Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(65)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Sunt bine multumesc, noroc ca au astea aici net. Nu aveam nimic facut ca am fost bine pana acum. Am inteles ca mi s-a deschis colul din cauza scarilor pe care le-am tot urcat.
Azi am aflat ca asta e singurul salon renovat, este al unui dr care a sponsorizat modernizarea lui, primesc paciente de la alti medici doar daca el nu are atatea paciente ca sa ocupe paturile. Deci am avut un mare noroc.
Din cauza perfuziei cu diazepam, scobutil si nospa dorm si eu si fetitele tot timpul, este singura metoda de a mai lungi termenul

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
32 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

buna fetelor!

am avut o zi ciudata si nu prea buna. m-am trezit la 5 dimineata cu contractii. intrucat contractiile s-au repetat intr-un interval scurt, mi-am facut un nospa cu scobutil (mi-era mila sa il trezesc pe sot).
peste cateva ore am mers la eco (intre timp am mai avut cateva contractii), bb-ii sunt bine si in final mi-a masurat colul abdominal (stiu, nu e corect, dar a zis ca avand cerclaj, sa nu il stresam). stupoare: col de 1.1 deschis in palnie la interior. dr s-a panicat, ca o sa mi se rupa membranele, etc. nu stiu de ce, dar eu eram cumva linistita si ma gandeam ca am mai vazut col f scurt la eco si deschis in palnie iar in cateva secunde era de 2.7-2.9 cm si inchis. plus ca incepusem ziua cu contractii iar colul mi-l masurase dupa 40 de minute de eco, deci dupa alt factor declansator de contractii, asa ca era cumva logic ca masuratoarea sa iasa nu prea groava.
am plecat acasa, am sunat pe dr care a facut cerclajul si dupamasa ne-am intalnit. a masurat colul vaginal, avea 2 cm si era inchis la interior. s-a uitat si cu valvele si a vazut ca firul de cerclaj tine bine.
de azi am trecut pe nospa+scobutil injectabil de 3 ori pe zi, 1/2 gynypral la 6 ore, in caz de contractii cretine, pe langa cele 600 utro mai fac si cate un agolutin (sper insa sa nu fie nevoie prea des). daca nici asa nu cedeaza, trecem pe gynipral intravenos.
mai ridicam patul cu inca 5 cm, fiindca bb1 iar sta cu capul langa col .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

adina, si eu te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta, offf , e greu
Sper din tot sufletul ca schema noua de antispastice sa tina contractiile sub control.
Ma gandesc mereu la voi si ma rog sa fie totul bine si sa tii bebeii cat mai mult în burtica.
Pana acum faceai nospa + scobutil doar la nevoie?
Salexa, e bine ca dormi, lasa ca trece timpul altfel
Va imbratisez si ma rog sa fie totul bine



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

off balanta ce rau imi pare. Bine ca s-a termiat cu bine. Cate sapt ai?

+ 15 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, cred ca a fost o decizie inteleapta sa te treaca pe gynipral 1/2 la 6 ore. Contractiile astea sunt pacatoase chiar daca nu le resimti prea tare. cum e mai bine sa fie masurat colul? cu sonda, vaginal? sau de ce nu e ok de masurat prin ecografia abdominala? intreb pt ca eu chiar nu stiu.

28 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, da, faceam nospa+scobutil la nevoie si mai ales seara.
anne, am 25 sapt si 2 zile. bb-ii au deja cate 800 grame fiecare deci apasa pe col mai ales cand ma ridic din pat.

asta e, trebuie sa imi pastrez psihicul tare; daca incep sa ma consum sau sa fac scenarii negative, nu o sa fac altceva decat sa alimentez niste noi contractii. trebuie sa cred ca va fi bine cu sarcina asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

da, irip, colul se masoara cel mai corect vaginal si se spune ca e preferabil sa se faca 3 masuratori in 5-10 minute si apoi sa se faca o medie a lor (ca sa se evite situatiile de genul daca dr a nimerit o contractie, dimensiunea colului nu e cea reala).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, am intrat special sa vad ce-ai facut....Fii increzatoare, ti-am zis prietena mea a avut contractii continue toata sarcina si la fiecare control dr. o speria ca simte capul copilului la mana, deci imi imaginez colul cum era... Si a nascut fix a doua zi dupa ce a oprit medicatia la 39s... Evita orice efort, stranut, tusit ca stiu ca sunt periculoase, maica-mea povestea ca a tusit puternic si i s-a rupt apa, asa m-am nascut eu, dar aproape de termen...
Toate iti tinem pumnii, eu cel putin asa fac si cum zici tu, ma gandesc ca trebuie sa fim norocoase de data asta.... Bebeii cum stau, sau nu ai facut eco?
Stiu ca efectele dexametazonei sunt nasoale (pe propria piele), dar daca vreun dr. te va sfatui ca e cazul putin mai tarziu, gandeste-te bine, hipoxia la nastere lasa urme grele (si din pacate nici asta n-am aflat-o din auzite). Eu sper cu medicatie sa cedeze nenorocirile astea de contractii... Ma gandesc la tine, tin pumnii si sper din tot sufletul sa fie bine si sa ajungi aproape de termen...

Pe Luciu n-o mai aduc in discutie, sunt convinsa ca ea n-avea nicio afectiune, a fost sanatoasa ca un cal de curse, d-aia a ajuns la 36 cu tripleti Oricum, important e ca are bebei sanatosi, asa cum ne dorim noi toate

Amary 31+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta va fi bine!
Ma bucur ca ai psihicul bun, conteaza enorm.
Daca ai nevoie am facut rost de progestrron depot, sa imi scrii si cedez din ele cu mare drag.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput