@ construit CASA ! (14)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Onitza: Conteaza mult ce stil vrei sa dai casei si in functie de asta alegi usile. Noi am pus usi din lemn stratificat si n-au patit nimic, au trecut excelent prima iarna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

RUFUS, BELLEANE, ...mai am timp sa ma gandesc, apreciez rasp voastre. Stilul e o combinatie de rustic dar spre modern. Maine posibil sa primesc oferta domnului cu treptele de lemn si usile , ne hotaram daca da ori ba pe loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timeea spune:

Pentru suprafete de zid tencuite clasic, destul de rugos (nu am avut nisip prea fin) ,
cum e cel mai bine sa procedez :
-strat de tinci (sau adeziv pt gresie/faianta, cu granulatie mica )
-strat de glet CT126
-strat de glet Ct127

sau direct - doar strat de glet CT126 + strat de glet CT127 . Sau cum stiti ca e mai bine ?

In plus, a lasat cineva zidurile doar la nivel de tinci si e multumit ?
Deja am auzit ca se opteaza si pe varianta asta, cel putin in bucatarie camara si baie, pe motivele ca respira peretii altfel si e un finisaj mult mai ieftin .
(aici ca dezavantaj cica ar fi faptul ca in timp, eventualele mici reparatii la perete ar fi f vizibile )

Primul mester care mi-a facut oferta pt manopera , imi recomanda prima varianta de mai sus(cele 3 straturi) si mi-a si cerut un pret enorm zic eu, de 25 ron/mp .
Nu am decis nimic, pls , astept sfaturi de la voi !
Si gresiat/faiantat chiar e 35 ron /mp ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Noi nu am dat tinci, noi am mers doar pe glet(nu stiu daca ceresit) si apoi saten si peretii au fost slefuiti cu un aparat. Pe noi ne-a costat 11 ron/m2 toate operatiunile de gletuire inclusiv satenul.

manopera cu gresia +faianta au costat pana in 25ron dar am avut oferte si cu 30. Noi am mers cap-coada cu acelasi constructor. Poate exista un pret mare la gresie /faianta in cazul vazut de mine in care gresia costa min 1000 euro/m. Am mai auzit cazuri de imbinare a faiantei la colturi la 45 grade si atunci e munca mai multa sau la mozaic bucata cu bucata (exista si mozaic pe plasa care se pune mai usor). Se mai poate cere in plus la borduri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Timeea, tinciul este un finisaj de calitate medie, potrivit la exterior, la un gard, sau finisajul exterior al casei, pe care se aplica lavabila de exterior. Sau poate la o pivnita. Este foarte, foarte pretentios si, incorect preparat, fisureaza. Din ceea ce am vazut eu, frecvent.
Iti este suficient CT126 (care acopera pana la 1 cm!) si 127. Si un mester care sa nu manance bors.
Da, o faianta/gresie de calitate se pune si cu 35 lei. Ba chiar si mai mult.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Rufus,

toata lumea da CT126 si CT127, dar tu ai spus la un moment dat ca sunt si alte materiale cu alte calitati asa ca am cautat si, pt ca avusesem o experienta buna cu Apla(daca tot zicem Ceresit, cred ca putem spune si Apla) am vazut ca au si ei gleturi.
Uite ce zice www.apla.ro/produs.php?pID=73&catID=4" target="_blank">aici si asa am retinut si din convorbirea cu repr lor de vanzari ca putem avea surpriza sa nu mai dam nimic(alt strat de glet) peste acesta. Chiar daca asta ar fi mai scump, macar nu mai dai 2 maini decat, eventual, in baie si bucatarie, unde nu pui faianta, cu unul special tot de la ei.
Cunosti produsele lor? ce parere ai?

Timeea si noi am gasit tot asa cu 20 si 25RON/mp cu previziuni ca vor da 2-3 maini. Pana la urma am gasit pe cineva cu 13RON/mp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Madalina: conteaza mana meseriasului mult sau masinariile cu care lucreaza el; ca material noi am finisat cu saten decosilk abs.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Madalina, da, imi place mult marca asta (Apla). Am avut numai experiente bune.
Singurul lucru cu care nu sunt de acord cu cel cu care ai vorbit este faptul ca il poti folosi ca unic strat. Ca poate fi ultimul-de acord. Dar ca poate fi unicul...am indoieli.

Sigur ca CT nu sunt singurele pe lume...ba chiar sunt o multime.
Eu in general il las pe mester sa decida (intre cele agreate si de mine). Asta pentru ca perfectiunea e problema lui si sa nu zica ca nu iese ca i-ai ales tu gletul prost. Acum termin o lucrare )clientul este prietenul meu, iar eu i-am recomandat o firma cu care am mai lucrat); i-am sfatuit sa foloseasca vopseade la Apla. Nu, ca-i lucioasa, ca nu stiu ce...si au luat de la Dufa. Problema a aparut la culori...dezastru total. Nu s-au invatat...au schimbat distribuitorul, tot de la Dufa. Aceeasi treaba. Acum cauta alta firma, ca nu toate lavabilele se fac pe aceleasi baze (polimeri, apa, etc) si nu merg una dupa alta. Iar marea vopsea cu teflon nu le-a iesit de loc.
Eu nu-s asa pretentios. Dar clientul meu este. Asa ca depinde mult de client, sa-i placa un strat de Apla sau sa vrea doua. Dar ca trebuie sa iasa bine...asta toata lumea-i de acord.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Intrebare, tot despre centrale!!

Voi unde aveti amplasate centralele? Noi avem la parter o baie, neavand dormitoare la parter, in respectiva baie va fi doar cu wc, bideu, ghiuveta masina de spalat...si am vrea si centrala tot aici. Am citit pe diverse forumuri ca nu ni s-ar aproba priectul cu amplasarea centralei in baie...insa eu vad camera aia mai mult ca pe o camera tehnica :)! Avem probleme daca montam centrala aici...vrem sa ne gandim la amplasarea diverselor obiecte de mobilier, sa stim unde tragem prizele ( ca urmatorul pas va fi instalatia electrica), si trebuie sa stim unde punem centrala...!

Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Eu centrala o am in camera tehnica. In proiectul tau cum este? La mine a trebuit amplasat intr-un spatiu cu o anumita suprafata...Trebuie sa fie in planul de instalatii termice!

Mergi la inceput