Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(65)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Pentru toate fetele

Balanta te rog sa stai in pat ca sa fie in siguranta bebelusii. Eu am la picioarele patului cate 2 caramizi iar in pat o perna mareee.
Pe mine de cand ma drogheaza astea nu prea mai simt nimic. Imi este groaza sa ma gandesc ce o sa imi spuna dr mea luni cand va veni din concediu.



FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
32 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Salutare, gemeniste!

Imi pare rau sa vad cate probleme aveti si cand va citesc imi dau seama cat de norocoasa sunt. Nu stiu ce s-ar intampla daca ar trebui sa stau imobilizata la pat, daramite cu picioarele in sus. Eu mai am si reflux gastroesofagian dinainte de sarcina, cred ca ar fi o tortura. Va admir pentru rabdarea cu care reusiti sa stati cuminti.

N-am mai intrat o vreme fiindca am avut si eu niste probleme. Doar ca la mine problemele nu erau legate de modul in care port sarcina (contractii, col etc.) ci de gagici. Cine stie povestea noastra, poate-si aduce aminte ca de prin saptamana 22 am tot avut emotii. Mai intai ca nu se vedea membrana despartitoare (suspiciune de gemeni monoamniotici, brr), lichid amniotic in exces (suspiciune de multe, printre care diabet), apoi ca pe langa membrana despartitoare se mai vedeau si alte chestii in plus (bride amniotice, pot aparea si in sarcinile de singletoni). Tocmai ne linistiseram un pic, cand pe la 29 de saptamani a iesit diferenta de greutate foarte mare intre gagici: una avea sub 900 de grame, cealalta peste 1300: diferenta procentuala mare, suspiciune de sindrom transfuzor-transfuzat. Tot timpul am fost suspectata de cate ceva, mai ca-ti vine sa dai in paranoia .

Mi-a facut foarte bine o discutie cu adishor de Pasti , cand mi-a dat exemple de gemeni de aici de pe forum care au avut diferente mari de greutate si care au fost ok. Dar tot am stat cu sabia deasupra capului pana am mers iar la control.

Luni am fost la cea mai recenta masuratoare si se reglasera greutatile: 1400 si ceva, respectiv 1600 si un pic, col continent, 3.86 cm, cu toate suturile pe care le primesc in mod constant in zona respectiva . Deci suntem foarte bine!

Nu stiu daca mai intereseaza pe cineva subiectul, s-a discutat zilele trecute: eu am facut injectia cu dexametazona (da, a fost o singura doza de 24 mg) la 27 saptamani. Am facut-o din cauza lichidului amniotic in exces, care creste riscul de nastere prematura. Nici nu am simtit cand am facut injectia si nici efecte secundare nu am resimtit. Deci se poate si asa. Acum imi fac un pic procese de constiinta ca am facut injectia de pomana (intre timp s-a normalizat cantitatea de lichid amniotic) si sper sa nu le fi afectat pe bebeluse. Dar din ce am citit pare ok.

Mai am si eu din cand in cand contractii nedureroase, dar rare. Iau cel putin 3 pastile de Magnerot pe zi pentru asta si din cand in cand mai bag si cate un No-Spa, dar foarte rar, cand ma sperii mai tare (am mai multe contractii la rand sau mi se par mie mai puternice). Daca ar fi sa descriu contractiile, ar fi cam asa: se intareste burta si ia forma unui spate de camila, cu doua cocoase (cred ca se strange uterul in jurul copiilor). Dureaza doar cateva secunde, uneori un pic mai mult. Mai am niste galme care se misca spontan sau daca le ating si tot incerc sa ghicesc ce parte a carui copil o fi . Dar nu cred ca se pot confunda cu contractiile. Probabil depinde si de pozitia lor. Ma gandesc ca daca stau cu spatele spre burta mamei si se proptesc un pic cu picioarele poate semana cu o contractie nedureroasa.

Salexa, casa de piatra!
Imi pare rau sa aud ca esti internata si ca ai probleme. Si eu care imi faceam planuri ca o sa fim colege de salon . Sper sa nu ajung si eu prea repede acolo, ca mai au de dospit gagicile. Dar poate stau bebeii tai mai mult la caldurica si devenim colege in cateva saptamani. Ma bucur sa aud ca esti multumita de conditiile din spital si ca imi confirmi parerea despre dna dr. Mie imi spusese ca maine o gasesc si ramasese sa vin maine la un control la dumneaei. Stiam ca lipseste doar pana joi inclusiv. Eventual ii dau un telefon inainte.
Inca nu stiu daca o sa intru si in spital sau raman doar la parter, dar daca ai nevoie de ceva, te rog sa-mi spui. Poate te pot ajuta.
Cand ai un pic de ragaz, m-ar interesa sa povestesti mai multe despre spital. De exemplu, cum ti s-au parut asistentele si infirmierele, de unde ai net , cum e cu mancarea etc.



Alma 32+ (de 3 ori femeie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

almaalma, ma bucur k sunteti bine toate trei. mi-e clar, pe parcursul sarcinii, aproape fiecare gravidutza se confrunta cu o problemutza, fie ca e vorba de evolutia fatului sau de starea colului etc. asistentele de la Polizu mi s-au parut ok, mancarea mancabila in functie de zi... asta cu netul ma intereseaza si pe mine caci nu stiam ca au si net. salexa, poate ne spui tu mai multe in privinta netului. alma_alma, poate intri mai des pe net sa ne incurajam unele pe altele mi-a placut descrierea contractiilor tale, ca o cocoasa de camila...asa e si la mine..

28 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

balanta_tm, iti tin pumnii strans! Trebuie sa fie bine! Macar inca 2 saptamani, apoi cand ajungi acolo mai pune un target de 2 saptamani, bucaura-te ca ai ajuns la ele si mai propune-ti 2. Cu pasi mici, spre victoria finala! Te imbratisez strans si iti tin pumnii!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, da, am facut si eco abdominala ieri; a durat 40 minute si in mod cert si aia mi-a deranjat uterul de l-a facut sa se contracte in asa hal.
alma, iti stiu si eu povestea si as zice ca nici tu n-ai avut tocmai o sarcina linistita. bine macar ca nu ai necazuri si cu colul.
salexa, da, absolut, stau in continuare in pat. si sunt mai inclinata decat eram ieri .
cred ca baieteii mei ar avea nevoie din cand in cand de niste diazepam, ca toata ziua se misca si in mod cert contribuie si ei la contarctii . ma gandesc insa ca suntem prea micuti ca sa bagam si cate jumate de tableta de diazepam.
laura, multumesc de gandurile bune. te rugam, cand ai putin timp ne poti face capitol nou? multumim.

aseara am facut o fiola de agolutin; m-am gandit ca am avut o zi prea "contractila" ca sa nu imi iau o masura de precautie in plus. si cred ca mai fac si azi si maine macar.
eu m-am trezit la 3:30, am avut vreo 2 contractii, dar nu cu tuguiala burta (cocoasa camila - mi-a placut expresia :)), ci d'alea cu burta facuta minge tare . evident cu baieteii mei aveau activitate la ora aia . pe la 6 l-am trezit pe sot sa imi aduca ceva de mancare, ca sa pot lua gynipralul, apoi am adormit. pe la 8 jumate, am simtit niste zdruncinaturi in burta - ai mei cred ca se alergau sau ceva de genul . cu alte cuvinte, eu dorm cand vor ei, nu cand am nevoie. acuma vad ca au adormit si, ce surpriza, nici nu am contractii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Capitolul 66: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=172057

Pentru modificari/adaugari in lista va rog sa imi trimiteti PM



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput