna stare, relativ usor si foarte usor manevrabil. De alte BMW-uri nu stiu...
"Mercedesul" local e Mac Laren.

Ai fost tare Carmen ca nu ai dormit cu gandul la carucioare.
Michelle, foarte utile pozele, iar Bianca ta e o dulceata!
Ada, ziceai ca te doare mana, f. probabil tot de la sarcina, unde te doare, incheietura banuiesc, nu? Nu prea ai ce sa-i faci, din pacate.

Ce ati mai gatit in weekend? Sunt in pana de idei si de chef totale, as manca doar supe si fructe, dar tre sa fac ceva consistent pt sosu'.

Va pup, o seara de duminica frumoasa!

26 + X Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Deci daca tot nu am dormit azi-noapte, am zis macar sa ma lamuresc cu carucioarele astea de la perego. Asa ca am mai fost o data la targ si am decis: astept si baby expo din mai :)))).
Promotia mai avantajoasa era la modelul pliko p3, care era redus de la 3000 ron la 2100 ron, insa desi are o gramada de chestii dragute, partea sport nu este reversibila. Mai exista, insa, modelul pliko switch compact on track, la fel ca p3, cu niste mici diferente de finete, insa cu posibilitatea de a reversa partea sport, care la targ era 2000 ron, fata de 2400 ron pretul normal. Insa pe compari.ro l-am gasit pe multe site-uri tot la 2000 ron.
Mi s-a mai parut ok un sterilizator de la chicco la numai 150 ron, evident pret promotional, insa nici pe asta nu m-am grabit sa-l iau.

Asadar, fetelor, pana la targul de la sfarsitul lunii mai, sper sa dorm mai linistita :))), ca acum imi pica ochii in gura de oboseala, si dupa 2 sapt de medical, maine o sa incerc sa merg la servici, desi mai am contractii...

26 sapt +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Michelle, multumim pentru poze.

Am o intrebare: fetelor, ati vazut intamplator pe undeva, prin Bucuresti, in vreun magazin carucioarele espiro? In urma targului mi-am dat seama ca este foarte important sa vezi carutul inainte sa-l cumperi. De ex la kinder kraft este un model asemanator cu espiro, pe care il vazusem pe net, insa in realitate nu mi-a placut deloc...

26 sapt +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Buna burtici!
Cam liniste pe aici..se vede ca e weekend!
Pacat ca nu vine primavara cu vreme frumoasa de-a binelea, ne mai amageste cate un pic asa...Am venit acu de afara si abia am ajuns de la masina pana la scara blocului de vant ce era.
Noi nu am inceput inca sa ne uitam dupa accesorii pt bebe. Sa terminam cu casa si apoi, poate mai relaxati fiind, om avea inspiratie.
Eu sunt putin ingrijorata ca parca de vineri seara de cand am fost la concertul Alexandrinei nu mai simt asa definite miscarile fetitei. Era ceva fum si galagie..
Tot de cateva zile ma chinuie carceii spre dimineata cand ma trezesc cu dureri groaznice. Si in timpul zilei imi simt gambele incordate ca la febra musculara. Am maine programare la dr de familie sa vad ce zice..

Fleur, parca tu intrebai de linea negra, mie mi-a aparut dinainte de 18 saptamani parca.Nu m-am documentat despre asta..poate pentru ca sunt mai bruneta?

O Duminica frumoasa in continuare, cat a mai ramas din ea

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

A..mi-am mai amintit ceva..
Nu mai stiu cine isi comandase ciorapi de la Fiore?
In Iasi nu gasesc decat la Gatta dar mi se par prea scumpi.
Am incercat sa intru pe site la Fiore dar imi spun ca site-ul e inchis temporar..

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

vai aruba am citit mesajul tau si m-am regasit 100% am fost si eu azi la targ cu sotzul de data asta ca sa vaza si el ce mi-a placut mie...si ce sa vezi?! patutul i s-a parut de calitate indoielnica (eu alesesem cred acelasi model ca si tine de la bebe design) si a zis ca fata lui nu va dormi in asa ceva in fine, mergem spre carucioare...despre cel de la kinder kraft care mi-a plkt mie nu a avut multe de comentat, insa ne-am oprit la inglesina...si ne-a vrajit pe aman2 zippy...imi place f mult k se strange f usor si este cadrul mult mai usor decat la celelalte sisteme 3 in 1...insa pretul m-a dat pe spate mi se pare mult...poate avem noroc si ni-l cumpara nashii
la patuturi si lui i-a placut cel alb de la romina, insa e 1000 EUR!!! noi am mai vazut unul f dragutz la o firma din spania...nu retin exact numele...am un flyer prin teanc si o sa va zic. in rest nu ne-am uitat prea mult k deja stiam de sapt trecuta care e oferta. mai vedem in mai ce mai aduc astia si om vedea ce facem pana la urma...
deocamdata sunt fericita k s-au ieftinit pachetele de nastere la medlife
aseara m-am vopsit si eu in sfarsit!!! acum ma simt mai pretty azi am papat mici si pastrama cu piure...delicios! muream de pofta
treaba e ca cred k am cam inceput sa am contractii dimineata mi se pare ca se intareste burtik si am si ceva dureri...nu chiar insuportabile dar nici de neglijat...am luat cate un no spa si m-a lasat imediat. o sa mai urmaresc zilele urmatoare sa vedem...

pup!

Roxy
23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Dannett, impotriva carceilor: magneziu, potasiu.
Tu iei vitamine si minerale?
Repet iarasi bananele sunt o foarte buna sursa de potasiu, chiar mai buna decat suplimentele de minerale (mi s-a spus in farmacie).

La spectacole zgomotoase am fost si eu in vacanta si simteam cum imi vibreaza burta, aveam ideea fixa ca i-am facut rau lui bb, mai ales ca atunci nu prea ii simteam miscarile. Dar la ecografia de la intoarcere era super ok, sunt mult mai rezistenti decat credem si bine protejati de lichid. Sigur, nu trebuie exagerat cu nimic. Incepand de pe la 25 sapt. parca, aparatul lor auditiv e mai dezvoltat si percep mai bine zgomotele.

Mi-am actualizat semnatura, azi avem 27 de saptamani . Ce trece timpul!

Fetelor ce "tacute" ati fost azi. Sper ca petreceti cu toatele o seara placuta.

Noi iesim un pic, nu mai gatesc nimic, poate pe seara.
Va pup, ne auzim maine.

27 + X Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Michelle,e o bombonica fetita....si ca un mic secret,daca e vreo fetota prin gemenasii mei,se va numi Bianca Maria Fleur,eu am gatit ajutata de sot o ciorba din perisoare acrita cu zeama de varza,iar el a facut chiftele cu susan si piure,iar acum o ora am pus un chec la cuptor...ce-o iesi,nu stiu....la capitolul dulciuri sunt praf si pulbere

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Fleur, retinusem eu ceva de Magneziu..
Am intrebat la farmacie da mi-a zis sa am mai bine recomandarea drului.
Momentan iau doar Elevit.
O sa incep si o "cura" de banane dar de acum de maine, ca nu am in casa..

Merci mult de sfaturi.

23+

Mergi la inceput