Strengari 47 - Bravo Tala! Bravo Dana! Bv R.Cata!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

FELICITARI TALA !!!! Bun venit pe lume Matilda !!!!

Ronina, asta e un alt avantaj al alaptatului - e mai simplu sa adorma bebe la san (cand e mic) si atunci e liniste si pace - doar ca nu intotdeauna cand ii e somn ii e si foame - mai ales cand mai creste.
Depinde mult de copil; am mai auzit si eu de foen; stiu si multi parinti care faceau ture cu masina pana adormea bebe (ca in masina adormea mai usor); mai ar fi plimbarile pe afara (sunt atat de multe de studiat, incat bebe oboseste mai repede si adoarme mai usor); mangaieri...
Noi n-am gasit o solutie care sa mearga (cel putin nu tot timpul)... ori o lasam singurica, ori o tineam in brate linistita fara sa o misc/plimb ...dar oricum nu se linistea ci continua sa planga pana adormea - doar ca asa adormea repede; alte solutii o linisteau pe moment si dupa cateva minute o lua de la capat ... si tot n-am reusit sa o facem sa adorma fara sa planga (decat la san - dar asta doar daca avea chef ...si uneori daca cumva era prea preocupata cu vreo activitate si adormea brusc - de exemplu la plimbare).
Insa copiii sunt diferiti (din cei pe care ii stiu personal n-am mai auzit de astfel de cazuri - nici cunoscutii nu ne credeau pe noi pana cand ii lasam sa incerce ei cu bebe nostru orice cred ca ar functiona...si nu functiona). Adica majoritatea copiilor mici devin mai maraiti cand sunt obositi si le e somn...dar fara ca regula generala sa fie plans puternic inainte de somn. Asa ca mult succes si sper sa gasiti repede o solutie! (dupa cum sper sa o gasim si noi de data asta, pentru bebelina

Monna, cat timp merge ok cu alaptatul, si Andi accepta suzeta si va e si voua mai comod asa...de ce nu? ma gandesc ca si termenul de o luna e orientativ si flexibil - unii bebe se prind mai repede cum si ce (cum sa pape, si sa faca diferenta intre san si suzeta, sa le fie clar la ce foloseste fiecare), alti ceva mai incet; daca la voi e ok si nu apar nici un fel de probleme, nu cred ca gresesti.



Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Anda am inteles, dar eu nu vad vreo schimbare in modul lui de a prinde sanul. Noi folosim protectie de silicon pt ca mameloanele mele sunt mici si nu le poate prinde. Suzi i-o dau oricum rar.
Miha deci dupa 21??

Asta noapte am avut o problema cu sanii, in sensul ca erau plini, Andi sugea putin. De la 1 la 3 nici n-a vrut sa doarma, statea la san, sugea de 2-3 ori si adormea, dar nu somn de ala odihnitor, mai mult asa o motaiala. Daca dadeam sa-l pun jos facea ochisorii mari. Spre dimineata am reusit sa mai golim sanii si e mai ok.
Oare o fi bine sa-mi iau pompa si sa ma mulg noaptea cat sanii sunt mai plini? Dar daca ii stimulez si mai tare si produc si mai mult lapte?? Of of...

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Felicitari Tala!!!!!!!! Sa fiti sanatoase!

Dana, ne gandim la tine in continuare! La mine a aparut sangerarea odata cu prima contractie dureroasa.
Cat despre TNS, eu aveam contractii nedureroase de 80 cu 3 saptamani inainte de nastere si de 100 cu o saptamana inainte, tot nedureroase.


Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Bine-ai venit bb Matilda! Sa fii sanatoasa si sa ai o relatie frumoasa si stransa cu fratiorul David! Felicitari Tala si recuperare usoara si rapida!



[red][b]Hai Dana cu vestile bune!!!




Dorina, mami de Stefan (14 mai 2008) si 34+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Felicitari Tala, refacere rapida si mult laptic! Bine ai venit Matilda, sa fii sanatoasa, papacioasa si voioasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Buna fete!

am ajuns si noi acasa!
nu am citit nimic din urma inca dar am vazut ca a nascut Tala!

Felicitari Tala!!! Bine ai venit pe lume Matilda!!!
recuperare rapida si mult laptic pt bebic!



mami deSerban Alexandru 15.07.2009
38+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

bia, eu dupa baie si masaj cu ulei, o imbrac in hainute direct. nu o infas. vigantolul mie mi-au zis sa ii dau 2 picaturi/zi din ziua 14 de viata.


Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Noi suntem bine! cam colicoasa (deja) dar acum ca am ajuns acasa am trecut pe Infacol sa vedem daca ne ajuta!
in rest noaptea imi doarme de la 12 (cand se termina circul cu colicii) pana pe la 6 dimineata neintoarsa - asta in maternitate... sper sa o tina naravul ca tare bine e! Serban nu a dormit noapte cap coada pana pe la 2 ani jumate.... asa ca un copil dormicos e o binecuvantare!

pana ieri a papat colostru si cateodata si completare ca e fomista rau si nu ii ajungea ce aveam eu oricat as fi tinut-o la tzitzi.
dar de ieri a venit si lapticul si e exclusiv pe san. bibic nu a mai primit. papa cand la 3-4 ore, cand la jumatate de ora. nu avem program si mergem pe cerere!

am scapat de rani de data asta... am fost mai atenta la cum ii bag sanul in gurita si inafara de usturimile de la inceput pana ne-am acomodat, nu am ajuns la ragade...

Serban deocamdata e ok... foarte interesat de ea. vine sa o pupe si e atent la fiecare scamcet al ei. deocamdata nu a facut nici o criza.

merg ca iar cere papa si incerc sa citesc din urma...

mami deSerban Alexandru 15.07.2009
38+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Deci nu au legatura contractiile cu dilatarea, din pacate. Daca mie nu mi-au monitorizat contractiile decat cand am nascut... Si cand am nascut nu mai tin minte exact, cat aveam si dilatarea si contractiile. Oricum ideea era, daca ai contractii constant, jumatate de ora sa zicem, de 60 spre ex. inseamna ca ai dilatarea 6, nu 2-3 contractii si pe urma pauza.

Ce e sigur pentru raceala, ca acum m-a luat si pe mine, cu 2 zile inainte sa nasc. Toata iarna n-am avut nimic.

Pe mine ma suna lumea deja sa ma intrebe daca am nascut.



39+ cu Andrei si mamy de Ioan si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Jd, deci nu s-a schimbat nimic depa mesajul cu nr 1000?!
Monna sunt programata pe 5 aprilie, dar ma simt destul de ciudat si am un feeling ca vrea mai repede sa iasa, insa nu mai vroiam tot pestisor, ca am deja doi acasa...si de pe 21 incepe berbecul
Bubu, bine ati revenit! foarte frumusica Mara, seamana cu tine
Cum s-a descurcat tati cu Serban in lipsa voastra?

Miha, mamica fericita de Rares si 36+ cu bebe Vlad, zis si "Nuca"

Mergi la inceput