Clasa PREGATITOARE 2012-2013 (7)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coracora1 spune:

Am si eu o curiozitate legata de etapa 3. Stie cineva daca pana la urma s-a permis inscrierea celor care si-au facut mutatie sau flotant in ultimul moment in circumscriptia scolii? Cu alte cuvinte a fost posibila inscrierea copilului la o alta scoala de circumscriptie decat cea declarata in etapa 2 (cand a fost respins)?
Stiu ca la TelVerde spuneau ca nu va mai fi posibil acest lucru in etapa 3 (chiar daca in etapa 1 s-a practicat cu varf si indesat - de ne-au bulversat pe toti ceilalti care nu am avut aceasta "inspiratie")
Poate ne ajuta cu lamuriri fetele care au participat efectiv la procesul inscrierii (Madi, Claujro). Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canda_h spune:

Ce sa zic ar fi culmea sa accepte copiii care in etapa 2 au declarat o scoala e circumscriptie si acum au alta adresa si merg la alta scoala.
Ma enerveaza foarte tare faptul ca in mod corect urmand metodologia nu am nici o sansa sa obtin un loc la scoala la care vreau.

Lili da suntem in aceasi barca ... traim intr-o tara a smecheriilor si as zice ca nu avem nici o sansa. Putem sa facem si mama sesizarilor. Vizele de flotant s-au facut inclusiv cu acordul sefului de la evidenta populatiei (cel putin aici in TM). Cine sa le verifice?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ania2006 spune:

Coracora,

Cu capul plecat iti raspund eu la "curiozitatea" ta.
Da, am facut viza de flotant pentru etapa a treia si m-am inscris la o alta scoala decat cea de circumscriptie ( declarata in etapa a doua ).
Dar am inscris-o la a treia scoala ( nu cea de circumscriptie, nu cea din etapa a doua )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Daca nu sunt locuri suficiente pentru cererile depuse in etapa 3 atunci da, se merge in urma la recensamant. Daca sunt locuri atunci nu exista, asa cum am scris pe pagina 18, nicio instiintare, hartie, directiva venita de la inspectorat care sa interzica inscrierea in etapa a 3-a cu viza de flotant facuta dupa o anumita data. Deci nici daca va iesi un mare scandal, ceea ce nu ma indoiesc ca se va intampla, tot nu se va putea schimba nimic.
Eu am cedat nervos si mi-am facut viza

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns usorlili spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix
Eu am cedat nervos si mi-am facut viza


Eu am cedat nervos si l-am inscris la scoala de circumscriptie, ieri.
Am avut asa un sentiment de usurare. Zen.
Cred ca ii va fi bine aici, simt eu.


Edit: Cica asta-i procedura de inscriere http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=161385

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Citat:
citat din mesajul lui usorlili

Eu am cedat nervos si l-am inscris la scoala de circumscriptie, ieri.
Am avut asa un sentiment de usurare. Zen.
Cred ca ii va fi bine aici, simt eu.



si eu am facut fixamente la fel. si ma simt foarte zen.
si am intalnit ieri niste persoane super-amabile, de nu-mi venea sa cred; secretara s-a oferit sa ne arate scoala, curtea, gradina si locul de joaca, am vb si cu directoarea care ne-a chemat intr-o zi sa aducem copilul sa vada si el cum sunt orele si sa o cunoasca pe invatatoare - si ca poate veni cu sora-sa, am vb cu niste pusti de la after-school foarte dragalasi.

toate persoanele pe care le-am intalnit pareau foarte ... umane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12087481-inscrierea-clasele-pregatitoare-capitala-face-centru-special.htm?cfnl=&newsalert

Inscrierea copiilor in clasa pregatitoare si in clasa I, etapa a IV-a, care este cuprinsa in perioada 2-18 mai, se va face in centrul special de inscriere constituit la Colegiul National 'I. L. Caragiale', a declarat miercuri pentru Agerpres purtatorul de cuvant al Inspectoraului Scolar al Municipiului Bucuresti , Marian Banu.

"Activitatea de inscriere se va desfasura in perioada 2-9 mai, cand vor fi inscrisi pe locurile disponibile la unitatile dorite copiii ai caror parinti au solicitat inscrierea la alta scoala decat scoala de circumscriptie, dar au fost respinsi initial, din lipsa de locuri, iar intre 11 si 18 mai vor fi inscrisi copiii care nu au fost cuprinsi in nicio unitate de invatamant in etapele anterioare', a precizat Banu.

"Inscrierea se va face in urma completarii de catre parinte a unei cereri scrise tip, parintele avand posibilitatea de a inscrie pe cerere un numar de optiuni. Pe langa cerere parintii pot depune si documente care dovedesc indeplinirea criteriilor de departajare. Afisarea listelor se va face in data de 21 mai", a mai spus reprezentantul ISMB.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora1 spune:

Parerea mea
[/quote]

Angi, si eu sunt in aceeasi situatie si din cauza asta in etapa a 4-a depun dosar la alta scoala, unde sper sa mai ramana locuri. Ca daca nu mai raman nici acolo chiar nu am incotro si chiar stau pe ultima suta sa ma analizeze inspectoratul si sa ma intrebe de ce nu am inscris copilul ca o sa am ce sa le povestesc.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!
[/quote]

Androix, sa inteleg ca te-ai inscris in etapa 3? Ieri am avut impresia ca spuneai ca astepti etapa 4. Sau n-am inteles eu bine?

Oricum, observ ca mai toata lumea a "cedat" si, intr-un fel sau altul, a "rezolvat" problema in etapa 3. Se pare ca etapa 4 a devenit un fel de sperietoare pt parinti - sau poate asta au si dorit cei de la Inspectorat sa ne induca, pt ca sa alergam cu toii spre scolile de circumscriptie de teama sa nu ajungem repartizati de computer care incotro...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Eu n-am cedat...

Vreau sa scapam de coruptie si spagi asa ca nu ma voi conforma niciunui flotant. Da'... nah vorba aceea cu o floare... iaca se facu si primavara. Se pare c-am ramas singura pe baricade.

Deci am inteles ca pana la urma s-au incalcat toate regulile impuse de ei... Am auzit de acceptati in etapa a-3 la scoala de circumscriptie dar la care nu se recenasera. Initial le-a spus ca nu ii vor primi ca au doar 3 locuri disponibile insa ulterior au primit dispozitii sa ii primeasca pe toti. Vad ca si flotantul a fost acceptat si la etapa a-3a... ce sa mai zic... NO COMENT!

Atunci sa ii stapanim sanatosi pe toti conducatorii si ministii si coruptii nostri ca vad ca nimeni nu se lasa mai prejos. Pai daca legile sunt facute sa le incalcam... celor care au avut "curaj".


LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

A aparut si pe site la ismb: http://www.ismb.edu.ro/Subpagini/clasa_preg/Procedura_clasa1_etapa4%202012.PDF

Da, Angi, ai inteles bine, si ieri si azi. Ieri dimineata asteptam etapa a 4-a, spre ora 4 insa a mai aparut o clasa acolo unde se epuizasera locurile din etapa a doua.

Si eu ma inclin in fata celor care au putut sa spere pana la capat sau sa nu cedeze curentului general. Eu m-am inscris dar nu sunt zen

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput