Ultimul mophican..{14}

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Lady sanatate multa bebelishei si va tin pumnii.

Azi m-am sculat cu chef de treaba dupa ce ieri am avut o gramada de aventuri si uite ca n-am gaze!

Aventurile? aha, sa va zic de ele.
A tras fii-mea la sorti amigdalita pultacee cu febra mare.

Pentru ca e a 3-a oara intr-o luna, cu diverse boli, am chemat asistentza la domitzil si i-a luat exudat si vreo 4 eprubete de sange pentru analize complete.
Au stat ei si dupa urina da' n-a fost sa fie.

Aveam programati musafiri duminica da i-am cancelat cum s-ar spune.

Aha, tocmai mi-au adus analizele.
Are multe valori crescute la unele si pana vorbesc cu medicul trebuie sa caut prin internet ca n-am rabdare.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Mai, mai, mai, ce de bolnaviori avem. Viviana, sanatate fetei! Poate ar trebui sa facem o cura de sushi sa ne intarim imunitatea .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Aici se pot descarca niste nervi? Imi vine sa imi trag palme.... l-am tinut pe fii-meu cel mare acasa azi nu l-am timis la scoala si una ca nu pot invatat cu el acasa, doi ca nici nu stiu ce-am rezolvat cu asta.

Ma', da io cand eram copil nu ma dadeam cu fundul de pamant la fiecarea treaba pe care o aveam de facut (de genul sa imi pun lucrurile in ghiozdan sau sa imi iau nenorocita de haina din camera in loc sa cer sa mi-o aduca cineva) si nu caraiam la fiecare masa ca nu imi place in minutul asta mancarea asta si nu ma haraiam cu sora-mea non stop!

Imposibil, nimic nu le mai convine!!!! Vreau supa de spaghete, cand facem supa de spaghete de fapt preferata mea ii supa de carne pe care am aruncat-o saptamana trecuta ca lor le place supa de spaghete nu aia de carne!

Si cand vorbesc vorbesc cu peretii! Ei continua sa se racaie si sa isi vada de ale lor de simt eu ca imi vine sa ma duc invartindu-ma ca si-asa isi degeaba! Dupa ce se racaie bine, vin si se parasc unul pe celalalt, da' daca le spun sa ia distanta si sa-si vada 10 min de treaba fiecare in camera lui sa se linisteasca, se uita la mine ca la nebuna, numa' ca sa aiba de ce se plange iar peste 10 min!!!


Sa-mi dea cineva o galeata de apa rece in cap sa-mi revin


Sa alegi îndoiala ca filozofie a vietii e ca si cum ai alege nemiscarea ca mijloc de transport. (YM)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Oh ! In sfarsit cineva a carei rutina zilnica seamana cu a mea ... exact, dar exact la fel se intampla si la mine, exact la fel cu mancarea, de iti vine sa le pui spaghetele alea in cap, exact la fel cu certurile intre ei, exact la fel cu paratul ...

Eu le mai trag cate una la fund sau ii mai iau de urechi si ii duc in mijlocul camerei unde troneaza adidasii descaltati si lasati acolo, asta dupa ce le-am spus de 15 ori sa isi puna incaltarile la loc si sa se spele pe maini ... sa nu aud teorii din astea cu terorizez copiii, copiii vor sa-mi transmita ceva si eu nu am urechi sa aud, mvai copiii trebuie ocrotiti nu pocniti ..etc ca le resping din start. Nu imi bat copiii sa fie clar, si nu sunt traumatizati decat de o viata prea buna si cu prea multe optiuni ...

La mine mai functioneaza sistemul cu plusuri si minusuri - la 10 plusuri mergem la magazin si isi aleg o jucarie pana in $15. La 10 minusuri le iau o jucarie, care vreau eu. Incearca asa, poate functioneaza si la tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Imi beau cafelutza si stau putin pe aici pana se face timpul sa plec la control la medic cu minunatia - ca nu a mai facut febra de azi noapte.

Cica ar avea infectie bacteriana.

Pregatiri pentru Paste? Nici una. Poate, poate pe la pranz apuc si eu sa inrosesc ouale si sa-mi cumpar ceva miel si verzituri.

Si ca sa va enervez am sa va povestesc de nepotica mea de 2,4 ani. Luni, marti si miercuri am avut grija de ea.
Eu asa copil nu am mai vazut si va spun sincer ca daca fii-mea era asa ma straduiam si mai faceam unu'.

Pai... se imbraca si dezbraca singura (mai greu cu nasturii si fermoarul - da' cere ajutor). Cum a intrat pe usa s-a descaltat si-a scos ciorapeii i-a pus in adidasi si i-a asezat in "cabina" unde i-a vazut pe ai mei.

Pulovarasul i l-am pus pe clanta de la usa (la nimereala) si acolo si-a pus ea rufele dezbracate inclusiv body-ul.

S-a jucat cu jucariile fi-mii si le-a pus la loc de unde le-a luat.

Dupa masa de pranz mi-a spus "nani" si s-a dus in dormitor. S-a asezat in patul meu si a inceput sa se dezbrace. Si-a scos papuceii si i-a pus pe perna, ciorapeii i-a facut un fel de sul si i-a pus in papucei.
Si-a imbracat pijamalutza, a cerut ajutor la tras fermoarul, s-a asezat in fata patutului ei cu mainile ridicate.

Am pus-o in patut, i-am dat 2 pupice si am iesit inchizand usa.
Pe la 15.30 s-a trezit ca am auzit-o bolborosind si jucandu-se.
Abia pe la ora 16 m-a chemat sa o dau jos din patut.


Sa tot ai astfel de copii.


