Piersicute de iulie august (25)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Neata!

Aruba sunteti siguri ca vreti si landou si scaunel?Landoul e greu de manevrat, iti trebuie numai 1-2 luni.Apoi daca pleci cu masina ai scaunelul nu iti mai trebuie si landoul.Daca mergi la cumparaturi scaunelul de masina il poti pune in carucior pe cand landoul nu.Eu am cateva prietene care nu mai puteau sa traiasca fara landou pana au nascut apoi gata.
In fine, un carut greu este mai greu de manevrat, dupa 6 luni cand bb e activ o sa vrei un carut usor, de 3-4 kg pt ca e muuult mai simplu decat un autobuz de 10.Adauga si greutatea copilului si o sa vezi cat trebuie sa cari pe scari/impingi, etc.

Uff, iar m-a apucat logoreea de baba!Dar sunt atat de multe cheltuieli care apar dupa aceea...

Delia m-am uitat pe pozele voastre si am lesinat de ras cand l-am vazut pe bb mic in "olita" aceea verde si in colacul roz de piscina!!!PLS spune-mi cum se cheama poate imi gasesc si eu pe amazon!

Ile, mami de Victor si Andrei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Tot eu, continui pana nu imi crapa laptopul, vad ca e in toane azi

tot pentru Delia: am murit de oftica cand v-am vazut pozele de la Beijing, de la marea expozitie, cele cu Mica Sirena, pentru ca fix atunci am fost in Copenhaga si Mica sirena era plecata in China

Ma duc sa imi fac si eu un capucino cu cicoare, lapte, cioco si un strop de ness

A si inca ceva legat de carut ( tot baba din mine): sa incapa in lift si sa aiba rotile din fata pivotante pt manevrare.
Eu sunt fan Graco pt ca am inca de la ceilalti 2 copii un graco sport de 4,5 kg, valabil de la 6 luni , cu un cos de cumparaturi maaare, in care faceam piata lejer, il suiam si pe baiatul cel mare in spate, in picioare si saracul carut inca e functional dupa 4-5 ani de forjare!

Ile, mami de Victor si Andrei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Ilenuta: eu una vreau landou pt ca toate mamicile pe care le cunosc au fost ft multumite de el, majoritatea spun ca bebe a stat in landou pana la 5 luni ( cu exceptia unei care mi-a zis ca fetita ei a stat doar pana la 4 luni si ceva, apoi vroia numai in fundulet). Apoi iar am auzit pareri ca bebe de 1-2 luni nu prea sta in scoica de masina, si fetele preferau sa fixeze landoul pe bancheta din spate si il transportau asa ( unele marci de carucioare ofera adaptoare auto pt landou). E adevarat ca daca as merge la mall sau prin magazine cu copilul as folosi scoica pe sasiu, dar in parc as iesi cu landoul.

Ce carucioare sport recomanzi, asa usoare? Eu una stau la casa, nu o sa am probleme cu scari sau lifturi, dar tot mi-ar placea sa fie usor.

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilenutza

Tot eu, continui pana nu imi crapa laptopul, vad ca e in toane azi

tot pentru Delia: am murit de oftica cand v-am vazut pozele de la Beijing, de la marea expozitie, cele cu Mica Sirena, pentru ca fix atunci am fost in Copenhaga si Mica sirena era plecata in China

Ma duc sa imi fac si eu un capucino cu cicoare, lapte, cioco si un strop de ness

A si inca ceva legat de carut ( tot baba din mine): sa incapa in lift si sa aiba rotile din fata pivotante pt manevrare.
Eu sunt fan Graco pt ca am inca de la ceilalti 2 copii un graco sport de 4,5 kg, valabil de la 6 luni , cu un cos de cumparaturi maaare, in care faceam piata lejer, il suiam si pe baiatul cel mare in spate, in picioare si saracul carut inca e functional dupa 4-5 ani de forjare!

Ile, mami de Victor si Andrei







Acum am vz mesajul tau, o sa intru si eu sa caut Graco.

