Prietene fara titlu (84)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Eu sunt cu cafeaua langa mine, mandra mea a dormit azi-noapte la nepotul meu si vine abia dupa-masa asa ca am timp sa lenevesc. Azi vopsim ouale, am vazut de cumparat din Auchan si chiar fain colorate, dar am primit multe de la sat si chiar nu avem ce face cu ele.
Curatenia aproape am terminat, maine mai vreau sa sterg parchetul si gresia si atat, ca raman fara unghii in curand la cat am frecat.
Moni, multam de primire, ne-am simtit excelent si Diana ma intreba cand vine Dia ta sa doarma la noi? Acum serios, ia faceti-va timp sa stati macar o noapte, pai se poate? Ala micu' e o dulceata, fiica-mea s-a inamorat de el. Si Dia ta s-a lungit, inotul face mult.
Condoleante pentru vecin, noi ieri am aflat ca i-a murit unchiul lui Genu, asa ca maine mergem la inmormantare. Of.
Daniela, cat am stat la Moni ti-am vazut fetita pe facebook, felicitari pentru concurs si locul obtinut, mi-a parut rau ca n-am vazut un filmulet, i-as fi aratat Dianei cum e sa inoti profesionist, bravo, bravo! Ma bucur enorm pentru ce face! O sa ma uit si la balet.
Cum merge afacerea cu torturile?
Mira, am vazut toate pozele, Lago di Garda e un loc superb, pacat ca a fost frig si nu v-ati putut bucura pe masura. Copiii s-au distrat cu cataratul si si-au gasit cateva preocupari...omuletii din pietre. Si ai tai s-au alungit bine, cati cm are acum Selin?
Diana a avut in vizita o prietena si dupa doua ore am intrat in camera ei...am iesit imediat, am inchis usa si am respirat adanc si la adapostul ei le-am comunicat ca au timp 15 min sa stranga tot. Au facut-o. Asa ca stiu cum arata dezordinea, adevarat ca niciodata n-a aratat asa, toate jucariile afara, dar TOATE.
Lili, nema comentarii? Ce-ti fac puiutii? Cum se simte sotul? Sper ca toate sunt in regula la voi si nu intri din lipsa de timp.
Bee, va pregatiti de Paste? Scrie doua randuri sa stim cum sunteti si voi.
Denisa, felicitari pentru fetita. Stii ca suntem mandri de ea, ca si de Ioana si de alti copii care dovedesc ca vor si pot. Emma nu-i timida si asta e un atu mare, de fapt aptitudinile sociale sau cum i se mai spune, inteligenta emotionala parca, s-au dovedit mai importante decat IQ-ul. Stiu ca la Diana EQ-ul asta e cam mic. Pe celalalt nu l-am masurat inca.
Daca Emma lucreaza din carti de clasa a treia....wow!! Chiar e exceptional. A mea n-a facut inmultirea, ce sa mai vorbim de impartire. De fapt, cu matematica am lasat-o mai moale, isi face temele la engleza si sunt bucuroasa ca imi traduce deja foarte multe (sa vedem cum se descurca cand va fi nevoita sa vorbeasca), la limba romana scrie mici povestiri de cate o pagina (ea vrea, n-o pun eu Doamne fereste) si mai greseste putin la ortografie si raman pianul si vioara.
M-ai intrebat de pian. Ea lucreaza mult din Czerny si va incepe in curand Beyer si Hanon. Hanon e mai mult digitatie si are nevoie sa ajunga la octava, iar Beyer are exercitii relativ simple, insa pentru diversificare.
Teorie face putina, nu stiu sigur la ce te referi, adica sa cunoasca ce e becarul, bemolul, notiuni introductive sau? Ea saptamanal invata ceva nou, dar nu scris. Emma are de citit teorie?
Eventual, daca imi spui anume ce te intereseaza, il intreb pe profesor saptamana viitoare.
Cand are micuta examen? Bafta si-i tin pumnii.
Nu stiu daca am apucat sa o felicit pe romancuta noastra castigatoare la tenis! bravo si speram ca Emma sa-i calce pe urme. Daca si profesorul are incredere in ea, atunci go on!
Ne pui un film cu bicicleta? Asta e sportul favorit al Dianei pe langa inot, acum vrea ea sa mearga mai des la bazin, dar nu vreau s-o incarc. Bine ca i-au trecut spaimele cu nebunele alea, a dat peste o instructoare super acum.

