@ construit CASA ! (14)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Asa spune ..ca nu ai inca ac!
Am intrebat pe sot si pretul este mare..noua ne-au cerut 35e .ml dar zidarie de 2m inaltime..cu gletuit, tencuit, vopsit..tot....si toto ni s-a parut mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

cum adica zidarie de 2m? sa faci tot gardul din zid sau cum? ca asa e super bun pretul; bine, si 35e e bine fata de noi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

da asa am fi vrut lateralele care trebuie sa fie compacte sa le facem din zidarie si dat cu vopseaua cu care este facut si exteriorul casei...tot ni s-a parut scump...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

spor la construit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox

E putin bagata in pamanat, cam la 30 cm maxim, stalpii sunt bagati in gropi separate, sapate mai adanc si turnat betonul separat...sper ca m-am facut inteleasa. Deci, am bagat mai inati stalpii ( ca inital nu vroiam bordura deloc, apoi mesterii au zis ca e buna sa nu sape animalele sa nu vina apa etc) si au facut si bordura, dar bagata 20-30 cm in pamant, este cu fier beton in ea. Da vom mai astepta, probabil cand vom face gardul in fata facem si operatiunea asta, daca alta varianta nu este. Ma gandeam ca poate se poate face o solutie din beton care sa o turnam peste sa mai intareasca sturctura... Ideea este ca gardul nu are cum sa cada, ca stalpii sunt bagati bine in pamant, asa ca putem astepta pana vedem unde se termina eroziunea asta! Multumesc Rufus!




Am inteles, inseamna ca e doar cu rol decorativ (si practic, mesterii au dreptate)si nu sustinere. Este prea putin in pamant, asta inseamna ca ingheata in intregime. Dupa iarna asta, multa lume s-a plans ca orice beton turnat s-a macinat. Alee, platforma, borduri.
O sa le repari. Cureti betonul mort, mai spargi din el, pana la fier, faci cofrag si torni iar betonul. Un beton bun.
Un beton bun= agregat de calitate, spalat (nu cu pamant! e crima curata), la reparatia ta ti-ar trebui margaritar (4-8); ciment pentru o reteta de rezistenta; nisip cu cuartz, nu de la Mamaia.
In constructii, mai exista o metoda: turnarile cu defect se repara cu betoane speciale de la firme anume. Am mai vorbit de Sika: exista amestecuri la sac (inclusiv agregat) cu care se repara betoanele. Alea nici bomba nu le demoleaza. Dar sunt scumpe, daca iti numeri orice banut. Oricum, eu as intreba la ei macar de un intaritor, ceva de adaugat in beton care sa-l faca mai rezistent. Daca nu, pur si simplu aracet. Pe vremuri, aracetul era de nelipsit.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Rufus,
vad ca te pricepi nu gluma .

Poate ma ajuti si pe mine . Am o terasa acoperita care a fost pusa de cei dinaintea noastra. La constructia casei au pus o terasa de beton cum iesi din dinning. Apoi urmatorii proprietari au adaugat la placa aia de beton inca 3 placi, in fata la dormitorul principal, la bucatarie si in spatele garajului. Toate placile astea formeaza acum terasa mare si acoperita pe care o am eu. Suprafata terasei este de 35 mp. Per total placa mare e putin in panta sa nu vina apa in casa (desi nu ploua pe terasa ca e acoperita. Dar la locul unde placile au fost adaugate sunt niste ridicaturi dar nu sunt deranjante. Problema e ca eu vreau sa pun gresie de exterior pe terasa si nu e dreapta, are zonele ridicate unde se unesc placile. M-am gandit sa inchiriez o scula cu care se netezeste betonul si sa indrept partile ridicate. Ar trebui sa iau cam 1-1,5 cm in unele locuri. Crezi ca ar merge sa o indrept asa?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Rufus,
vad ca te pricepi nu gluma .

Poate ma ajuti si pe mine . Am o terasa acoperita care a fost pusa de cei dinaintea noastra. La constructia casei au pus o terasa de beton cum iesi din dinning. Apoi urmatorii proprietari au adaugat la placa aia de beton inca 3 placi, in fata la dormitorul principal, la bucatarie si in spatele garajului. Toate placile astea formeaza acum terasa mare si acoperita pe care o am eu. Suprafata terasei este de 35 mp. Per total placa mare e putin in panta sa nu vina apa in casa (desi nu ploua pe terasa ca e acoperita. Dar la locul unde placile au fost adaugate sunt niste ridicaturi dar nu sunt deranjante. Problema e ca eu vreau sa pun gresie de exterior pe terasa si nu e dreapta, are zonele ridicate unde se unesc placile. M-am gandit sa inchiriez o scula cu care se netezeste betonul si sa indrept partile ridicate. Ar trebui sa iau cam 1-1,5 cm in unele locuri. Crezi ca ar merge sa o indrept asa?




Da, de mers merge. Nu stiu insa de ce au aparut pragurile alea, adica ce este dedesupt. Cand s-au unit placile, probabil ca s-a facut legatura intre armaturi (asa este logic). Este posibil sa dai de fier, adica betonul sa fie foarte subtire in zona respectiva. Nu vad de ce ar fi diferenta de nivel intre placi, adica de ce nu s-a tras betonul placilor noi la placa veche.
Alta solutie ar fi sa tragi o sapa noua. Asta s-ar justifica in cazul in care exista diferente de panta intre ele, chiar daca toate au sensul spre exterior. Adica daca ar fi "gropi". Asta implica folosirea unei cantitati mari de adeziv, care-i scump, ca-i de exterior. Chiar daca nu-s gerurile de aici, nu te zgarci la adeziv si chit de rosturi la exterior.
Daca ai nevoie de sapa, ia in considerare ca pentru max. 3 cm poti turna sapa autonivelanta, iar pentru minim 4 cm poti trage sapa semiumeda, normala.
Daca poti "sterge" diferentele alea de beton si nu exista diferente de nivel semnificative, poti monta gresia peste betonul existent. Asta dupa ce e curat si aplici o amorsa.
Daca nu e expusa la ploaie, nu trebuie sa te gandesti la solutii de hidroizolare.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui inbox

E putin bagata in pamanat, cam la 30 cm maxim, stalpii sunt bagati in gropi separate, sapate mai adanc si turnat betonul separat...sper ca m-am facut inteleasa. Deci, am bagat mai inati stalpii ( ca inital nu vroiam bordura deloc, apoi mesterii au zis ca e buna sa nu sape animalele sa nu vina apa etc) si au facut si bordura, dar bagata 20-30 cm in pamant, este cu fier beton in ea. Da vom mai astepta, probabil cand vom face gardul in fata facem si operatiunea asta, daca alta varianta nu este. Ma gandeam ca poate se poate face o solutie din beton care sa o turnam peste sa mai intareasca sturctura... Ideea este ca gardul nu are cum sa cada, ca stalpii sunt bagati bine in pamant, asa ca putem astepta pana vedem unde se termina eroziunea asta! Multumesc Rufus!




Am inteles, inseamna ca e doar cu rol decorativ (si practic, mesterii au dreptate)si nu sustinere. Este prea putin in pamant, asta inseamna ca ingheata in intregime. Dupa iarna asta, multa lume s-a plans ca orice beton turnat s-a macinat. Alee, platforma, borduri.
O sa le repari. Cureti betonul mort, mai spargi din el, pana la fier, faci cofrag si torni iar betonul. Un beton bun.
Un beton bun= agregat de calitate, spalat (nu cu pamant! e crima curata), la reparatia ta ti-ar trebui margaritar (4-8); ciment pentru o reteta de rezistenta; nisip cu cuartz, nu de la Mamaia.
In constructii, mai exista o metoda: turnarile cu defect se repara cu betoane speciale de la firme anume. Am mai vorbit de Sika: exista amestecuri la sac (inclusiv agregat) cu care se repara betoanele. Alea nici bomba nu le demoleaza. Dar sunt scumpe, daca iti numeri orice banut. Oricum, eu as intreba la ei macar de un intaritor, ceva de adaugat in beton care sa-l faca mai rezistent. Daca nu, pur si simplu aracet. Pe vremuri, aracetul era de nelipsit.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Rufus, ia mai zi de amestecurile alea de beton rezistent la inghet-dezghet

Am in curte beton care dupa 2 ani s-a macinat. Cautat dale vobropresate(Semmelrock), frumoase, unele cu bucatele de granit, insa pe 150 mp cu dale si montaj....
Asa ca am tot cautat pe net amestecuri de reparat betonul, dar si mai important rezistente la procesul asta iernatic.
Si am vazut ca zici de Sika. Fii mai precis! Nume, pret aproximativ. Eu am gasit la o firma ce repara poduri, badaje etc , un produs paverom parca, insa un sca costa vreo 22 euro fara tva si ajungea la 1 mp. Scump.
Daaar, daca ar merita investitia, in sensul ca spre deosebire de dale sa nu se macine dupa 5 ani..as face un efort. Si daca merge si colorat...chiar ca e super!
Deci, detalii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Rufus,
multumesc pentru raspuns. Vom incerca cu scula aia de indreptat intai si daca nu merge vom incerca cu ciment care se autoniveleaza.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Un buchet de pentru fiecare raspuns, multumesc!

Pana la urma nu vom mai pune glafuri exterioare din gresie, mai asteptam si cand vom avea banuti, vedem, poate chiar din aluminiu. Ne bate gandul sa ii solicitam o oferta de pret celui care ne-a construit casa si care are si un mic atelier de mobila, pentru treptele din lemn ale scarii interioare. Noi avem probleme cu usa podului e din aceea cu scara incorporata, s-a rupt un pic rigipsul unde se inchide usa podului, practic se tot freaca de tavan cand se strange/desface scara...plus ca a aparut si mucegaiul, se vede pe suprafata usii cand inchizi scara.

Mergi la inceput