Strugurasi de Sept-Oct 2011 *47*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_iasi spune:

buna seara ragi mamicute!Multumesc pentru primire, pe scurt am sa va povestesc de picii mei:
Teodor are 3 ni si jumatate e bine aproape sanatos...de ce zic aproape...ca m descoperit niste ganglioni dupa gat la ceafa si unul mai mare dupa ureche spre gat,mai e si slabut cu toate ca mananca destul de normal, in rest e un copil plin de viata si faoarte energic.
Matei are 4 luni si 5 zile, cantareste 7,800 si are 59 cm,e bine sanatos slava lui dumnezeu,e alaptat exclusiv la san,fara apa sau ceai(eu i-asi da dar nu primeste biberon de loc,e stresant).Acum e tare agitat, nervos ma gandeam ca de la dintisori, dar nu e prea devreme...?
Va multumesc pentru acceptare,va doresc o seara linistita si sa auzim de bine.Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Buna seara mamici si pitici adormiti!

Ce week-end minunat! Ne-am plimbat pe saturate si am fost la o petrecere de copii. Anto a fost cel mai mic dintre invitati. A mangaiat cativa puiuti si pe unii a reusit sa-i sperie bine de tot cand a spart un balon cu gherutele. Pe el l-a amuzat foarte tare pocnitura. Probabil ar mai fi vrut cateva baloane daca nu se lasa cu plansete. E mare petrecaret, a rezistat aproape 3 ore, a uitat si de somn, si de foame si a urmarit cu mare interes toata agitatia.

Cu diversificarea ne descurcam minunat. Nu stiu exact cat mananca, ii dau atata cat vrea el. Dimineata avem fructe ( mar si para deocamdata). La pranz ii aburesc cateva legume la oala sub presiune si apoi le blenduiesc. Azi am avut succes cu amestec de morcov, dovlecel si praz. Era asa de bun amestecul lui ca am facut si pt noi crema de praz. Bun-bun!

Ioana Iasi si sora mea s-a hotarat acum cateva zile sa se alature brumareilor ( are un baietel de 4 luni), dar fetele au scris 10 pagini intr-o luna. Si ea se gandeste sa ceara prietenia strugurasilor Bine ai venit!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Salutare sau noapte buna si de la noi!

Noi ne pregatim sa venim in tara, sa vada bunicii si bunicele nepotica-botoshika
Ne-am diversificat catinel, de am ajuns la piure de morcov, telina, pastarnac si dovleac, care nu ne place foarte mult, dar il papacim. In schimb, nu suntem prietene cu LP, o fi nesuferita marca asta, Hipp Combiotic pe care i-o dau eu. Maine intrebam pediatra, poate are o parere mai buna. Am auzit ca recomanda aptamil si diversificare cu cereale.... Aflam maine la pranz mai multe

Tot suferim cu DA, mi se pare ca s-a agravat in ultimrle zile, ca am adaugat seminte de pin in salata. Am cumparat detergent, inalbitor, balsam Neutral, am selectata hainutzele si purced la a le spala separat. Merg in vf picioarelor, numai da scape fata de chinul asta. O mananca saracutza, ca are o pata langa ureche. Cand i-e somn se tot scarpina.

Of, sunt in plina dilema cu bagaje, haine, ce haine, e frig, e cald, luam de aici, cumparam din ro... Intrebare ptr mamicile bucurestence: de unde luati legume si fructe bio? Sincera sa fiu, nu ma plesnise iluminatia bio cand eram in tara. Citeam etichete, nu mancam cu e-uri, dar bio/ eco/fair-trade nu.

de noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Abmariana, foarte buna ideea cu morcov, dovlecdl si praz, chiar ma gandeam ce mai bagam dupa dovlecel... Ma batea gandul sa incerc spanac, dar mi-zis Lali, ca e bine mai sper 7 luni.
O idee nemaipomenita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Buna dimineata,
Poftiti,va rog la

Camady-felicitari pentru dintisor!Ce surpriza chiar la 7 luni implinite!

Jade Jador-dupa ploaie vine soare!

Seidana -ce zici de maine?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alex2011

Abmariana, foarte buna ideea cu morcov, dovlecdl si praz, chiar ma gandeam ce mai bagam dupa dovlecel... Ma batea gandul sa incerc spanac, dar mi-zis Lali, ca e bine mai sper 7 luni.
O idee nemaipomenita

Fericita mamica a Mariei Clara, nascuta pe 20 septembrie 2011, si a Mirunei, nascuta pe 19 ianuarie 2000.


nici daca ar fi din sursa sigura spanacul?

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

buna.
Am revenit si noi de pe melagurile moldave.Gata ,ieri am venit fulger sa prindem macar o ora de babyexpo, si am ajuns la 15:00, deci am prins.Am luat un suport de baita de stat in fundulet si ne-am uitat de scaun de masina, sunt aprope cat un carucior la pret.Asa ca cred ca Iancu o sa stea mult si bine in scoica.Glumeam chiar o sa ne trebuiasca peste vreo doua-trei luni si ma gandesc cu groaza.

Apoi ca sa incununez seara am fost la cincert la Brenciu, m-am distrat super tare, pacat ca nu am putut sa stau pana la sfrasit.Iancu a facut nani cu tati acasa.

De la piatra Iancu s-a pricopsit cu o bucata nas curgator, acum punem apa de mare si aspiram bine , si seara o picatura de Vibrocil.

May poti sa ii zici cumnatei tale ca ea il tinea flamand pe copilul ei daca e sa ma iau dupa cum mananca Iancu la 2 ore.
Deci fiecare cu ritmul lui, la urma urmei nu cred ca are nimeni inima sa vada ca copilul cere mancare si sa zica ca nu acum mai ai pana se fac n ore.

Vroiam sa mai zic multe....

Dar revin, ma duc sa dau mancaciosului sa pape, para cu cereale meniul zilei

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_iasi spune:

Buna dimineata, Abmariana felicitari pentru diversificare,Camady felicitari pentru micul dintisor spor si fara neplaceri pentru ceilalti dintisori.
La cate luni ati inceput diversificare?ma adresez in special mamicelor care alapteaza,doc.nostru a zis sa incepem deja...dar nu asi vrea deoarece observ ca e bine cu sanul deocamdata,ma gandeam pe la 5-6 luni sa incepem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

La multe lunite Bea si Antonia

seidana unde si in ce perioada ati luat biletele ?
mi ai facut o poftaaaa
abia astept si eu

mariana o asteptam cu drag pe sora ta sa ni se alature

anca ce super ca ai fost al brenciu
ce as fi vrut si eu ....dar m am trezit mult prea tarziu si ciu ciu bilete :((

T a avut si el o intalnire cu un baietel mai mic decat el cu 10 zile
s a comportat ca o mironosita ba chiar a si plans cand i a luat jucaria
e un fitzos

_


de T 6+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

NEata si de la noi

Sei, astea http://www.poarta-ma.ro/Jambiere--set-3-perechi_p_45.html

Fetelor la voi nu e praf mult in oras? In Iasi e jale :(((

Mergi la inceput