Si ca sa-mi vars si eu nervii: sunt asa de necajita ca e fata bolnava. Necajita de 2 ori: pentru ca e bolnava si sunt teribil de ingrijorata si pentru ca in vacanta asta ar fi trebuit sa invete pentru examen.


Sarbatori fericite si Hristos a inviat!


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

In afara certurilor dintre frati si adidasilor in mijlocul camerei parca vorbiti de copiii mei. In special de fi-miu. Ala e nemultumit din nastere. Nimic nu-i convine, am dezvoltat ticuri verbale de cand il am pe el, de genul "ai inteles? raspunde-mi cu voce tare ca sa stiu", "in 10 minute plecam. In 5 minute plecam. Plecam.", "imi pare rau ca nu mai facem cutare lucru ca nu se mai poate dar facem ceva si mai distractiv" si cu greu o scot la capat cu el. Dupa minute in sir de parmlamentari trebuie sa-mi trag sufletul ca raman fara suflu.

Super nepotica ta, Viviana. Clar depinde si de "materialul clientului" nu numai de educatia pe care o dam noi, asta apropo de genele alea dezbatute la discutia cu mopul
Sanatate pentru fata! Ii dai antibiotic banuiesc? Dar nu mai bine vrei s-o scapi tu de-o grija si sa o lasi fara amigdale? Gandeste-te si la asta. Eu anul trecut am avut cel mai negru an din viata mea din cauza asta. Cred ca am avut vreo 5 apisoade nasoale cu febra si frisoane si niste dureri atroce de nu puteam nici apa sa beau. Si am fost tare suparata pe maica-mea ca desi m-au chinuit amigdalitele de tot felul in copilarie ea s-a incapatanat sa nu mi le scoata.

Fi-miu a fost saptamana asta in cantonament cu aikido, a plecat pentru prima data fara noi. Bilantul e foarte foarte bun: si-a schimbat chilotii zilnic, ciorapii la doua zile si ii lipseste doar o pereche de pantaloni de trening care sunt la colegul cu care a stat in camera. Singurul minus e ca a sarit examenul de grad, ori ca i-a fost frica si i s-a facut rau, ca arata cam lesinat dupa spusele lui sensei, ori ca l-a pacalit extraordinar de bine, desi la cum il stiu mai degraba e fricos decat mincinos. Asa ca a ramas nedat examen. Si apropo de certuri intre frati, fi-mea i-a dus dorul toata saptamana, a numarat zilele pana se intoarce. Zilnic ii venea sa planga cand isi aducea aminte de Filipelu'.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Am uitat:

Sarbatori fericite cu cei dragi! Sanatate si bucurie va doresc!

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Multa sanatate copilasilor !

Nu stiu cum e cu certurile intre frati, ca eu am fost copil unic si, la randul meu am un singur copil. Din ce aud/vad insa in jurul meu, nu exista frati care sa nu se incaiere in copilarie. Mai rea mi se pare o situatie de genul asta: am o amica a carei cumnata are doua gemene, deja majore, (sunt in ultimul an de liceu), si care au ajuns sa se urasca intre ele. Se pare ca punctul de plecare ar fi ca niciuna nu mai suporta sa se "oglindeasca" in cealalta. Iar mama lor e disperata si nu le poate convinge sa mearga la psiholog.

Adorabila nepotica, Viviana. Cred ca noi de fapt subestimam capacitatea copiilor mici de a fi receptivi si "implicati". Sau, ca sa vorbesc totusi numai despre mine, eu sigur asta am facut. Dar nu vreau sa privesc acum in urma, ca la fiecare auto-analiza din asta ies tare prost. Si azi am treaba, n-am timp de-o depresie. Caci, pentru prima oara in multi ani pregatesc si eu cate ceva pentru Paste.

Apropo de sanatate, fiica-mea a avut probleme cu orl-ul de mica. Acum privind lucrurile de azi spre ieri, cred ca si eu am gresit mult ascultand orbeste o doctoreasa care ii dadea antibiotice pe paine. Am ajuns si la ablatia polipilor si a amigdalelor, e o poveste mai lunga. Intr-adevar, a fost mult mai bine dupa. Insa in sezonul rece tot mai ajungeam la antibiotic de 1-2 ori. De cand am recurs la remedii homeopate, sa nu vorbesc intr-un ceas rau, nu a mai fost cazul de antibiotice. Acum imi pare rau ca nu am incercat mai devreme, dar, ce sa zic, e bine si asa. Cel putin pana acum.

Ca sa inchei cum am inceput si "opera" mea sa fie "rotunda", multa sanatate tuturor!
Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo gasca vesela

fetelor: Aqai, buflea, Androix, glimmer -keine angst! copilasii vostri sunt in parametri.
io nu-mi permit sa emit judecati asupra nici unui parinte ptr ceea ce hotaraste sa faca cu propriul copil, mai precis ce modalitati de educatie abordeaza. fiecare stie si simte ce trebuie sa faca, cum sa faca si cand. nimik nu ne-a pregatit sa fim parinti, copii au lasat lista de instructiuni in cer la dumnezeu cand au venit la noi. asa ca invatam din mers odata cu ei.

viviana, adorabila cea mica. sigur ca asa copii am vrea cu totii! dar asa-i ca n-ai schimba-o pe mica ta domnisoara cu alta? apropos, sanatate fetitei. e primavra si circula multi virusi.

o raceala ciudata ma chinuie si pe mine de doua zile, nasul si ochii imi curg.

Paste fericit ptr toti cei ce-l sarbatoresc maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Sarbarori Fericite, dragele mele! Multa liniste in suflet si sa petreceti frumos alaturi de cei dragi!

Mergi la inceput