Fug sa ma imbrac si sa plec la Posta. Mai am de ridicat o carte pentru nepoata-mea. Intru eu deseara sau maine sa va urez toate cele de cuviinta, sa aveti spor la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Salutare si-o cafea.
Intru si eu cu vesti proaspete: Diana de ieri e cu febra 39+ ,iar are puroi in gat (am prins-o azi pe pediatra de-a vazut-o) asa ca am trecut-o pe Zinnat.Asta asa ca-i vacanta si sarbatoare . Specialitatea ei sa o apuce in asa perioade
DENISA felicitari pentru Emma ,e super dar si ce activitati faine fac acolo !
INGRID condoleante ,deci si voi cu de-astea Eu nici nu m-am mai putut duce azi la inmormantare,s-a dus doar Ghita.Eu a trebuit sa bag tura la pediatra si sa stau cu ei,ca restul familionului sunt pe baricade la magazin - ca de obicei pe ultima suta de m lumea e la cumparaturi.Am fost doar aseara la priveghi si eu.Ce sa zic ca mi-a zis sotia lui,ca de cca 5 ani l-a depistat nasa lor cu tensiune (ea le e medic de fam) si lua vreo 3 feluri de medicamente.Si mai tragic e ca de cateva saptamani isi bagase lichidarea de la firma de unde lucra de mai mult de 15 ani,fiindca a zis ca nu mai poate.Tragea patronul ala pe el ca pe hotii de cai,de dimineata pana seara (inclusiv sambata)- era si sofer si "om bun la toate" Asta da viata

Aaa am uitat sa va zic si eu ca am avut ocazia sa citesc live o compunere de-a Dianei de Ingrid - mortala Si cu scris de mana.

Cu gatitul nici nu ma agit,vad maine ce invart.Noi cu sunca fiarta,ouale rosii,telemea,ridichi,ceapa verde ... de-astea
In rest o ciorba probabil de perisoare si friptura.Dar cel putin ciorba cred ca o fi "la cazan" - adica am primit directive sa nu mai fac si eu ca face sau Ramo sau mami mai multa,n-am inteles exact care ...
Cu curatenia am reusit si eu sa termin ieri baia - ca norocul ca a stat Ramo si i-a tinut de urat la pictat lui Tudor,de m-am putut desfasura.Azi cu amandoi strumfii acasa e demential ca de obicei - maraieli,ciondaneli cu mici pauze de pace Ieri l-am filmat pe Tudor turuind (explicand imaginile dintr-o carte) http://www.dropshots.com/DIATUD2012 Sunt 8 filmulete de cate 2 min. dar evident nu am surprins tot - turuiala a durat mult si bine si inainte si dupa filmari.M-am stricat de ras la unele comentarii,mai ales la o imagine cu un elefant de circ urcat pe o toba d-aia sau ce-o fi: Tudor a zis ca e un elefant cu picioarele-n mancare (credea ca e farfurie cu mancare cred )Ma rog ,va dati seama ca dupa cateva comentarii ok,iar scotea dupa aia cate o perla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu'

Am intrat special si pe fuga sa va spun multa SANATATE, BUCURII, IMPLINIRI si PACE sa va aduca LUMINA SFANTA ce o vom primi cu totii in aceasta seara! tuturor!

Noi suntem bine, multumesc lui Dumnezeu ca am putut sa particip si la curatenie, am batut piete/magazine pentru cumparaturi, dus copii la impartasit joi dimineata, dupa amiaza am vopsit ouale, vineri dimineata ne-am dus sa trecem "pe sub Domnu'", am ajuns si la coafor (o sa pun candva poze cu noul look).

Azi suntem calare pe aragaz...drob, pasca, ciorba..pe-astea le-a facut mama in timp ce eu am mai tras o tura de aspirator .

Eu sunt responsabila cu tiramisu si sa pregatesc friptura cu ierburi aromate pentru maine. Noi am reusit sa facem rost de un ied. Pentru Robert am luat un muschi de porc...el refuza sa guste ied.

Cosmin este bine... a trecut de starea de iritare. Cojitele i-au cazut in proportie de 80%. Ramane sa-si revina cu mancarea, sper eu cat mai curand.

