M-am hotarat.............adoptie(79)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Nu se duc direct la Directii, mai ajung pe undeva, nu stiu precis unde. :)
Bine ca au plecat, insa nu stiu daca pentru toate judetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui alabina
Dar de ce dureaza 10 zile de la ora la directii? Doar nu vin din spatiu, cred ca si de acolo se ajunge mai repede.

Nu pot sa bag mina in foc insa un lucru e cert: traim in Romania unde totul e birocratie.
E ca reclama aceea unde un domn a venit cu dosarul mare cu acte, fericit ca are totul si scapa. Functionarul i-a spus: e ok insa mai trebuie stampila pe timbru.
Ca urmare pleaca din ORA, trece pe la registratura ORA unde tre sa fie semnata de secretara si de director care e posibil sa fie in ORA sau nu. Daca e , trece, daca nu, se asteapta pina a doua zi sau a treia sau ... cine stie.
Odata ajunsa in Directie se procedeaza la fel, Se merge la registratura, semneaza secretara, directorul, si cine stie mai cine. dac vreuna din persoanele care tre sa semneze nu e , se lungeste.
Asta e : suntem caracterizati prin birocratie, multa birocratie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetai spune:

salut,
nu vreau sa stric homeostazia p'aci, dar nu vreti cream un grup de discutii pe fb?

p.s.eu va urmez oriunde , dar mi se pare mai usor de comunicat acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taade spune:

Buna fetelor!!sunt noua pe ac forum,insa va cunosc pe toate deoarece am citit toate 79pag din adoptiima numesc Adela si sunt casatorita de 7ani.din pacate nu am reusit sa avem inca un copil si nu se stie de ce,deoarece d.p.d.v.medical suntem amandoi apti sa avem copii.Astfel eu is decisa sa ma indrept spre adoptie ca poate asta e vioa Domnului.Sotul nu e contrar insa vrea sa mai asteptam.sincer eu nu mai am rabdare asa ca am inceput sa ma informez cu ce se mananca adoptia.Cand mergem in tara la toamna o sa vb cu o asistenta sociala sa ne explice tot si sper sa se decida si sotul pana atunci.
As avea acuma o intrebare pt marumiha.cat este de greu sa faci adoptia copilului in Italia de catre sot italian?daca ajungem la adoptie sotul l-ar vrea pe numele lui si as vrea sa stiu daca sunt probl in Italia.
merci mult fetelor si abia astept sa va citesc cu vesti bune pe fetele care sunt in asteptare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui violetai

salut,
nu vreau sa stric homeostazia p'aci, dar nu vreti cream un grup de discutii pe fb?

p.s.eu va urmez oriunde , dar mi se pare mai usor de comunicat acolo


eu sper sa ramana forumul asta fix asa cum e
ce alege sa faca fiecare pe fb e problema lui, asta presupunand ca iti doresti sa ai un cont pe fb
aici poate citi oricine, chiar daca nu are cont
nu inteleg de ce trebuie musai sa ne mutam toata viata pe fb
numai pt ca e cool in momentu asta? sau sa mai ajutam un pic la cresterea actiunilor la bursa?

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Citat:
As avea acuma o intrebare pt marumiha.cat este de greu sa faci adoptia copilului in Italia de catre sot italian?daca ajungem la adoptie sotul l-ar vrea pe numele lui si as vrea sa stiu daca sunt probl in Italia.
merci mult fetelor si abia astept sa va citesc cu vesti bune pe fetele care sunt in asteptare

Buna ADELA ,chiar azi am primit hotarira judecatoreasca in care Marco a fost recunoscut de sotul meu si are si dubla cetatenie.
Am asteptat un an si jumatate ,nu stiu sa spun daca e greu sau usor ,important e ca acum e totul OK. ,noua judecatorul ne-a spus ca sintem primul caz cu o astfel de adoptie.
Probabil ca cu legea noua o sa fie altfel ,adoptia o sa fie recunoscuta si aici fara sa mai trebuiasca sa mergeti la tribunalul de aici.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taade spune:

merci mult de raspuns marimiha.important ii sa se poata in rest nu mai conteaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetai spune:

era doar o propunere personala pentru fluidizarea informatiilor.
personal, eu nu sunt familiarizata cu acest forum si sunt interesata de ce se discuta aici:)
atata tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Citat:
era doar o propunere personala pentru fluidizarea informatiilor.
personal, eu nu sunt familiarizata cu acest forum si sunt interesata de ce se discuta aici:)
atata tot.

Daca doresti poti sa te familiarzezi oriunde ,oricind si cu oricine vrei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alessia1 spune:

bun venit taade!
bun venit liana22!
am terminat intalnirile. acum asteptam sa fim sunati sa mergem sa ne inmaneze atestatul. am mai facut un pas mic. suntem mai aproape de marea bucurie. incet, incet o sa trecem peste toate astea si o sa stam sa ne amintim cu placere de momentele prin care am trecut.

Mergi la inceput