Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(65)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta, dar te doare cand se tzuguiaza burtica?



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

nu ma doare cand se tuguie, dar eu pana acum cateva zile n-am avut genul asta de contractii si probabil ca intru intr-o noua etapa a contractiilor .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Da, cu siguranta , dupa cum zici par a fi braxton, care cica sunt total nepericuloase. Acum īmi dau seama ca fix o burtica ce se tzuguiaza mai lipsea la stresul pe care īl ai cu colul. Sper sa intre fetele mai mari sa te linisteasca, eu zic ca daca nu sunt īnsotite de dureri nu e grav.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

multumesc pentru voturi!!!!

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, cred ca in afara de tuguiala in sine, m-a speriat si frecventa contractiilor. am inteles ca astea bh, daca sunt mai multe de 4 intr-o ora, trebuie mers la spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, eu aproape numai asa am avut contractii de la 20 de saptamani, adica cu deformarea, tuguiatul burtii. In unele zile sunt destul de frecvente, alteori mai rare. Acum am observat ca am contractii si in functie de pozitia in care stau. EU stau numai pe partea stanga sau dreapta, niciodata pe spate, dar daca e pusa perna aiurea sub burta sau stau stramb, imediat se contracta. Brigit, genul asta de contractie eu o resimt ca o incordare, ca o menghina, o tensiune (cred ca am mai descris asta). Balanta_tm, la ce interval iei Gynipralul? da, intr-adevar, o data cu inaintarea in sarcina resimtim altfel contractiile...

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, exact, si eu le percep ca pe o strangere/menghina, nu ca pe o durere.
cand se intampla, observ ca nici bb-ii nu mai misca pt cateva secunde cat dureaza contractia (stiu, e logic ca stransoarea aia sa nu le mai permita miscarea, dar mi-e mila de ei si simt ca o iau razna ).
gynipral iau cand si cand (cand simt eu ca am mai multe contractii ca de obicei), fara sa respect un anumit interval, dar niciodata nu a fost nevoie sa iau mai des de o jumatate la 8 ore. in anumite zile iau doar jumate, in alte zile deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

buna ziua burtici si mamici.
AM vazut ca ati tot vorbit de contractii, mie nu mi se tuguie burta...dar de intarit de cateva ori pe zi, dar trece repede, uneori mai iau nospa daca apar dureri. Aseara am simtit o durere puternica in partea de jos de tot a burtii...ca o fulgeratura...m-am cam speriat dar a trecut destul de repede. Eu de regula simt asa o presiune in partea de jos a burtii, probabil si din cauza faptul ca unul dintre bebelusi e destul de jos pozitionat.
Legat de dexametazona, mie dr. mi-a spus initial ca voi face la 30 sapt, acum a zis 28...deci vom vedea..
ieri am facut 23 saptamani...uneori mi se pare ca mai e asa de mult pana apar bebicii.
As vrea sa mai fac o eco sa vedem daca bebele misterios ne va arata ce este...dar nu stiu cand. Dr. spunea ca e ingramadeala mare la mine in burtica si doar pana pe al 27 saptamani as mai putea vedea ce sunt, daca stau intr- o pozitie buna.
Voi cate kg ati luat in sarcina. Eu m-am cantarit ieri si m-am cma ingrozit...deja am luat 8 kg..mi se pare cam multicel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

brigit, intradevar eu sunt pusa pe studiu nu gluma. Avem atatea si atatea optiuni incat nu stii ce sa alegi. Ca sa nu mai vorbesc ca sunt scumpicele si nu stiu cat o sa ma tina buzunarul sa schimb, la dublu, ce cumper fara sa ma informez.

Yasmi eu la 15 saptamani am luat 5 kg Am citit ca fetele au pus pana la 35 de kg dar le-au dat jos repede.

+ 15 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

17 kg pana la 37 sapt...si am facut niste pisoi 1910 si 2140

2+

Mergi la inceput