Retete sanatoase pentru copii sanatosi Editia 2-a

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Repet: pentru ca fotografiile sa fie acceptate acestea trebuie trimise la adresa andraf@desprecopii.com



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Tarta cu mere si budinca

aluat:
300g faina
1 plic praf de copt
150g unt
125g zahar
50 g quark
1 ou

umplutura:
1kg mere acrisoare
350ml suc mere
100g zahar
1 lingura scortisoara
50g stafide
1 plic budinca de vanilie
1 lingura faina pentru paneuri

Se amesteca toate ingredientele pentru aluat si coca rezultata se lasa la rece 1h. Intre timp pregatim umplutura. Amestecam sucul de mere cu zaharul si praful de budinca. Le punem la fiert si cand incepe sa se ingroase adaugam merele curatate de coaja si taiate cubulete micute. Se amesteca incontinuu pina se ingroasa. Apoi punem si stafidele.
Se intinde 2\3 din aluat in forma de tarta. Deasupra se presara lingura de faina si se toarna amestecul de mere. Restul de aluat se intinde ,taie fasii si se aranjeaza deasupra. Tarta se da la cuptor pentru 40 min,la 190 grade. Rece se presara cu zahar pudra.
Eu am folosit budinca de ciocolata pentru ca nu am avut de vanilie, a iesit foarte bune si asa.


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)

Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Dedicut - Tarta cu mere si budinca

www.desprecopii.com/Images/Upload/dedta.jpg" border="0">




Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns razvand spune:

Peste pe pat de legume

Ingrediente
• 4 bucati file de pangasius
• 6 cartofi
• 3 morcovi
• O mana de mazare
• O mana de fasole verde
• O lamaie
• sare, piper, boia, oregano, busuioc
• ulei de masline
Se perapara:
Se curata legumele si se spala, dupa care se taie cartofii rondele, morcovii cubulete si fasolea se rupe in doua-trei bucati potrivite.
Se poate adauga si ceapa, rosii, conopida – dupa preferinta;
Intr-o tava de cuptor tapetata cu ulei se aseaza bucatile de legume, dupa care se pune si fileul de pangasius portionat in dimensiunea dorita, asezonat cu ulei si condimentat cu: sare, piper, boia, oregano si busuioc. Peste bucatile de peste se pun cateva felii de lamaie.
Inainte de a fi introdus la cuptor se completeaza cu apa, pentru a nu se lipi legumele de tava.
Se introduce la cuptor 30-40 de minute la o temperatura potrivita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

razvand - Peste pe pat de legume

www.desprecopii.com/Images/Upload/razpes.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cassady spune:

Copiii adora micile gustari dintre mese si am sa va prezint o reteta absolut delicoasa pentru o astfel de gustare.

Oua umplute cu pasta de ton
2 linguri unt
4 buc. oua
1 lingura ulei
1 buc. ceapa
1 lingurita sare
1 buc. cutie ton
2 buc. catei usturoi
1 lingurita piper macinat

Se fierb ouale in apa cu sare, pentru ca sarea le face sa se cojeasca usor si albusul se pastreaza intact dupa curatare. Se desface cutia de ton si se scurge uleiul. Ouale se taie in jumatati si se scoate galbenusul care se pune in blender si se mixeaza bine. Ceapa se curata si se toaca marunt. Usturoiul se curata si se striveste. Galbenusul de ou, tonul, ceapa si usturoiul se pun in blender si se mixeaza bine impreuna. Se pune uleiul si se amesteca ca sa fie cremoasa pasta. Se asezoneaza cu sare si piper apoi cu pasta obtinuta se umplu jumatatile de albus de ou. Se poate intinde si pe felii de paine prajita sau paine de casa. Pofta buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzutzubad spune:

Mancarica de ardei copti pentru pitici - curcubeu de legume!
..ca sa ademenim primavara asta, i-am gatit piticului o mancare exceptionala: curcubeu de legume (imi place mie sa o numesc), care miroase a primavara, a vara..:)))
ce am folosit eu:
ardei copti (aveam pusi la congelator, facuti de mama) - adooor ardeii copti!
praz (eu sunt mare fan praz)
1 cartof ras
1 morcov ras

Am pus la fiert legumele (o adevarata explozie de culoare si de miresme - eu sunt mare fan ardei copti!)..eu am aromat doar cu jumatate de frunza de dafin la inceputul fierberii...sunt atat de aromati ardeii copti, ca nici nu mai e nevoie de multe conmdimente pentru a imbogati gustul..spre finalul fierberii am adaugat putin cimbru, sos de rosii si ardei (facut in casa de mama) si putin ulei de masline.
PS. AS VREA SA ADAUG SI CATEVA POZE CARE SA ILUSTREZE MINUNATIA GUSTULUI...imi puteti indica cum sa incarc pozele? multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzutzubad spune:

Pastrav cu legume la aburi pentru bebelusi si nu numai

ingrediente
- 2 pastravi mici proaspeti (imi ajung cam pentru trei portii de peste)
- cartof, morcov, rosie, dovlecel, ardei gras (sau ce alte legume prefera piticul vostru)
- usturoi si marar (eu inca nu ii adaug sare in mancare), ulei de masline extravirgin


Am gatit totul la aburi timp de 20 minute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzutzubad spune:

Dovlecei umpluti pentru bebelusi
Tot gandindu-ma si gandindu-ma cu ce sa mai improspatez meniul zilnic al lui PITICULUI, mi-a venit ideea sa ii gatesc dovlecei umpluti.
Iata ce ingrediente am folosit eu:

3 dovlecei
200-250 grame de carne de curcan fiarta si maruntita la minitocatorul de la blender
1 morcov
praz
foarte putina quinoa
1 ardei rosu
1 ou
suc de rosii facut in casa
patrunjel

Am facut o compozitie din morcov, praz, patrunjel si ardei maruntiti la blender si am amestecat acest amestec cu quinoa (fiarta in prealabil 5 minute), carnea si oul! Am umplut dovleceii, in prealabil curatati, taiati in doua si scobiti ca niste barcute!
Am lasat la cuptor (intr-un vas yena) cam 30 minute. Cu 5 minute inainte de a opri cuptorul am presarat deasupra un mix de smanatana si putina telemea de vaca foarte putin sarata (avand in vedere ca nu i-am adaugat deloc sare in mancare, acest mix a dat un gust demential dovleceilor).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

cassady - Oua umplute cu pasta de ton

www.desprecopii.com/Images/Upload/cassou.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput