decizie susp. contract munca

decizie susp. contract munca | Autor: denisamov

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
Am o dilema si nu stiu unde sa caut raspuns.
Cei de la DG...etc mi-au cerut indemnizati de crestere a copilului , printre alte acte si Decizia de suspendare a ctr de munca incepand cu urmatoarea data a implinirii a 2 ani a primului copil, respectiv 26 aprilie.
Cu specificatia, sa depun dosarul la inceputul lui aprilie.
Cei de la munca imi spun ca nu pot elibera adeverinta de venit si decizia decat dupa 26.
Ce sa fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu am inteles. Detaliaza - cati copii, CIC ai de cand pana cand ...


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

adeverinta mai treaca-mearga, insa decizia chiar ca nu pot sa ti-o dea cei de la munca, anterior datei la care intra in vigoare "continutul" deciziei. deoarece aceasta decizie, dupa ce este intocmita/semnata in firma unde lucrai, trebuie dusa la camera de munca pentru a fi vizata/inregistrata. iar decizia isi exercita "efectul" incepand cu 26 aprilie, nu mai devreme.

din cate stiam, nu exista restrictii privind termenul de depunere a dosarului de indemnizatie, si chiar daca il depui mai devreme, asa cum au spus ei, este posibil sa-ti gaseasca ceva incomplet sau in neregula si sa faci cale intoarsa cu dosarul.
eu stiam ca, dimpotriva, nu poti depune dosarul ANTERIOR datei la care trebuie sa intri in CIC (mi s-a intamplat chiar mie). dar, nah, eu am devenit mamica in 2007 si s-or mai fi schimbat treburile pana acum...

Mergi la inceput