Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(65)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza35

salutatre, salutare...

va rog sa votati cand aveti timp (pana la sfarsitul lunii) proiectul de la linkul asta de pe Tara lui Andrei

http://www.taraluiandrei.ro/orasul-tau/proiecte/lumea-din-jur-are-sens-si-pentru-mine-materiale-in-terapia-aba-pentru-copii-cu-autism_1087.html

Este vorba de asociatia unde face si Dragos terapie, sunt niste oameni deosebiti iar copiii de acolo sunt super-super si chiar merita sa castige
Trebuie doar sa va creati un cont (sau mai multe , cate unul pt fiecare adresa de email pe care o aveti) si sa votati

Puteti distribui linkul si la cunoscuti, orice vot conteaza si e mai mult decat binevenit

E o competitie stransa intre primele 3 clasate, clasamentul se schimba in fiecare ora...se voteaza mereu

Multumesc mult



mami de gemenasi



2+


Gabitza, votat!

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Gabitza, votat!

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

MULUMESC ROXANA. Imi imaginez ca exista avantaje si dezavantaje pentru fiecare tip de carucior si de aceea decizia e dificila.

Nu vreau sa insiram marci de masina pe aici, dar cam ce tipuri de masina aveti? Va descurcati? Noi avem o masina pick-up cu 5 locuri. Vreau sa o schimbam pentru ca nu are portbagaj iar in carlinga nu poti lasa caruciorul liber ca risti sa sara, sa se strice etc si in plus este inalta si daca un copil de 10 ani se chinuie sa se dea jos din ea .... Ne gandeam sa luam un van, gen Vito, cu 7 locuri. O fi o alegere buna?

M-am ingrozit tot citind din urma,cum va acosteaza oamenii pe strada, va ating copii, va dau sfaturi sau va confunda sexele bbilor . Daca o sa auziti ca in Buzau o nebuna ia la bataie cetatenii orasului, sa stiti ca eu sunt. Si asa ma enervez de pe acum cu toate comentariile "vai de capul tau! Ce greu de tine! Cum o sa te descurci cu 2?"

+ 15 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

anne`mary poate te orientezi spre un carut gen tren, cu ala e ok pe borduri si incap. Din ce citesc ai loc in masina si se poate tine acolo.
Abc Zoom, Inglesina sunt f cool si modulare. Jane mai e marca super.

Cat despre oamenii cu exclamatiile lor despre gemeni-asa este si asa va fi. Dar guess what? o sa iti placa! vei deveni vedeta si centrul atentiei!
Pe mine la inceput ma enerva, eram oprita, toti se uitau toti intrau in vorba cu mine. Eu de fel eram (da eram..stiu ca nu pare ) genu mai timid, nu vorbeam si nu imi placea. Da m-am dresat sa imi placa si asa a fost! acu ador cand ma opreste lumea si cand imi zice de ei. Pentru ca suntem cu adevarat speciale sa stii!
Oameni e clar au o fascinatie eterna legata de gemeni. Asa ca nu agresa uamenii din Buzau. Inca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui anahadasa

buna seara!
Ce multe gravidute! Sa va ajute Dumnezeu sa ajungeti cat mai aproape de termen, ca tot vorbeati despre asta. Si se poate, va spun eu care am dus pana la 37 de sapt, 2.800 Matei si 3.000 Natalia, dar cu stat la pat o luna inainte de nastere. Si sunt mamici, tot pe acest forum am citit, care au dus gemenasii chiar pana la 38 de sapt. Curaj deci!
Noi suntem bine in rest, n-am mai intrat de mult pe forum, va mai citesc uneori, rar, pt ca abia am vreme sa ma relaxez cu un dus sau sa-mi verific e-mailul. Dar e bine, cata vreme suntem sanatosi nu putem decat sa-I multumim Celui de sus, alta binecuvantare mai mare nici nu exista.
O curiozitate am si eu, pt mamicile care dau LP, cat costa sa hranesti gemenasii cu lapte praf intr-o luna, sa zicem la 4, 5 luni, de exemplu. Eu inca alaptez exclusiv, dar nu stim ce vremuri vin, deci ma informez deocamdata.

Ana, mami de 4 nazdravani, doi pe rand (Darius & Sara), si doi odata (gemenasii Natalia & Matei - 26 dec 2011)

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos


Eu de la 4 luni, ma trecut fetele exclusiv pe lapte praf, si vorba lu Sugu, cand vedeam cat de repede se termina cutia, ma treceau toate cele.
Acum la 1 an si 10 luni o cutie de Nan Junior (42 ron) de 800gr nu ne tine mai mult de 5 zile .

O buna prietena de-a mea cand si-a trecut baiatul pe lapte praf, se tot intreba de ce nu ambaleaza dom`le astia laptele praf si la sac

Spor la alaptat in continuare, eu dc as putea da timpul inapoi as proceda altfel in ce priveste alaptatul.

In afara de bani....economisesti si mult timp.
Biberoane de spalat, tetine de schimbat, tipuri de lapte/biberoane acceptate, urlete pana esti gata cu biberonu, si cand zici ca esti gata, il versi pe gresie sau uiti cate masuri de lapte ai pus (d-ale sotului), si il arunci si o iei de la capat.... Ehei si exemplele pot continua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui anne`mary

am ajuns in 2011 cu povestile voastre din urma si Lumy mi-a dat o idee buna. Daca acel carucior are landou, nu pot sa scot copiii cu landoul din casa si sa montez caruciorul afara? Poate e mai usor sa scot scheletul caruciorului si sa vin cu landourile ulterior. Atasarea lor este dificila? E mare chinul? Ma gandesc la primele luni pana incep sa se zbenguie.

+ 15 Tudor si Stefan


Sa stii ca eu asa m-am descurcat cu carutul zilnic, scoteam la usa cadrul si landourile, le duceam pe rand la lift, sprijineam usa cu un landou, puneam cadrul ridicat lateral si apoi urcam pe el un landou, celalalt il puneam jos, si cu scaunele sport la fel am procedat, numai ca le cocotam pe amandoua pe cadru.

Faptul ca n-a trebuit sa fac un efort masiv,sa-l cobor desfacut si cu copii in el ci pe componente, dar toate odata,mi-a fost mai usor, n-a trebuit sa las fetele nesupravegheate in casa sau sa depind de cineva.

In ce ma priveste caruciorul ala mi-a dat independenta maxima!!!!
Acum suntem fetite mari si flosim rar un carucior sport de la Primii Pasi, in rest cu perpedesu sa intarim musculatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui Brigit

Irip, multumim de primire
Colul fiind īnchis cand am facut cerclajul recomandarea e sa am un ritm de viata cat mai aproape de normal. Am restrictii - la urcat scari, carat / ridicat si sa limitez deocamdata timpul petrecut īn pozitia sezand. Apoi īn fct de control mai vedem.
Deocamdata abia am 48 de ore de la cerclaj si stau mai mult īn pat.




Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg


Si eu am avut cerclaj profilactic la 19 sapt.
Am stat in medical 21 de zile, numai bine ca in feb 2010 erau numai ninsori, ploi si ghetus.
Am fost la munca, d-asta de birou,pana la 31 de sapt. Iar la 32 implinte am intrat in concediu. M-as mai fi dus, dar mi se umflase tare piciorul drept.
Am avut program redus de 6 ore, dar platita pt 8.

Am nascut la 37 de sapt si 2 zile, cu 1 zi inainte de programare...Mara 2500 gr, Maia 2400gr si 45 de cm.deh, fetele au vrut sa fie ca ele nu ca noi.
Am nascut luni dimineata (matinale fetele astea ca tati) si miercuri la pranz eram acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Multumesc lumi, multumesc subu, multumesc fetelor

Nu ar trebui capitol nou

+ 15 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Lumy, Wow, ai nascut la 37 sapt, ce greutati frumoase au avut gemenutele! Exemplul tau inca o data vine sa imi dea incredere ca se poate.
Mamici dragi imi pare tare bine sa va cunosc, īn viata de zi cu zi nu cunosc nicio mami de gemeni, iar voi sunteti cel mai bun exemplu ca poti avea grija de 2 copii si īn acelasi timp sa va ocupati nu doar de familie.
Sugubina, esti f sugubeata, postarile tale ma binedispun instantaneu, aseara imi admiram burtica īn oglinda si le ziceam bebeilor sa creasca mari ca vedete ne facem.
Anahadasa, o casa plina de copilasi aveti! Cred ca este si va fi fff frumos! Ce diferenta e intre gemenasi si ceilalti copilasi?
Gabi, am votat proiectul! Succes, mai trimit si linkul mai departe
Anne mary, deja vad ca studiezi intens sa utilezi gemenasii. Eu sunt īn faza īn care ma gāndesc la chestiuni legatr de nastere. Celule stem ati recoltat mamicilor? Daca da cu ce firma? Mie personal mi se pare o afacere buna si nimic altceva, gemeni fiind sansele sunt ca ei sa fie compatibili intre ei, dar mi-e fff teama si sa zic ca nu recoltez, daca Doamne fereste...



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fetelor, cum stati cu contractiile? mie aseara mi s-a tuguiat burta de doua ori in trei sferturi de ora si am luat jumate de gynipral; apoi n-am mai avut nimic. vad ca tuguiatul burtii devine si la mine ceva obisnuit . bine macar ca (deocamdata) reactionez la gynipral pastile.
maine mergem la eco si mi-e groaza de iesitul din casa, deplasare, (fie ea si pe distanta de cateva zeci de metri doar).

multumim fetelor cu experienta ca ne scriu.
am votat si eu proiectul.

Mergi la inceput