Strugurasi de Sept-Oct 2011 *49*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Se vede ca-s "nescrisa" . Profit ca dorm copiii
Uitasem sa mai scriu

ionela sa purtati sanatosi Luna! Pare f ca lumea. Daca o fi cazul, te intreb detalii

simmo felicitari pt greutate!


Despre olite... Am pus-o pe Bia pe la 11 luni, apoi am renuntat. Executa cate un pish accidental. La varsta aia chiar nu intelege despre ce e vorba. Apoi am inceput operatiunea "descuteceala" la aproape 2 ani, dar tot "cu cantec" a fost. Au fost prea multe schimbari pt ea in perioada aia, avea multe accidente. De abia cand ne-am stabilit ca lumea la tara, adica la 2 ani si 4 luni, a mers treaba ca unsa. Am ajuns la concluzia ca cel mai bine este ca copilul sa fie pus pe olita cand are capacitatea de intelegere despre ce presupune asta. Sub varsta de 1 an sigur nu e cazul.

Si despre TV... categoric NU! Noi oricum nu prea le avem cu TVul, cat eram la Iasi ma uitam la Jon&Kate +8 si la stiri. Cand puneam muzica, ii puneam si Teletextul si nu mai jucau imaginile pe ecran. Se mai uita si Bia la TV, nu zic nu, dar nu il foloseam ca sa o fac sa manance. In cazuri exceptionale, l-am folosit ca sa o pacalesc sa manance, dar, repet, sunt putine. In rest, masa e masa, stam pe scaun la masa, fiecare cu nasul in farfuria lui . Nu vrea sa manance? F bine! O dau jos si ii zic sa ma anunte cand vrea sa pape. Si o face. Asa am invatat-o de mica. Ii dadeam cat voia, la urmatoarea masa recupera.
Nu vreau sa par severa, dar am cateva exemple de copii maricei la care TV-ul e musai sa fie deschis by default [asa a fost obisnuit de mic, cica "invata-l sa doarma cu galagie, draga!"], altfel face crize! Si care mananca ba uitandu-se la TV, ba jucandu-se in chiuveta, ba uitandu-se pe geam, ba..., ba..., numai la masa nu. Sau copil care e hranit in fata blocului pt ca in casa nu vrea!!!!! Stiu f bine cum e sa nu iti accepte copilul mancarea, fii-mea e artista la asta inca de la inceputul diversificarii, si a mai fost si bolnavicioasa pe deasupra. I-am mai dat o lingurita in mana sa ia si ea, ii faceam mancarurile preferate, asa mai manca cate ceva. Acum ca e mai mare, e mai simplu . Un pic .
Asa ca, atentie la TV! Sa nu fie o regula, parerea mea. La inceput te bucuri ca mananca copilul, dar efectele se vad in timp, si nu sunt dintre cele mai frumoase.
Imi astept si eu rosiile. Doar v-am zis ca mi se termina sucul de rosii

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Stefi este pe grup la links. lista bebe

Nu pot sa o copiez si sa o atasez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefy13 spune:

stiu Racheel ...insa nu o pot deschide.


Mami fericita de bebe Max

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaroro spune:

Citat:
citat din mesajul lui stefy13

stiu Racheel ...insa nu o pot deschide.


Mami fericita de bebe Max


vezi daca merge
https://docs.google.com/file/d/0BzhL5eaNxr-ANjBiZmQ5ZmUtNDNmMC00NTc3LThkMjMtZGUwNTZjY2E1NzUw/edit?authkey=CPepoZQG

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

hayat , mikka , may multumim frumos si voua

may eu votez pt bona

camady nici eu nu arunc cu rosii la decizia ta

inutsa unde gasesti tu huggies ieftine ?
ca eu am vazut ca sunt unele din cele mai scumpe scutece
sunt mai scumpe si ca pampersul

olita , si eu zic tot peste un an jumate

facut vaccin , nu a plans , la prima intepatura nu a reactionat deloc , nici nu si a dat seama ca l a intepat
nici nu va mai zic cate kg are ca va luati de mine ca ma plang ca nu mananca
fier nu ne a dat , a recomandat sa facem intai hemograma sa vedem daca are carente
ii va lua sange din deget acolo la policlinica , ne anunta cand ne programeaza
acum e f agitat si plangacios
of , ce mila imi e de el


_


de T 7+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

JADE.. hai zi ca ati depasit 10 kg
pupam bulanasle

Inutsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Ancaro voi ce mai facti?
Am vazut ca sunteti ffff puternici si frumosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Citat:
Dbunny
noi tot la nr 3 suntem, si asa v-om ramane pana la 7 luni

sa va povestesc o faza:

ieri ne-am plimbat prin mall, paco cu copiii la topogane, eu la tzoale. intr-un magazin intra o tipa cu un copil de 3-4 anisori, si un bebe de 5-6 luni in carut. in timp ce ´rasfoiam´ nadragii pt copii, la acelasi stand si eu si ea, incepe bebe sa planga. Tipa foarte zen, scoate wrapu, si-si pune copilu la tzatza. buuun, trage copilu de 2 ori, si apoi iar maraie...tipa calma, tot cauta la nadragi, copilu iar maraie, ea ignora. dupa vreo 5-1o minute iar ne intalnim la casa de platit. Copilul tot marait, in wrap, mama calma se uita la accesoriile de langa casa de platit. Apai *utui wrapu masii, daca ai wrap inseamna ca nu mai trebe sa-i dai atentie copilului¿ eu n-am nici wrap, nici marsupiu nici meitai nici nimic, dar la o adica la ce foloseste¿ sa poti gati, spala, face shopping linistita¿ nu poti lasa la o parte oleaca restul ocupatiilor si sa-i dedici timp micutului care clar avea nevoie de altceva, nu doar sa stea acolo inghesuit¿¿ Sa mor daca ala arata a copil fericit! in ochii mei a aratat a scuza, motiv sa poata mama sa shoppuiasca linistita

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


Esti sigura ca e wrapul de vina? Putea la fel de bine sa fie copilul in carucior,in brate la sot/bona, in marsupiu si sa ii dea fix aceeasi atentie. Eu imi port fata,am purtat si baiatul in sling/wrap/mei tai si te asigur ca au beneficiat si beneficiaza de atentia mea in continuare.
Daca un copil nu plange nu inseamna ca mama lui e perfecta cum nici daca plange nu inseamna ca ea e monstru.

Premergator nu am avut,nu am si nu voi avea nici daca voi mai face vre-un copil ,in primul rand pentru ca am praguri la usi si ar fi periculos,in al doilea rand am doua exemple din cunostinte cu copii cu picioarele strambe sigur din cauza premergatorului,ca e stramb cel in care se impingea copilul,dar sunt sigura ca nu le-au folosit corect.Daca e folosit conform instructiunilor nu dauneaza,din cate stiu eu.

Oana,felicitari si de la mine , eu beau cel putin 2 l cand e frig,mai multa cand e cald...

Anca_toma,si a mea mananca,dar toata ziua,ea nu are program,unepri mananca la 7-9-10-12 -14-18-22 ,alteori 7-11-15-19-22 , indiferent daca papa legume/fructe sau nu.

Revin,se aude ceva aiurea dintr-o priza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefy13 spune:

Multumesc frumos Anca.
Am reusit sa deschid link-ul din a 2 postare.

Mami fericita de bebe Max.

Mergi la inceput