Strugurasi de Sept-Oct 2011 *48*

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui pinkysor

Hayat, multumesc si aici e la fel vantul si eu citisem la un moment dat de pui de la Ave, mai exact puiul Ave Osenesc dar nu stiu unde se gaseste. Fetelor stiti voi careva unde il gasim?

Pinky - mami de Dani 11.09.2011



Puiul Ave se gaseste in Carrefour,l-am vazut zilele trecute si la un Supermarket la noi si la macelariile halal.

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_toma

acum stau si savurez o cana de zeama de urzici(stiu ca majoritatea o gaseste dezgustatoare eu o ador, daca pui si putina sare).

Oare pot sa fierb urzicile si sa le pun la congelator, as manca tot anul.

La multe lunite T!!! speram ca luna asta sa revii la vechile obiceiuri cu mancarica.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)


Pentru congelator , urzicile, spanacul sau salata (de gradina, laptuca sau cea de padure) se pot pastra in stare naturala sau oparite cateva secunde si apoi racite brusc in apa rece cu gheata. Astfel isi pastreaza culoarea verde si raman un pic crocante frunzele.

La fel se face si cu fasolea verde pastai sau cu mazarea boabe.


_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

ca bine zici racheel ma duc si eu sa fierb morcovelul, azi morcovel cu urzici, vedem reactia dupa.

Urasc reclama asta de la ikea

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui racheel

Fetelor voi ati combinat para cu altceva?Ati dat cruda sau cum?

Eu i-am dat azi cruda si ce i-a ramas 3 lingurite le-am mancat eu si ma doare stomacul de nu mai pot.Nu mai spun si restul...cred ca va dati voi seama.
Ea nu pate la fel; ca mine?

Dbunny asa sunt unele mamici mai comode

Acum am vazut ca esti in lista Jade

Eu ma uitam la 29 august.Rusine sa-mi fie dar asa am avut impresia ca este nascut T pe 29 august.




Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)





Rach , eu i-am dat para combinata ori cu mar, ori cu mar+banana, ori cu morcov, ori toate la un loc. Niciodata singura si eu nu-i dau deloc lui Razvan nimic crud. Toate facute in aburi.

Jade LA MULTE LUNITE LUI BEBE T!!! Sa creasca mare si frumos si sa fie papacios.

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Noi papam laptic cam la 20-30 min dupa masa.Bine, noi nu mancam hrana solida decat maxim 80 gr.Mie imi convine ca nu stiu ce m-as face cu sanii.Si asa ma dor pana suge ea.

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Rach, eu am dat si mar si para crude si a fost ok. nik deosebit doar kk mai mult.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

La multe lunite, bebe T!!! Sa cresti mare si sa fii sanatos ca de restul au mami si tati grija

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

la multi ani, bebe T!!!

in legatura cu vaccinele. am avut de facut cel de 6 luni si vaccinul de meningita si cel de pneumocol (parca asa ii zice) care-s obligatorii aici si se fac incepand cu 2 luni. peste o luna am a doua doza de cel pt meningita si peste 2 luni doza de pneumocol.

camady, de luni incep munca si ca sa castig bani tre sa fiu cat de cat odihnita. iar ca sa-mi permit bona, tre sa castig bani :D
deci, bona o sa ii dea de mancare noaptea. plus ca am obs ca daca mananca bine la 12 din biba, se trezeste mai tarziu, adica nu la 4 pt inca o masa, ci la 5 jumate - 6.
azi noapte am reusit sa-i dau 100 ml in biba si la 5 a papat la tzatzi.

anca, tu glumesti nu cu olita peste 2 luni? :D

apropo de vacante. noi tot studiem ofertele pt tenerife. ne gandim sa mergem la sf lui mai. e fain ca ti se inchiriaza pana si patut dar nu stiu cum sa facem cu papica. mi-e cam frica asa sa plec cu ea. sunt in dubii. dar in weekend ne hotaram daca e sa mergem sau nu.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

NEata

Noi am fost azi si am facut pasaportul, a fost super cumintica si a pozat frumos.

Oana la mine nu se deschide linkul

Noi nu o sa folosim premergator, mi-a propus o mamica sa imi dea, dar am refuzato elegant.

Noi suntem la marimea 4, dar la huggies marimile sutn mai mici (folosim de unica folosinta noaptea)

Anca, da eu cu balonul. Mare atentie sa fie umflat foarte putin. Ca Maia il zgaraie, apuca molfaie :)

cine alapteaza si nu poate papa ciocolata uite o reteta mai buna decat ciocolata:
un avocado, 2 lingurite de miere si 2 de pudra de roscove. Iese awesome
"Pudra de roscove este un inlocuitor sanatos pentru cacao, poate fi consumat chiar si de catre bebelusi. Nu contine cofeina, contine insa multe fibre, fosfor, calciu, vitaminele A, B, B2, B3, D si E."

May, daca ai aparat din ala chicco sau avent gasesti tu o piata cu legume fructe :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

da,am steamer&blender de la avent. pana la urma am returnat mini blenderul si mi-am luat de asta.
cred ca o sa mergem. dar am o alta dilema :D nu stiu ce sa fac daca sa o luam si pe bona sau nu.
avantajele ar fi ca as profita si eu mai mult de plaja si plimbari.
dezavantajele ar fi materiale. dar nu asa mult ca numai biletul de avion ce ar fi si mancarea ei. si nu mananca mult de fel :D
si nah, nu am mai avea intimitatea de familie.
nu stiu ce sa facem. voi ce ati face in locul meu? :D

Mergi la inceput