PS: cat despre Mica sirena, n-ai pierdut nimic, crede-ma. Tin minte acum 3 ani cand am fost la COpenhaga , in decembrie, era o ploaie si un vaaaant de-mi inghetasera toate cele, insa eu nu si nu, trebuia musai sa ajung sa vad "minunea" care avea fix un metru si-un scuipat cum s-ar zice. Am fost foooarte dezamagita, am injurat toata ziua. Eram noi si 2 coreeni rataciti pe-acolo, ca la asa vreme, oamenii sanatosi nu se aventurau!

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Buna Aruba,

parerea mea e ca aceeasi treaba ca si landoul o face caruciorul care se lasa pe spate.Eu ma gandesc si practic ( stau la bloc) unde sa depozitez eu atatea accesorii, mai ales ca in timp se aduna nu scad!
Apoi daca iti iei un carucior scump din prima o sa iti iei apoi si un carut sport?
Carutul sport ai timp sa il alegi pana face bb 6 luni!

Eu o sa imi iau o scoica chico pt ca il pot tine si in casa in ea si se poate folosi din maternitate, cel putin eu asa l-am folosit !Apoi o pot folosi si ca leagan pt ca se leaga un pic, pe urma este si aspectul legat de obisnuinta copilului pe care daca il tii in casa intr-un fel apoi nu o sa vrea sa stea in masina in altceva, asa in casa il mai tin in scoica apoi aceeasi scoica o pun in masina si astfel il obisnuiesti si pe el, isi face locul lui, mirosul lui.Eu conduc si am nevoie sa stea singur bb in spate in scaunelul lui.
Din casa in masina, din masina in magazin il car in scoica, e mai usor, il lasi jos usor, etc...nu il tii in brate.asta pana se mai mareste, pe urma o sa trebuiasca sa il pui in carucior...

Apoi ai verificat daca se pune/scoate usor scaunul, landoul etc?Pt ca nu o sa stai toata ziua sa le schimbi, o sa ai alte lucruri de facut

Iar m-a apucat



Ile , mami de V si A ,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

ilenutza, sa inteleg ca nu ne recomanzi variantele astea 3 in 1? eu la astea ma tot uit, ca vreau sa fie compatibile 100% elementele. eu ma tot uit si nu ma pot hotari, mie imi trebuie un carut mai inalt, sa nu ma aplec f mult dupa copil (spatele, batranetile). m-am uitat si la targ, si prin niste magazine si nu prea imi plac, plus ca foarte multe caruturi (din ce am vazut eu) sunt facute din materiale foarte proaste (chiar din intervalul de pret 10-15 mil). eu ma tot uit la stokke, dar parca nu as da banii astia pe un carucior..

19+ Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ile, adica o sa il tii pe bb in casa in scoica si cand va avea 1-2 luni? am inteles ca scoica aia nu e indicata pt a sta bb mult timp in ea, ca nu i-ar face bine la spate.
nu ma pricep, de aceea intreb si eu pe cele care au deja experienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

iuli, stokke imi place si mie enorm (am vazut in 2010 intr-un mall din viena si am ramas cu gandul la el), dar cum nu au pt gemeni, nu l-am mai luat in calcul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

iuli, eu am o prietena care are Stokke si mi-a zis din start ca nu il recomanda, ca nu e practic deloc. Ea e la primul copil si a zis ca la al doilea e decisa sa cumpere alt sistem, n-a fost deloc multumita de el.

Ilenuta, la mine nu e pb cu depozitarea, avem un demisol intreg nefolosit, tot ce nu folosim in sezon ducem jos la pastrare. Eu carucior sport nu mai iau, daca aleg un sistem din asta 3 in 1, il are inclus, e mai putina bataie de cap asa, toate elementele se potrivesc cu sasiul care poate fi folosit pana la 3 ani.

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

aruba, imi poti spune si de ce nu a fost multumita de stokke, daca stii? mie imi place ca e inalt si e facut din materiale mai bune (textilul de pe scaunele, manerele etc mi-au dat o senzatie ok). altceva nu stiu despre el.

19+ Mihai

Mergi la inceput