Fulguleti de nov-dec 2006 (8)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


.. mi-e putin dor de zilele cand nu apucam sa citesc/raspund la toate cele scrise..

mi-ar fi prins bine zilele acestea..







Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Salut,
Mai apuc si eu sa mai bag nasul pe aici din cand in cand, se pare ca mai rar in ultima vreme
Vorbeati de vacante...ce frumos Ruxandra, tabera pentru G. wow.
mie tot imi pare devreme pt tabere
Laura suna bine planurile pentru Dani. De ce zici ca speri sa reactioneze diferit? Anul trecut a plans? Offff nu mai tin nimic minte...
Manu, bine ar fi sa-l ia ai tai pe Luca la Breaza. Le-ar face si lor bine dar pt Luca ar fi minunat. Tu nu te-ai putea duce nici macar in week-end? e totusi aproape.
.
Rares e deja de 2 saptamani la bunici si se pare ca-i prieste mult acolo. Planul e sa stea acolo pana la inceput de septembrie. Noi nu vom avea propriu-zis vacanta vara asta. Abia in octombrie vom putea pleca in concediu, daca ne ies planurile, undeva departe(omulet care viseaza cu ochii deschisi)
Vrem insa sa profitam de cateva week-end-uri prelungite si sa evadam pe munte. In august mi-au programat la munca un curs de 2 saptamani in Macedonia, se tine intr-o padure deci oricum o bifez ca pe un fel de vacanta mai altfel.
.
pana una alta, tocmai ne-am intors din Piatra Craiului, fuse minunat si mai vrem Mai planuim o alta iesire in Retezat cat de curand, dar mai intai sa ne treaca febra musculara capatata acum
.
daca nu mai apuc sa intru, va doresc vacante placute cu mult soare si distractii cat mai diverse!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leyla spune:

Ruxandra, hai ca scot eu capul din nisip sa mai pove una-alta, si-asa ramasesem datoare de mult cu niste info despre tenis. Tenis face de mai bine de un an, la cei de la micii asi (cu google se gaseste pe net), e f incantat, face de doua ori/saptamana, continuu, a lipsit doar cand am fost plecati prin vacante, in rest fara alte pauze, ca deh, performanta se obtine prin practica saptamana trecuta a fost intr-un fel se semitabara cu clubul de tenis, organizata undeva la Pasarea, intr-o casa de we, f bine dotata insa, cu o curte imensa, teren de tenis, piscina si iesire la lac, o splendoare! Plecat din Buc cu microbuz la 8 jum dimineata, intors seara la 6. Se pare ca a fost f distractiv, au practicat tot felul de sporturi, s-au balacit in fiecare zi in piscina, au facut drumetii si orientare in padure, multe jocuri indoor cand era f cald afara, si au culminat vineri cu un pescuit de unde au venit cu pestisori prinsi de manutele lor Cred ca prin august va mai merge inca o saptamana.
Intrucat in toamna mergem la clasa pregatitoate, am incheiat socotelile cu gradinita, a finalizat cu un frumos banchet (a tinut mortis sa-i tot spuna banchet si nu serbare), cu festivitate cu robe si tot tacamul. Am mai avut si o serbare de finalizare an scolar la engleza, deci am avut un final de an plinut.
Avem si poze, de la finald de gradi
https://picasaweb.google.com/NelaKUnal/LaRevedereGradinita?authkey=Gv1sRgCJOeyt6S3Li70wE#
si de la serbarea la engleza
https://picasaweb.google.com/NelaKUnal/SerbariExcursiiVara2012?authkey=Gv1sRgCJuzxLyAndilVw#
Cam asta nou despre noi. Vacanta placuta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Ruxandra ,sper ca e totul in regula...
Nici eu nu am mai citit...asa cand erau micuti,parca erau mai multe de povestit..:D -sau mi se pare..
Wow..tabere..ce copii mari avem..

Noi am fost la mare toti 3 si la Napoli numai 2..unde am mancat pizza aia pomenita in Eat,pray,love - si inca ma mai gandesc ce buna era...

Mihaita ramane la gradi,are program si acu vara,cu tot felul de iesiri..
In continuare ne chinuie urechile...-am pus aeratoare.le-am scos,iar le-am pus,iar le-am scos..are hipoacuzie usoara spre medie..m-am saturat de nu mai pot..nu stiu ce sa mai fac..:(
Am lasat si inotul (printre putinele sporturi care ar putea sa le faca) tot din cauza asta..

Laura,sunt dementiali!Mi-au dat lacrimile si de ras si de emotie...

