Bulgarasii de ian.feb2012 in casa noua! {1}

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

eu dau si un pic de ceai si calcoi 7 zile pe luna cate 4 ml pe zi in 2 ture

Citat:
citat din mesajul lui izish83

Neata si de la noi. A venit ieri pediatra si ne-a zis k bebe e ok. Ne-a recomandat protectis si infacol pt colici, a zis sa ii dam ceiut dar nu mai mult de 50 ml pe zi si calciu gluconic 5 ml pe zi timp de 5 zile.
Voi le dati ceiut si calciu?
Noi continuam cu alaptatul, dar bem si lp din cand in cand, cam 1 data sau maxim de 2 ori cand sanii sunt goi si lui bebe ii este foame.
Au inceput colicii si la noi, dar ne descurcam, nu este f grav, sau cel putin nu momentan.
Va pup, o zi buna tuturor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dr_anca

Neata fetele!

Va doresc sa ne auzim numai cu vesti bune in primul anisor din viata bulgarasilor.

Nu am lipsit intentionat si nu am timp sa recuperez , am intrat la odisee sa va caut.

Nu mai fac fata cu cate s-au adunat pe capul meu si probabil va trebui sa vina soacra sa mai stea cu cea mare ca mainutica mica este cu mine peste tot. Orele d ela pranz care le doarme ar trebui sa fac atatea lucruri si Sara ma tine pe loc.
Avem foarte multe pe cap ca trebuie acusi sa na mutam la un spatiu mai mare si este nevoie de coordonare cat de cat si de implicarea familiei si sotul nu are cand asa ca Alexandra doarme si papa san prin Dedeman, Baumax si Praktiker.
I-am spus unui domn care imi facea un plan la calc ca are si o premiera clienta care alapteaza. Ce era sa fac daca pitica s-a trezit si plangea de foame?

Offf! Revin eu in forta dupa botez dar nu bag mana in foc.

Va rog ceva. Unde gasesc un link cu actele necesare pentru intrare in CIC ca nu am timp sa caut.Multumesc

Va doresc multa sanatate si voua si la bebelusi!

Nasterea unui zambet
Anca cu cuminte Sara-Stefania si bebe Adela-Alexandra





aici: http://www.mamica.ro/concediu-crestere-copil/






mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Buna dragutzelor!
Si noi mancam haotic. Cateodata 60ml, altadata 120-130ml, 90ml
Ieri am fost din nou la pediatra si mi-a zis ca mucii la fratii mai mici sunt normali si probabil nu vom scapa de ei pana la vara. Sunt si un mod al organismului de aparare impotriva virusilor cu care intra in contact. Mi-a zis ca ser fiziologic ii pot pune in nasuc cam de 3-4 ori pe zi, insa de aspirat mucii o pot face ori de cate ori mi se pare ca e cazul, adica daca o vad congestionata si deranjata de ei. scapase de secretiile de la ochisori si azi s-a trezit iar cu ele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Vreau sa spun ca mi se pare minunat ca ne confruntam cu astfel de "probleme": colici, mese neregulate, bubite pe nasuc etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui biancabia

Vreau sa spun ca mi se pare minunat ca ne confruntam cu astfel de "probleme": colici, mese neregulate, bubite pe nasuc etc


Bianca ALEXIS ARIAN (5/01/2009) si IRIS AMELI (16/02/2012)


dar de ce e asa minunat????????

eu sincer as elimina colicii dc as putea.Se chinuie prea tare mititeii.

ANE-MARIA mamica fericita de Bianca Maria ( 08.02.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

ane , vroiam sa te intreb ,parca tu luai anticonceptionale si alaptai..e ok, a zis medicul ca merge ?nu ca m-ar tenta dar auzisem ca nu e prea indicat,...sau bat io campii cu frenezie


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Ica, la farmacia tei gasesti dr.brown de plastic, adica au si de plastic si de sticla, alea de sticla costa mai mult, eu am doar de plastic.
Si eu recomand Dr.Brown si toate cunostintele mele tot marca asta o recomanda. Acum al meu in maternitate era obisnuit si cu Nuk dar acasa a avut doar avent si dr.brown.

Adc,nici la mine piticul nu doarme mai mult noaptea daca sta ziua mai mult afara si mai nou vad ca incepe sa fie din ce in ce mai mult treaz.

Danezza

Mamica de grasunel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Salutare,

Olga eu am laborator de cofetarie si implicit eu fac tortu pentru botez.

Bulinutz stiu. Cand zic gata azi fac aia si aia, Toma are o zi proasta si nu mai apuc sa fac nimic.

Bia . Cel mai important e sa fii fericita si linistita, pentru ca doar asa va fi bine si Iris, indiferent de ce anume mananca.

Mihaela mersi de oferta - apelez la tine daca nu gasim ceva ok.

Ileana bebeilor le cresc nevoile pe masura ce cresc. Toma mananca de ceva vreme la multe mese 170 - de aia a si luat asa mult in greutate.

Alice fac tortulet pentru poze si amintire (imbracat in martipan si cu chestii pe el) si pentru invitati fac prajituri monoportii: mousse de cocos si in interior sos de capsuni si creme brulee de ciocolata neagra si whiskey si blat de portocale.

Amelia si Toma se ineaca noaptea: se screme intr-una si ii vine lapte inapoi (de-ala branzit) si se inneaca sa ii vine sa vomite. Eu am senzatia ca va ramane cu un tic de la atata scremut - e si ragusit din cauza asta. In plus, am impresia ca se sperie cand trage parturi - plange mai tare imediat ce a reusit sa traga unul.

Anca spor si nervi de otel iti doresc.

Izish cum sunt goi sanii? Sunt moi sau nu iese nimic daca apesi areola?

La noi e a doua zi consecutiva cu dureri mari si cu plansete pe masura. Noapte doarme de la 10 la 2 jumate, apoi pana la 5 dar se foieste, screme, plange, apoi inca o ora si gata. In timpul zilei ii e somn dar nu poate adormi sau se trezeste imediat plangand si se arcuieste tot. De dimineata de la 6, am apucat sa manac un mar si o felie de paine cu miere si sa scriu mesajul asta - in rest am alinat micutul suferind.

Va pupacesc,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Ziua buna!
Ileana am vazut ca m-ai sunat, o culcam pe Mara.

Cred ca bia se referea la faptul ca e minunat ca avem copilasii, chiar daca asta include colici, nesomn, etc. Si sunt de acord

Anca, rabdare mamito. Cheama soacra, nu te mai chinui tu cu toate. Stiu ca nu-ti convine ca nici mie nu imi place, dar mai bine petrec timp cu copiii decat in bucatarie sau la smotruiala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Anda, m-a mancat in fund sa te intreb :)) ii dai ceva pt colici? Va pup

Mergi la inceput