Strugurasi de Sept-Oct 2011 *49*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata!!!

O cafea tare,un frappe ceva?

Am treaba,doar am citit si am intrat sa va pupesc!!

Va pup,cred ca reusesc sa intru la pranz,cand fac mancare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Neata!
Poftiti la ceaiuri, cafele, lapte cu cereale.
Theo la nici ora 7 gangurea, si de atunci canci somn. Dupa ce s-a matzait mai toata noaptea. Sunt chiauna de somn.
Facem marele anunt caa facut kk moale, fara dureri si ieri seara, si acum dimineata. Cred ca pastarnacul e "de vina", dupa ce inainte facea la o sapt, iar de cand cu morcovul, s-a constipat de numa. Ce preocupari "nestiintifice" am

jade ii iau din Chisinau. In Iasi am vrut sa iau, dar dupa ce ca am gasit doar in cateva farmacii, mai sunt si f scumpi.

anca ne puneau parintii la olita de mici, dar eu zau ca nu cred ca ne ceream singurei la oala la nici 1 an de zile chiar daca cica eram invatati cu olita. Cel mai probabil trebuia sa fim pusi la un interval de timp pe olita, altfel -faceam pe noi

La premergator si eu zic pas. La fata nu am folosit, a mers la 1 an si 2-3 luni. Mint, Bia a stat in prem, la 2 ani jumate . A vazut la un copil si s-a bagat si ea acolo, misuna in el prin casa, tare haioasa era

uf, toti din casa dorm, numai eu nu pot, Theo se taraie in pat sa ajunga la laptop, mare iubire are pt el. Ma bag la un Seinfeld, macar sa mai rad, asa somnoroasa cum sunt

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata

Nici eu nu-s cu premergatoarele in schimb eu o pun pe Eca in fund. Si asta ca poate sta dar nu se poate ridica singura...se chinuie si se duce in nas (de la orizontala). Din plan inclinat se ridica singura fara pb. Deci io o pun

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Salutare!

Iarasi a fost matinal Anto( la 6 30 scotea chiote vesele). In ultima saptamana s-a trezit in jur de 7 30, eram foarte incantata...

Am vazut ca ati vorbit despre premergatoare. Noi avem unul de la Chicco, canta foarte frumos, are o masuta plina de atractii si Anto e foarte fericit sa descopere ce face fiecare buton. In medie il pun de 2 ori pe zi, si sta cca 10-15 min. Eu il vad ca pe un alt mijloc de distractie, asa cum a fost si leaganul, in care nu-l mai pot pune pt ca a depasit 9 kg si-l destabilizeaza( respectam indicatiile producatorului). Nu am de gand sa-l las niciodata ore intregi in el. Dar dupa ce se plictiseste de scaunul de masa, de pat, de canapea, de tarc mi se pare normal sa-l pun cateva min in premergator pt ca e fun pt el. Am poze puse pe grup cu el cand avea 6 luni si era foarte incantat de premergator.

Sunt de acord cu nanna - daca e folosit corespunzator, daca nu se exagereaza, nu are cum sa faca rau!

O zi frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Buna dimineata!

Sei, ma intrebai cum ii iau temperatura, cu term de ureche.

Hayat, multumesc pt info, o sa caut si eu cand ajung pe la Carrefour

Nana, noi suntem bine nu am mai facut febra, locul pe unul din picioruse e putin rosu si tare Sper sa va treaca repede roseata!

Legat de huggies, am luat un pachet de la baby expo ca ramasesem fara si doar din astea am gasit acolo, mi se par scumpe sunt foarte ok, am luat marimea 4 si mi se par putin mari (probabil 3 ar fi fost mici) dar noi avem 7,9 kg.

Jade, la multe lunite pt bebe T! (cu intarziere)

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Napii. oare or fi buni sa ii dam la copii?

http://mariuscolac.blogspot.com/2010/10/napul.html

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

ca o alternativa la premergator, exista exersaucer. nu am avut la fata, dar o mamica din canada de la odiseea fii-mii l-a folosit [la ei sunt interzise premerg] si zicea k e ok. cu conditia ca bb sa fie pus in el atunci cand sta sprijinit in picioare tinandu-se cu manuta de ceva, adica sa nu fie pus fortat copilul acolo, cand el nici nu se ridica in picioare. scriu cu asta micu in brate si e mai greu
cateva imagini
http://www.google.ro/search?q=exersaucer&hl=ro&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&ei=u2B1T4fiPOam0QXDhLW9DQ&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CBkQ_AUoAQ&biw=1366&bih=664
in italia am vazut, la 20 euro erau f ok, la 50 euro erau super puper

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza..

mamma ce de discutii despre premrgator... eu nu sunt nici pro nici contra .. avem la ai mi acasa , primit, dar acasa nu-l aduc, deci sansele sa-l folosesc sunt de 1 data p luna, si il voi folosi (pt prima data) dupa ce s va ridica singura in picioare..
Nu trebuie xagerat (zic u ) ca sunt 1000 d copii fara nimic si 2 copii cu pb, decizia e a ficaruia daca isi asuma un risc cat d mic.. la fel si cu vaccinul, multe argument pro , multe contra.. nici o tabara nu poate sa o convinga pe cealalta ca bine sau nu sa facem vaccin...

sooooooo... ce mai mancam azi? noi si bb?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

buna dimi

anca,eu cred c Flavius e cel mai avansat copil al odiseei

Oana, si eu o pun in fund, se ridica doar de la 45 de grade singura insa daca nu o asez in fund urla de numa. in multe cazuri insa o tin in fund cumva intre picioarele mele si se sprijina cu spatele de mine, asa ii place sa stea ca ma stie langa ea si nici nu sta in totalitate sprijinita pe oasele ei

noi avem 2 premergatoare insa am decis sa nu le folosim, nu am asezat-o niciodata acolo. am zis ca dupa ce va incepe sa se ridice singura in fund, pun pilota pe jos si o las sa se tina de lucruri prin casa si sa se ridice. ea nu vrea sa stea in patut, deci nu are nicio sansa sa invete sa se ridice singura tinandu-se de gratii, ca alti copii.

mie huggies mi-a trimis mama din italia, se pare ca acolo sunt mai ieftini ca la noi ca de, noi suntem mai bogati decat italienii. acolo costa ceva mai putin de 4 euro baxul mic, de 20 de bucati.mi se par intr-adevar foarte, foarte buni, nici urma de cristale pe fund, miros ok, moi, fini, subtiri, nu a scapat din ei niciodata pipi sau kk ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

neata!

Meniul de azi :
dimineata a fost branzica cu mar si zeama de portocala i-a placut mult , am pus cateva poze cu purcelul dupa o astfel de masa.
La pranz urzici cred cu cartofel si cu carnita de pui, speram sa avem acelasi succes ca la fructe(sansele sunt minime.

Noi in we ne ducem sa ii cumpar lui Iancu hainute noi de Pasti, sa facem o noua traditie in casa, acum avem copil.Poate isi ia si mami ceva.

Eu ma bucur ca suntem atatea mamici cu pareri diferite pentru ca eu chiar cred ca asta e fff constructiv.Daca nu ati fi fost voi probabil ca as fi ascultat toate babismele, asa ca va multumesc ca existati toate.

Am pus si poze cu noua achizitie de la baby expo.E prima data cand il pun, inca nu o sa il pun la fiecare baie in el ca vreau sa astept sa stea mai bine el in fundulet, dar e ff dragut pt spatele meu.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput