@ construit CASA ! (14)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

si noi centrala o avem in camera tehnica de la parter. tot acolo, ca sa utilizam spatiu la maxim avem si combina frigorifica si masina de spalat rufe......
inbox bideu aveti si in baia de sus?? eu nu ii vad rostul in baia de servici mai ales daca nu aveti un dormitor jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Inbox, si mie mi-a zis electricianul ca centrala trebuie sa stea musai in camera tehnica; si singurica , adica nu am voie sa pun nimic altceva pe langa ea; eu vroiam sa fac acolo un fel de uscatorie si spalatorie, dar la fel, cica nu permite legea;
bb yasmi, voi nu ati intampinat probleme legate de masina de spalat rufe in ct?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

si eu am pe langa centrala..o masina de spalat rufe.cosul de rufe..un dulap..nu-ti interzice nimeni asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Din cate stiu eu, amplasarea centralei termice (ne referim la centrale de apartament-casa individuala, adica aceeasi cladire) se face in baza normativului GP 051-2000, adica asta:
http://www.scribd.com/doc/24047293/Normativ-GP-051-2000
cu anumite completari (tehnice, legate de gaze, incendii, etc).
Acolo puteti citi tot felul de chestii interesante, dar mai ales, incepand cu punctul 3.8.3, ceea ce va intereseaza pe voi.
Restul e CANCAN


Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Multumesc pentru raspunsuri .

BB-yasmi, da avem si in baia de sus, ne-am gandit sa punem si la parter fiindca renuntam la dus ( desi nici asta nuprea isi are rostul pana la urma).
Kim222, in priectul casei, acolo este prevazuta baie :), camera tehnica nu avem, ne-am limitat cu spatiul cat mai mult posibil, adica am construit fix strictul necesar. ( daca prima data am desenat o casa cu garaj, camera tehnica, birou, baie- la parter, si sus inca 3 dormitoare, fiecare cu baie....ne-am venit repede in simtiri si am facut o casa la jumatate decat zisesem initial :) ).

Adialex, de aia imi e teama mie, sa nu se gaseasca vreunul mai catolic decat papa si sa inceapa sa-mi puna conditii aiurea. Acuma, banuiesc ca mai conteaza si ipul de centrala.

Rufus, l-am inarmat pe sot cu documentatia!

Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Salutare! Vad ca sunteti foarte ocupati cu constructiile si nu mai intrati pe-aici.
Am ales in final centrala Veissman de 31 kw simpla fara boiler incorporat sau in condensare, are ea un vas de expansiune un pic mai maricel decat restul centralelor care teoretic asigura confortul apei calde la 3 consumatori in acelasi timp, dar ma indoiesc, macar sa faca fata la 2. A montat-o deja instalatorul. Au montat si usile, daca nu azi atunci pe sapt viitoare vor imbraca si peretii cu captuseala. Azi termina instalatorul de pus caloriferele, iar sapt viitoare se monteaza parchetul. Deocamdata am depus acte pt receptia casei, mai tb sa ii facem cadastru si intabulare si dureaza cam 21 zile lucratoare dupa ce iese receptia. Dosarul pentru bransamentul gaze e "intepenit" la firma de bransament pt ca tb sa incheie ei contract cu o firma pt intretinerea drumurilor si nu se poate depunde dosarul nostru la primarie pana nu termina ei cu acest contract, deja a trecut o sapt de cand tot negociaza, nah, in dulcele stil romanesc...Tot sapt viitoare o sa dam comanda si la mobila, fapt pt care ma tot uit la siteuri de design, nu suntem f pretentiosi dar vrem ceva sa ni se potriveasca si sa arate bine.

Voi cum stati cu lucrarile???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Noi, deoarece suntem in asteptare de cumparator la apartament, ne-am apucat de instalatia electrica ( sotul, bine ca are habar ce si cum). S-a bagat sa faca el instalatia electrica si poate cu un ajutor sa incepem apoi tencuitul pe interior, ca sa mai castigam timp! Acum vedem ce va fi!

Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui onitza
Deocamdata am depus acte pt receptia casei, mai tb sa ii facem cadastru si intabulare si dureaza cam 21 zile lucratoare dupa ce iese receptia.



Nu uita de certificatul energetic!
Nu-ti da receptia fara el.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Onitza: eu stiam ca nu e obligatoriu cadastrul, este? Noi ne-am oprit dupa receptie si decl la impozit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Salut! toata lumea ocupata cu constructiile?! spor tuturor!
as avea nevoie de niste informatii legate de bransamentul la gaze, imi poate spune cineva ce acte imi trebuie? stiu ca este o intreaga aventura cu bransamentul, si as vrea sa ma pregatesc din timp; deci, cam ce documente ar trebuie sa cuprinda dosarul?
multumesc!

Mergi la inceput