MONI si INGRID .. condoleante. Se pare ca ceva s-a intamplat in ultimele 2 sapt... multa lume a plecat pe "stelute"
MONI - sanatate Dianei si nastere usorara lui Ramo. Educatoarea lui Nicolas avea termen pe 15 aprilie si a nascut pe 5 aprilie... urgent..cezariana din cauza de tensiune mare. Tot fetita are.. E vremea fetitelor! Sanatoase sa fie ca frumoase vor fi cu siguranta!

Noi maine suntem acasa.. vine socra-miu si matusa lui R, pe seara cred si verisoara-mea cu Maria. Luni suntem invitati la nasii nostri de cununie iar de marti Robert reincepe serviciul.

Pupici tuturor fetelor si copilasilor si distractie placuta tuturor!


LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Christos a Inviat!
Buna dimineata fetele.
Moni, sanatate copiilor (ii pun la plural, fiindca banuiesc ca-l pazesti si pe Tudor sa vezi daca-l ia ceva asemanator)! Si-mi pare rau de pierdere.
Ingrid, uite ca nu ma uit acum pe net sa vad cum e cu EQ-ul. Dar cand psihologul la care am mers eu ani de zile imi zicea ca am EQ-ul foarte mare, nu prea avea legatura directa cu abilitatile mele sociale sau timiditatea. Daca multe se petrec in interiorul persoanei.......timiditatea si restul sunt tot acolo. Din fericire calitatile ce tin de un EQ ridicat te fac sa fii/pari macar "adecvat" atunci cand nu esti. Si ma bucur ca Diana avanseaza asa bine cu pianul. Tu nu ai facut cand erai mica?
Daniela, evident ca si eu am vazut pe facebook rezultatele la concurs. SI faptul ca esti ocupata cu bucataritul.
Liliana, bine ca sunteti cu belelele pe trecute.
Mira, scurticica vacanta voastra. Sper sa va fi picat bine.
Noi suntem bine. Io dupa ultimele 2 zile, abia pot sta in picioare. Vineri am intors casa cu susul in jos sa facem o curatenie zdravana. Iar ieri io am fost cu cozonacul, pasca, prajiturile, salatat de boeuf, icre, rulouri de curcan si garnitura, iar sotul cu salata de telina si aia de ridichi negre+ spalat de vase, ca nu mai apucam sa le si spal. Mult tb stat in bucatarie daca vrei "performanta". Si ce sa zic, o sunca fiarta n-am si io cum mi-a facut pofta Moni! Zece salate si nimic nu-i o sunca fiarta!! Copiii au apreciat prajiturile mele ratate. Au halit in viteza ce-am dres eu in un ceas si ceva. Piersicute, cica, dar au iesit indoielnic. De obicei nu iau prima reteta care-mi pica in ochi pe net. Studiez si compar. Insa ieri.........
Mama ieri la pranz a plecat iar la spital cu tensiune mare. Cica iar e bine, asta la spitalul de Urgenta........Nu mai stiu ce sa fac cu ea.
Hai ca va pup si merg sa fac o cafea.
Paste Fericit alaturi de cei dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Adevarat a inviat!
Sarbatori fericite in familie!
Noi n-am fost la Inviere, de dimineata s-a dus sotul la slujba iar eu am ramas sa pazesc friptura.
Am facut cozonac, doua feluri de prajituri, sotul friptura, garnituri si salate, mama s-a ocupat de ciorba de miel...fiecare cu domeniul lui.
Vineri seara am vopsit ouale, n-au fost cine stie ce la culoare, dar dupa atata curatenie chiar n-aveam chef de bibilit la ele.
Ne pregatim de masa, avem musafiri pe fratele meu cu familia, spre seara ne asteapta surioara la ea...
Va urez pofta buna, sa petreceti bine cu familia!
Bee, Anamaria, Cristina, Daniela, Mira, Denisa, Moni, Lili .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Adevarat a inviat!
Buna si de la mine (... era sa zic dimneata ).
LILI ma bucur ca sunteti bine si ai rezolvat toate cele conform planului
BRANDUSA sanatate mamei tale in primul rand! Se putea sa n-ai tu ceva emotii pe cap? Daca-s ok copiii acum ,ai griji pentru mama ta ...
INGRID distractie placuta cu familionul

Sa va mai zic si de noi.Diana vad ca azi e bine - aseara a mai avut doar un picut de febra.Tudor e in regula,desi au fost nedezlipiti zilele astea.Aseara l-am dus si l-am parasutat la mami ca nu se mai putea: nu-i adevarat ce-au facut zilele astea amandoi acasa Mai ales ca Diana a fost consemnata la domiciliu si afara a fost frig plus ploaie,va dati seama.Atata maraiala si caraiala ... pur si simplu ieri am ajuns de m-am inchis de vreo 2-3 ori in dormitor,am inchis ambele usi,am dat drumul tare la radio la muzica si m-am trantit in pat sa nu-i mai aud: am zis ca n-au decat sa isi scoata ochii Sa mai amintesc cum arata casa ca dupa bombardament? Ambele camere cu kile de jucarii si alte alea imprastiate? Periodic strangeam - eu, Diana,taica-su ... si dupa 15 minute iar era la loc comanda Ca Tudor tot altceva voia.
A fost si nasa prin zona vineri ca a trecut si pe la ea iepurasul.Lui Tudor i-a adus un puzzle din cuburi de lemn,iar Dianei ... Ceva "de lucru".Un set cu praf de ghips,3 forme de printese din cauciuc (zici ca-s preservative) si suporturile de rigoare,plus vopsele si pensula.A trebuit muuulta munca de convingere sa nu se apuce de asa ceva cat e Tudor acasa - ca ar fi iesit dezastru - si certuri si mizerie. Seara l-am trimis pe frate-su in mall cu taica-su si atunci s-a desfasurat asa ca acum am in dotare pe biblioteca 2 printese-bibelou kithcoase de nu-i adevarat A treia a fost fiasco,inca nu s-a uscat cred ca am scapat mai multa apa.Poate o dreg maine cu niste faina
Tot vineri am tras si eu o tura pana in Cora sa completez la cadouri,apoi la mami sa le repartizez.Pe langa cartile cumparate mai demult,au primit si Creionul fermecat - lui Tudor cu animale,iar Dianei cel cu litere/cifre,apoi acuarele,plastelina,iar Dianei si 2 stilouri si 2 caiete din alea tip pt. clasa intai.A fost incantata.Am luat cate doua sa aiba si la mami ... Plus dulciuri evident.Acasa le-am plasat cadourile cat au dormit de amiaza,pe urma ne-am dus seara si la mami sa le gaseasca si acolo.Ce-a facut Tudor ,sa nu va povestesc Cum punea Diana mana pe ceva - orice - cum se repezea la ea,inhata obiectul si striga ca e a lui N-am stiut cum sa iau mai repede bagajele si sa ma intorc cu Diana acasa - bagajele fiind cele doua feluri de prajitura facute de mami - un tort cu fructe (visine si piersici) si crema de iaurt,iar cealalata ceva cu crema caramel parca zicea,ca n-am apucat sa gust.Am venit cu 4 cutii ca si pentru fratelo a trimis evident.Mai avem si un panetonne neinceput si in premiera anul asta am gustat si eu din pasca - la noi nu se obisnuieste - ca a facut Ramo.Moama ce buna e Genul meu.In rest, am tras o ciorba buunua sambata (asa de buna ca deja am bagat doua castroane pe loc ) Si friptura de porc am facut-o aseara,azi fac doar piureul de cartofi si salata verde.Noi niema salate - pai si asa sunt cu varf de la sunca fiarta ,oua,telemea si "accesoriile" de rigoare - hrean,ridichi,ceapa verde.Mi se pare ca Ramo a facut si ceva "drob fals" - adica din carne de pui,ca miel n-am mai cumparat anul asta,ca nu se prea omoara nimeni dupa el.Oua a vopsit doar mami si m-a cam enervat ca le-a facut doar rosii ,albastre si verzi Cand eram eu prezenta,atata o bazaiam pana ieseau toate nuantele Dar am si niste oua multicolore,ca in disperare de cauza am mai fiert ieri eu 6 oua si le-am dat copiilor sa le picteze ei - asa am mai castigat cca jumate de ora de liniste
Azi stam acasa,am chef sa zac si sa citesc - daca ma lasa Diana in pace Deocamdata vad ca deseneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Adevarat a inviat.
Bee ma bucur ca sunteti bine, sanatate mamei tale. Asa e la noi, daca nu muncim pana picam jos nu simtim ca e Pastele.
Moni multa sanatate la ai tai.

........noi nu se sarbatorim nu stiu ce. Cate putin in fiecare zi..........ieri am facut un muschiulet la cumptor cu cartofi gratin,oua umplute si un salam de biscuit cu frisca. si am stat. Au fost cumnata mea si fratele lui H la noi. din pacate a fost asa de frig. am trimis copii afara sa sara pe trambulina. eu nici nu am apucat sa ies bine pe usa ca ei erau inapoi. Trebuia sa le dau dreptate. Era frig.

Acum asteptam alti musafiri. Am facut un tort de zmeura pe care l-am ratat total. am vrut sa pun blatul incolacit in forma de melc ca atunci cand il tai sa fie feliile de-a lungul. Si s-a rupt. Abia l.am adunat. il mancam asa cum e. Macar la gust sper sa fie bun.
Ingrid, hehe, ce stii tu?? am fost in drumetie dar cum?. H cara pe rand sau deodata fetele in spate. Tot la 5 min erau obosite si vroiau pauza. Dar sa vezi ce sprintene s-au facut dupa ce le-am promis la intoarcere o inghetata si o baie in piscina.. din pacate nu am vazut mai nimic din Gardasee. toti spun ca e frumos acolo,dar la cat de frig a fost, nici sa scot aparatul de fotografiat nu am putut.
Nu stiu cat e de inalta Seline stiu doar ca acum vreo 2 saptamani avea 17,4kg iar Daria 16,9kg. si atat de mult poate manca Daria, e tot timpul flamanda, plange de foame, iar piticoata traieste practic cu aer!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Adevarat a inviat!
Noi tocmai ne-am asezat in pat, dupa masa de pranz.
Am gatit miel: drob, friptura si bors de miel . Oua rosii, verzi si albastre. Strudel cu branza si stafide. Ridichi, branza...
Iubesc primavara cu tot verdele proaspat !

Ne-am instalat in proportie de 80%, mai am garajul plin ochi cu saci si alte chestii, dar de-acum nici nu ma mai grabesc.
Am avut si primii musafiri (Moni si Ingrid, atentie marita, tananaaaaaam!!!! ): au fost Nick cu Raluca, au sosit vineri seara tarziu si au plecat duminica dimineata. Razvan a fost in delir 2 zile, tot numai dupa Nick a stat. Duminica trecuta, cand au plecat, aproape ca n-a vorbit nimic toata ziua .

Ma simt exact in elementul meu aici, la curte, am atata aer cat sa-mi ajunga. Pasarele, verdeata, liniste... ce sa mai zic, e frumos tare.
O sa pun si niste poze.
Lili, mai avem ceva in comun: si eu aveam un vis sa stau a
la mansarda .

Va imbratisez pe toate si va doresc numai bine.
Mai revin... acum simt ca ma cam ia somnul...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui asteryaro

Am avut si primii musafiri (Moni si Ingrid, atentie marita, tananaaaaaam!!!! ): au fost Nick cu Raluca, au sosit vineri seara tarziu si au plecat duminica dimineata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Buna dimineata.
Noi pe aici. Fetele abia de s-au trezit acum sunt la micul dejun. Pe David l-am pus sa zdrangane putin la chitara ca a si uitat de ea.
Azi avem soare. sunt numai 5gr dar e bine si asa. Ieri a plouat neincetat, si a fost frig rau. Ba, am avut vreo jumaatet de ora pauza de ploie si am fost rapid sa cumparam un cais pentru in gradina. H l-a plantat dar pe ploie.
Asteptam masina, H e la terapie si apoi mergem la balaceala azi. Le-am promis, cu toate ca eu nu am nici un chef, ieri noapte nu am dormit bine ca piticoata s-a aciuit la noi in pat, azi noapte m-a luat o durere de cap, pe la 4 m-am trezit si am baut un algocalmin ca nu mai puteam. acum mi-a mai trecut dar sunt inca ametita.

voi leneviti cu totii???

Mergi la inceput