Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {2}

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

anda bine ca nu am gasit pozele astea cand eram gravi

eu sunt terminata dupa dulciuri tot timpul faceam ceva bun inainte .


alina cu cea mai mare placere sti ce ma gandeam inainte sa-l pui la san sa-i dai cu seringa de 10 ml ca mai mare nustiu daca exista 3-4 serini si cu ce mai papa el de la san sa incepi usor ,usor sa-i maresti stomacul sa prinda el gustul mancarici si poate in timp va suge mai mult.

Sti cum sa-i dai cu seringa sa nu se inece ?se da in peretele obrazului cate puti ,astepti sa inghita si tot asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

bulinutz nu mi-a zis ce remediu dar vad ca de cand ii dau tratamentul antireflux de 3 zile papa frumos nu mai tipa la tazt decat seara (probabil e si obosit,nu are rabdare si ii vine acidul iapoi)


georia da despre nexium e vorba mi-a dat 10 pliculete care imi ajung 3 saptamani pentru ca ii dau o jumatate de pliculet inainte de prima masa (deci dimineata),mulg 20 de ml de lapte pun juma de plic de nexium,10 picaturi de sab simplex si 10 de bonnisan (astea de colici i le pun eu tot aici ca sa nu-l mai stresez este zi cu atatea gusturi) toate astea le pun in biberon i le dau apoi continui alaptarea.

Vedeti ca tre sa sticati o tetina sa-i faceti gaura mai mare ca nexium ingroasa laptele (aia 20 de ml) si nu mai curge si enerveaza bb ,eu am patit-o 2 zile la rand pana m-am desteptat.

georgia mai bine ii dai nexium decat sa-ti pierzi lapticul invatand-o la LP si mai constipi si copilu.parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

altesa multumesc ...o sa ii zic pediatrei sa vad ce zice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

altesa, a mea nu a vomat de multe ori ,cat a vomitat al tau de ii dai nexium?
io am citit de nexium si asta m-a facut sa nu il dau, adica are efect cam cat timp este administrat ,plus ca e destul de "greu" pt ficat
ai poze cu alaptarea la verticala , caci sunt tare curioasa..iti las adresa mea de email ,pe privat aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

bulinutz vezi ce zice pediatra ta ,incerc sa pun si eu pozele co copilu mancand vertical si o pot suna si eu pe pediatra mea dupa ce vb cu a ta sa o intreb ce se poate face.

cumva tre sa o scoatem toate la capat.



georgia pana saptamana trecuta imi varsa 4 mese din 7 foarte mult chiar si dupa ce se trezea din somn.

saptamana asta incepuse sa verse la fiecare masa si a luat f.putin in greutate .

O fi greu pentru ficat da si sa-l vad ce sta pe loc si nu creste iar nu-i bine .uite chiar o sa-l intrerup dupa o saptamana sa vad ce se intampla.

Stai sa se trezeasca Raf (ca el ziua doarme pe burta mea nu pot misca decat mana cu care tastez)si pun poze pe picassa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Trompetica mea vad ca s-a potolit putin.
Fetele, al meu si-a redus somnul drastic. Doarme seara de la 9 pana la 7 dimineata cu masa de noapte pe la 3 si mai doarme o ora cam de la 8 pana la 9 si cu asta basta. In rest trebuie sa stau sa-l plimb sau sa vorbesc cu el sau sa ne jucam sau sa-l hatan sau Dumnezeu stie ce.
Nu am apucat sa citesc mare lucru. Nu am apucat nici sa fac curat, nu mai fac nimic decat sa stau langa copil non-stop.

Raportez huta-huta cu sotul. Mi-a fost teama ca auzisem ca e dureros rau prima oara dar a fost chiar ok iar a doua oara..... sa zicem ca am revenit la normal Bine, a fost putin mai greu la inceput, nu are cum sa nu fie dar nu au fost durerile sau cosmarul la care ma asteptam.

Mamica de grasunel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Denisa, da tu cum te descurci singura cu amandoua fetele? Nu mai stiu, leyre merge la gradinita?

Gagici, pe fetita lui Toni o cheama Ilinca Stefania. Cand umblati la lista sa modificati si la ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

alte produse pentru reflux mai sunt gaviscon si epadoren(asta de ex .nu se prescrie copiilor sub 3 ani in uk dar la noi da) sie ca era o mamica la odisseea de nov.dec care-i dadea epadoren picaturi fetitei ,chiar intru sa o intreb daca e ma bine.




Refluxul asta am inteles ca se opreste cand incepe sa pape solide,abia astept perioada aia(apropo eu mai spionez si prin alte odisei sa vad care-i traeaba cu diversificarea ca mie teama de mor)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

altesa,sar'na zanica..mi-ai luminat ziua
a mea dr cand a vazut-o cum face ,s-a minunat ..urla efectiv la tatica si nu mai pot sa o fac sa manance neam ,desi ea micuta ar manca;
daaaa , asta e una din marile incercari ..sa ia in greutate in conditiile astea..sa-ti spun ce am ajuns eu sa fac..o sa radeti si cu ... de mine..ma scol noaptea din 3 in 3 ore sa-i dau sa manance , asa mai adormita , ca am observat ca daca e adormita mananca mai bine ..alte mamici se roaga sa nu se mai trezeasca bebicii si io ma trezesc voluntar..dar chiar nu am alternativa,,si intuitia mi-a dictat sa-i maresc nr de mese ,daca cantitatea nu o pot mari..si uite ca asa zic si astia mai "stiutori"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carina

Ursulet doar macarons livrez in Bucuresti. Nu mai zic cu ce fac tortul lui Toma ca ma cearta fetele. Oricum, ma reapuc de lucru doar in Iulie. E greu cu el asa mic.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si bebe Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/


uf, imi pare rau, nu mai stiu exact ce pregateai pt botez, da suna demential...

Mergi la inceput