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

ruxandra iti trimit o imbratisare mare, mare, macar virtual. imi pare rau ca nu esti ok ... sau asa se simte din mesaj.

uite povesti despre copii:
dani este in continuare in vacanta la bunici. au fost la olanesti, a facut baie la greu, a prins licurici si jura ca a vazut un lup si a impuscat un urs . asa o fi ... n-am fost cu el (motiv pentru care sunt destul de daramata ... de asta si de altele). au stat si 3 zile la tara, dar doar atat, povestile sunt impartite unii zic ca Dani nu mai vrea, Dani zice ca altii nu mai vor. cum o fi iar nu stiu, ca nu-s cu el.
in schimb de vreo 2 zile este din nou infundat si mucos (deci separarea de noi nu a rezolvat problema asta), probabil ca vom da inainte cu operatia de polipi ... vedem in toamna.
Am inceput sa numaram zilele pana cand ne vedem ... facem asta pentru ca ii e dor de noi, il apuca plansul seara (nu in fiecare seara, dar periodic), asa ca pe 25 sau 26 merge florin dupa el la bucuresti si vine acasa. motiv pentru care incep iar sa ma intristez, la gandul ca va sta cu geta, va iesi afara putin (nu prea ne lasa caldurile sa stam mult), va sta destul de mult la desene, va fi mai mult bona lui alex decat copil ... dar, din pacate, nu am alta varianta (bine ca o am si pe asta). il voi intreba daca vrea la gradi de vara, cu vreo 2 colegi de la gradinita lui ... vedem ce hotaraste el.

alex e la fel ca intotdeauna. VESEL. e cuvantul care il caracterizeaza 95% din timp. atunci cand nu e vesel e mamico-dependent (daca plec din camera incepe sa planga ... nici nu vine dupa mine, doar sta acolo si plange ). merge, se catara, nu are stare nici o secunda. saptamana trecuta s-a catarat pe scaunul din camera lui dani si a ajung pe birou unde erau intinse toate inventiile de lego. le-am salvat tura asta. vedem ce ne rezerva viitorul . nici lui nu-i plac activitatile statice, mi se pare ca ajungem sa ne jucam fff putin timp (drept e ca stam mult afara), parca nu invata mai nimic (stiu, stiu, are tot timpul, dar nu ma pot abtine ), tot ce face este sa isi perfectioneze stilul de mers (de vreo sapatamana a invatat sa mearga cu spatele ).
de dormit doarme la fel, adica nu doarme. sau doarme, dar doar la noi in pat si doar tinandu-ne de mana (mai mult ne freaca degetele pana adorme, ceea ce dureaza cam o ora. apoi dupa alta ora se trezeste si o ia de la capat cu frecatul degetelor. trebuie sa il dezobisnuim de chestia asta ca ajung sa dorm cam 4h pe noapte. motiv pentru care arat ca baba-cloanta.)
eu am inceput sa merg la doctor ... sa ma caut. glumesc si nu prea. merg la un fel de bio-energetician, cu niste conceptii diferite, care incearca sa ma ajute sa ma pun pe picioare ... eu, pe mine, eu pe noi doi astia mari si eu pe copii. cam multa treaba pentru mine, alt motiv pentru care ma simt daramata, am senzatia ca ma lupt cu morile de vant, ca ma lupt cu lucruri ce nu pot fi schimbate. ma rog ... zile mai bune si altele mai putin bune. si stiu ca o data intors dani zilele mai putin bune vor fi si mai multe ... offf, e greu si complicat si ...

dar gata cu filozofeala.
astept sa plec la mare, desi voi fi singura cu ei doi 90% din timp - florin va fi prezent la masa de dimineata, la cea de pranz (sper eu) si la cina si presimt ca voi veni mai obosita decat plec - vreau sa vad marea, efectiv simt nevoia, vreau sa ma balacesc cu copiii mei, sa ma joc cu ei in apa si sa construiesc castele de nisip. abia astept ... mai am fix 3 saptamani (fac si eu ca Dani si numar zilele ).

joi plecam spre Cluj, concert Roxette, Alex sta cu bona 2 zile (alt motiv de depresie crunta ... nu ca ma duc la concert ci ca nu am cu cine altcineva sa il las pe Alex ... am cam obosit sa ma rog de ai mei si ei sa ma refuze . no, pana la urma ei pierd ... timp cu nepotii pe care nu il vor mai putea recupera. totusi, periodic simt frustrari cumplite si dezamagire, mai ales cand stiu cat de mult il iubesc copiii pe tata si cat de rar ajung sa il vada.

restul is bune si frumoase

na ca m-am lungit cat o zi de post, nu stiu daca am scris ce vroiai sa citesti, dar am scris ce am putut spune.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


dragele mele


Danutz, imi pare bine ca-i ok Rares la bunici. Ati scapat de-o grija si pt el e nemaipomenit. Sa va fie de bine excursia.. si nu uita sa trimiti poze din Retezat.. mi-e dor de ei!


Leyla, ce nebunie de sarbatoare la gradinita cu robe si banchet si tot ce trebuie.. Kaan atat de elegant. Felicitari! V-am admirat si pe toti 3, frumosi mai sunteti. Am citit despre clubul de tenis.. din pacate mult prea departe pt noi. Mai ales m-ai facut geloasa cu tabara de zi, suna tare bine.


Lavinia, pizza la Napoli!
Pare rau cu urechiusile.. da, e greu la inot fara bagat capul in apa. Banuiesc ca ai auzit de tuburile acelea pt urechi, barbatu numai cu ele inoata; am inceput si eu sa le mai folosesc.



Laura, pare rau ca esti "daramata".. n-am inteles foarte bine ce ai vrut sa spui.. never mind . Ma bucur ca Alex este asa un copilas minunat.. si aveti multe bucurii de la el. Si ce-ai bre cu copchilul.. ce activitati statice la 1 an?? Te pomenesti ca scoti fisa de lucru si el, c-o suzeta in coltul gurii, se apuca de multimi si bastonase.

Apropo sigur nu am apucat sa te felicitam pt aniversarea lui Alex, deci , multa sanatate si numai bine! Sa va traiasca!

Ah, si mai sunt invidioasa pe Roxette.. au pus astia Cluj-ul cam departe. Sa ne povestesti cum fu.




Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

PS la mesajul de ieri: Dani are otita. de zi pe antibiotic. in toiul verii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia_P spune:

Laura,

Nu va permiteti sa o luati pe Geta la mare? Ma gandesc ca nici ea probabil nu a mai fost demult si sa negociati,cumva,o luati cu voi,dar ii dati mai putin luna asta...Poate asa iesiti si voi porumbei intr-o seara...:)
Cu problema cu sanul cum mai esti?Trag concluzia ca mai ai pe plan personal ceva de rezolvat..astea sunt inerente,zic io, si daca nu merge cu bio-energia iti recomand o tipa psiholog super..
Si cu otita..cum am zis..pentru noi e ceva obisnuit...va trece si asta.

Ruxandra,
Chiar nu stiu ce tuburi..imi dai un link ceva,sau detalii?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lavinia_P

Laura,

Nu va permiteti sa o luati pe Geta la mare? Ma gandesc ca nici ea probabil nu a mai fost demult si sa negociati,cumva,o luati cu voi,dar ii dati mai putin luna asta...Poate asa iesiti si voi porumbei intr-o seara...:)
Cu problema cu sanul cum mai esti?Trag concluzia ca mai ai pe plan personal ceva de rezolvat..astea sunt inerente,zic io, si daca nu merge cu bio-energia iti recomand o tipa psiholog super..
Si cu otita..cum am zis..pentru noi e ceva obisnuit...va trece si asta.

Ruxandra,
Chiar nu stiu ce tuburi..imi dai un link ceva,sau detalii?




Lavinia, mamica lui Mihaita (26.11.2006)





Ha! mi-ai adus aminte ca imi propusesem sa merg la o eco la san de vreo luna si ceva ... hmmm ... poate m-oi duce totusi anu' asta.
am eu multe de rezolvat, multe tare, da' zau ca nu-i un topic bun pt. forum.
geta ... nu, no way, ca n-ar avea unde sa doarma. teoretic merg cu florin si cu sora mea si cu parintii mei. practic copiii si mamico-dependenti, iar ceilalti implicati merg in concediu sa se odihneasca dupa oboseala de peste an. ... sunt rea. n-am ce face.
azi am o stare de kk. s-a imbolnavit si geta, florin e plecat din iasi, alex sta cu o verisoara pe care a mai vazut-o o data ... offfffffff, cand e sa vina, vin toate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

mi-am propus sa zic doua vorbe azi.
cu greu mi-am adus aminte parola de la contul de mail. dar ce am gasit acolo...poze de demult cu fulguleti. minunate.
si mi s-a facut un dor sa ii mai vad si acum, mari si voinici :).
sunt curioasa, cine mai citeste, lasati un rand doar .
am un weekend dificil, ma duc la culcare sa fiu cat mai odihnita.

dar las o imbratisare pentru Ruxandra . nu stiu ce s-a intamplat, am mai citit si prin alte parti si sper sa fie totul ok. va pupam.

Mergi la inceput