**Prichindei nazdravani 2008!** (23)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Tatiana eu am 55 de kg si Delia avea febra 38.5 dar era vesela si acum am sunat la doctora si doctora nu raspune ca Delia tot are amigdalitele si rosu in gat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinita_g spune:

Tatiana, adica sambata Teo a inceput sa zbiere ca o doare urechea stg...si era f. pleostita...asa ca de sambata a intrat pe antibiotic...Ne-a busit si pe noi...iar azi scotea niste mucalai copti din stanga...si baga o tuse...de-mi vine sa-mi iau campii...Da' cica bine ca scoate coptura...ca-si face antibioticul efectul...
Sambata seara a bagat si-o voma de nici nu mai respira...de-am facut pe mine de frica...Apoi n-am dormit toata noaptea...
Deci cam asa suntem...
Eu nu stiu cum la unii copii trece muceala/raceala in cateva zile...iar la Teo o tine cate-o luna, doua...apoi cateva zile pauza...si iar...
Asta e...sunt la capatul puterilor si nervilor...
Nasol cu polipii dar se retrag, nu?...cu tratament...cu Nasonex de 1 luna la Teo s-au retras...
Alina, multa sanatate si voua, vad ca suntem in acelasi tabel...
pe toata lumea si va doresc sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Maine mergem la doctora sa ne3 vada sa facem cumva sa yi treak amigdalitele ca deja m-am saturat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

Buna dimineata si va invit la o cafeluta aburinda.
Noi ne-am intors de cateva zile dar ajunsi acasa ne-au luat de cap problemele. La sfarsitul saptamanii am fost la Barlad sa il vad pe varul meu care este deja intrat in metastaza, daca tot am ajuns acolo am fost si la tara la tata la mormant, am impartit un pic si ne-am intors. La Napoli, sincer nu prea mi-a placut, e mizerie foarte multa, foarte multi romani care ne fac de ras , iti vine sa bagi capul undeva si sa nu il mai scoti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Buna dimineata fetelor !

Magdalena, multumesc pentru cafelutza ! Imi pare rau de varul tau . Pacat ca te-ai intors cu impresii nu prea placute din Napoli . In privinta romanilor de acolo si nu numai, ramai fara cuvinte, vazusem la un moment dat un reportaj cu un grup de romani care chefuiau de mama focului intr-un parc destul de ingrijit...nu lipseau friptanele la gratar, alcoolul si manelele la maxim.... Trist este faptul ca toti suntem bagati in aceeasi oala si catalogati ca tigani, cersetori....

Doinita, ! Cum mai este Teo ? Tratamentul are efect?

Alina, ! Delia e tot cu febra ?

Tatiana, !

Fug la munci ca n-am incotro.... Cate mai am de rezolvat......

Va doresc o zi buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gherman_in spune:

Neata buna!Mariana,spor la munci,si eu sunt amortita,blegita,fara chef de nimic.Cred ca-i de vina astenia

Of of,biata Teo,cate mai are si ea de tras.A facut si febra?Ce antibiotic ii dai?Noi am scapat de el,acum ii dau Enterolactis pt.refacerea florei intestinale.Cu Iarina ii bai.Polipii nu se retrag,is prea mari,is infectati,trebuie scosi.Dar a zis sa mai tragem putin de ea sa mai cresca.Nu a stat ea la control cu gura cascata,crezi ca sta sa-i scoata polipii?Am o groaza,oricum mergem la Bucuresti pt.asta.Hai,fii tare,ca baza-i la tine.
Alina,cum e Delia?
A plecat mama la tara,nu mai am ajutorrrr.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Fetelor sunt si eu pe aici,m-am pricopsit si eu cu amigdalite de la Delia.
Astazi iar vizitam doctora ptr ca Delia tot face febra noaptea amigdalite tot are si uite asa stam si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Acum am venit de la doctor ia schimbat antibioticul i-a dat Azitromicina 200 mg/5 ml flaconul are 20 ml (800 de mg) si Ketof si humex si nu prea stiu cum sa il prepar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaalina spune:

Buna , scuzati ca dau buzna -nu are nimeni vreo tricicleta de vanzare ? sa va eliberati casa de jucarii?/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_satena

Acum am venit de la doctor ia schimbat antibioticul i-a dat Azitromicina 200 mg/5 ml flaconul are 20 ml (800 de mg) si Ketof si humex si nu prea stiu cum sa il prepar

http://alinahandmade.blogspot.com/


Refacere rapida Deliei !

AZITROMICINA
Prepararea suspensiei: agitati pulberea din flacon, pentru dispersare si omogenizare. Umpleti seringa cu cantitatea de apa (fiarta si racita) mentionata mai jos si adaugati-o peste pulberea din flacon.
Azitromcina Sandoz 100 mg/5 ml Pulbere pentru suspensie orala
Pentru 20 ml suspensie reconstituita adaugati 10 ml apa la 16,50 g pulbere pentru suspensie orala,
Azitromcina Sandoz 200 mg/5 ml Pulbere pentru suspensie orala
Pentru 15 ml suspensie reconstituita adaugati 7,5 ml apa la 12,40 g pulbere pentru suspensie orala.
Pentru 20 ml suspensie reconstituita adaugati 10 ml apa la 16,50 g pulbere pentru suspensie orala.
Pentru 22,5 ml suspensie reconstituita adaugati 11 ml apa la 18,60 g pulbere pentru suspensie orala.
Pentru 30 ml suspensie reconstituita adaugati 15 ml apa la 24,80 g pulbere pentru suspensie orala.
Pentru 37,5 ml suspensie reconstituita adaugati 18,5 ml opa la 31 g pulbere pentru suspensie orala.

Mergi la inceput