Sezatoarea canadiana (219)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

carmencita, multumesc de sugestiile cu turul turistic. Eu planuiesc 2-3 zile pentru Boston si vreau neaparat sa ajungem la Aquarium, am auzit ca e frumos, apoi poate vom lua un vapor pentru whale watching si am mai auzit de Duck Boats, niste vehicule amfibie din al doilea razboi mondial cu care te plimbi pe apa si pe uscat. Sa vedem cat timp avem.
Mai vreau 2-3 zile pentru Cape Cod, cu plaja si plimbari la Martha`s Vineyard, si apoi inca vreo 2 zile prin munti la nord de Boston.
Sa vedem cum vom sta cu timpul, depinde si de vreme.
Pentru cazare e posibil sa alegem ceva intre Boston si Cape Cod, ca am vazut ca e mai ieftin, apoi pentru partea cu muntii inca nu am cercetat.
De abia astept!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Buna dragele mele,

cu intarziere raportez ca Ioana a luat locul 3 la concursul de spelling bee, mandrie mare pe noi :).
Normal ca am avut o portie serioasa de chinezi, insa surprinzator nici un indian ...si pentru prima ooara am experimentat si eu the chinese tiger mom. Era o mama chinezoiaca acolo, mai sa se ia cu juriul de gat la nu-s ce cuvant speluit de fii-sa, care oricum a luat locul intai, dar ce-i drept stia toate cuvintele, cred ca le visa noaptea.
Acum ne pregatim pt urmatorul concurs, daca se mentine selectia de 2 chinezi la un canado-imigrant, e clar ca mergem pt experienta doar, dar macar asa, Ioana vede si ea ce inseamna o competitie si cine vine la concursuri.

Oanagabriela, asa veste cu covrigaria , mai zic si eu, mama ce m-as teleporta la voi sa mananc cativa ! Mi-a adus soacra mea cativa din Romania, cu strangere de inima am impartit unul cu Ioana , restul i-am mancat singura, rusine sa-mi fie !

Donia, se pare ca, cu dieta Dukan s-au dus kilogramele tale pe rapa .
domle eu nu cred in minuni de astea cu slabitul pana nu te vad , trebuie sa organizam o vedere ca sa pot pe urma certifica in fata DC ca intr-adevar, ai slabit si ca arati ca-n adolescenta.
m-ai intrebat o data despre cerintele in SK, uite sa-ti zic ce hartie am primit de la teachera lui David cu SK Expectations pana la sfarsitul anului:
- sa numere pana la 100
- sa recunoasca numeralele pana la 30 sau mai mult
- sa scrie numerele de la 1 la 10
- sa stie toate literele si pronuntarea lor fonetica si sa le scrie cu majuscule si litera mica
- sa scrie cuvinte mici : mom, bed, car
sa incerce sa scrie dupa cum aud

Imi amintesc ca Ioana incepuse sa scrie cateva cuvinte singurica, era interesata de scris, David, no way...cu arcanul trag de el sa scrie ceva, insa ii place matematica.

Am mers la expozitia Maya din cadrul ROM, a fost superba, ce civilizatie, ce rafinament si cum au disparut...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Laura, felicitari Ioanei !!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Laura felicitari Ioanei!

Eu sunt aeriana sau David e de aceeasi seama cu Marc? El e nascut in iunie 2006. Eram convinsa ca David e cu un an mai mic. Cam ce spui tu ca cerinte, astea sunt si la noi la maternelle care incepe la 5 ani ( la scoala de langa casa , publica... nu stiu ce se cere la privat). Mai putin faza cu scrisul unor cuvinte mici, ca in franceza nu prea merge alfabetizare ca in engleza.
Deci in concluzie SK = maternlle din Québec?


Carmencita? Tu ai fost peste tot unde vreau eu sa ajung? Cred ca e suficient de cald acum sa ma deplasez si eu pana la tine la birou si sa mancam impreuna. Ce zici ? Nu inca pe banca la fantani din pacate


Citeam la voi despre dieta Dukan, eram fericita ca am zis ca azi am manacat numai legume si carne la gratar. Zic : uau fac si eu ca Donia, slabesc imediat. Asta in timp ce rontaiam niste fursecuri facute de mine( in forma de iepuras deci poate fi considerat carne) si iaurtul cu 6 % grasime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Eu incerc sa le fac pe toate, sa profit cat sunt pe aici. Chiar zicea o colega de-a mea ca nu stau locului o clipa, nici in vacanta nu stau sa ma odihnesc macar un pic.
Vrei sa vii la birou, sus la etajul 30 (sa-ti arat biroul meu la geam?) sau jos in foierul alimentar? Cand vrei tu in afara de maine, ca mi-am luat medical azi si maine, ma duc sa fac niste analize.
Carmençita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Lasa Mihaela ca vine acusi vara, eu vara ma plimb prin vieux port. Ai vazut ca vor sa deschida in iunie plaja urbana? O sa fie in zona ceasului, lucrarile au inceput, au plantat umbrelutele (in ciment), vor aduce scaune Adirondak si nisip adevarat. Uite aici:
http://blogue.clubmed.ca/wp-content/uploads/plage-urbaine-montreal.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Old_Port_of_Montreal
Pana atunci hai sa ne mobilizam sa mai slabim un pic, eu o sa fiu si nasica de cununie si as vrea sa incap in rochie.
Carmençita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena.elena spune:

Dragi mamici, eu citesc mereu ce scrieti voi,clar ca lumea de acolo e altfel dar in sens bun, aveti preocupari normale cel putin asa se simte de aici...raportez cu bucurie ca pe 31 mai aterizam si noi la Mtl, noi adica familia mea + a surorii mele, 4 adulti si 2 copii mici. Sta vreuna dintre voi in Anjou? Mie imi pare ca e cartier pentru incepatori, dupa un timp lumea se muta mai spre vest Pana atunci,salutari de acasa si Sarbatori Fericite !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

elena felicitari, sa pasiti cu dreptul pe teritoriul canadian.


Am deschis subiect si la feminina intim dar va intreb si pe voi ca stiu sigur ca am citit asa ceva la sezatoare... infectie urinara. Ieri m-am imbracat cam subtire,mi-a fost frig la picioare toata ziua si de aseara ma duc la baie la 10 minute. Am senzatia ca nu am facut de 3 zile, dureri jos dar nu am ce scoate. Am baut aseara un suc de afine (cranberries) am facut o baie fierbinte dar azi tot asa ma simt.
Ce-mi recomandati?

In rest am avut oricum o zi ca kkt pina acum, catelul mi-a inghitit ceva de dimineata, se sufoca, am crezut ca da coltul. Am fugit cu el la veterinar si l-am lasat acolo peste zi sa-l supravegheze.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Elena spor la impachetat si priveste cu incredere spre viitor. Mai recapituleaza si limbile intre timp ca o sa iti prinda bine la inceput. Si sa nu uiti ca orice inceput e greu, in oricare tara, dar trece si asta. Ti-am mai scris ca eu am stat in Anjou si nici acum nu sunt prea departe. Iar cu mutatul spre vest nu e o regula. Ci mai departe mutatul spre nord si sud e o regula, ca pe insula Montreal e f. scump sa devii proprietar.
Si nu generaliza societatea de aici cu Sezatoarea Canadiana. Ca orice societate are si bune si rele. Nu exista tara ideala iar comunitatea romaneasca de aici e departe de a fi chiar perfecta, asa in general. Dar e clar ca nu facem fata stresului din Romania si mai ales dupa cativa ani de Canada suntem ceva mai zen


Dana , la mine mai merge si cu comprese calde gen sac magic. Sau o sticla cu apa calda, asta daca nu esti pe la clienti sau birouSi poti sa stai in pat. Sper sa nu elimini vreo piatra, ca atunci nu prea ai ce face. Ideea e sa bei si f. multa apa.


Carmen de acord cu mersul. Mi-ar face bine sa am cu cine sa ma plimb. Ca m-am saturat sa merg singura cuc cum fac in ultimul timp. Incerc sa merg macar 20 de minute la pranz.


Eu acum fac turul prin centre-ville cautand un dinosaur din ciocolata pentru pasti. Vazusem unul la Quebec ville saptamana trecuta si nu l-am luat ca am zis ca il stric pana acasa. Si la Montreal nu reusesc sa dau de unul. Deci daca vedeti undeva sa-mi dati de stire. Merci


By,
Mihaela






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Dana, imi pare tare rau si de tine si de catel!!

Eu nu stiu ce sa iti recomand, la mine infectiile urinare n-au fost cu dureri.
Incearca sa suni la un info santé, 811 parca, poate te ajuta o infirmiera. Sanatate!

Mergi la inceput