Sezatoarea canadiana (219)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maru spune:

oana, ce imi faci cu covrigii...
Am cautat retete, am incecat sa fac acas n retete, daca nu sunt dati in solutia aia de soda, nu ies ca cei de la covrigaria din Piata Galatiului, unde intorcea tramvaiul...

Cas, am incercat, se gaseste si la alte magazine, nu are domle gustul ala...

Nostalgie e una, sa iti fie dor de ciocolata, casul, covrigii de acasa. Cordon ombilical e atunci cand "nu vezi" ori ce se gaseste aici"nu e suficient de bun". Sau ne sare gandul la a aduce de acasa bulbi de flori cand doar se gasesc mai peste tot...
Eu am innebunit pe toti in primii ani cu curatitoru de cartofi, imi trebuia de ala de acasa, pana acand m-a luat cineva de aripa si mi-a aratat ca pana la si la dollarama il au.
Putem considera subiectul incheiat?

In alta ordine de idei, Andrei si-a luat testu scris la soferie. Trebuie sa sun insurancesi sa confess ca am inca un sofer incasa?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorelai

voi vorbiti de lucruri sfinte, covrigi....yummmm... am o foame de vreo saptamina de zici ca ma pregatesc de iarna... as minca non stop si nu merge cu fructe/legume si altele de genul asta... visez la covrigi, bagels loaded cu cream chesse d'aia cu grasime maxima si jumari cu multa sare si brinza de capra... na, am zis-o...

ce ma bucur ca aud povesti de success (bravo Donia), va rog sariti cu detalii despre dieta... eu am slabit vreo 3 kile pe cu ocazia unei indigestii acum vreo 2-3 luni si ma chinui sa nu le pun la loc... si vreau sa va zic ca nu am mai facut un tort/cupcake alea alea de la Craciun... pt cine ma cunoaste intelege ca asta e efort maxim din partea mea... de mincat am mai mincat dar la altii :)

cum faceti frate cu poftele, nu salivati la dulciuri? eu daca vad (sau miros) un croissant sint gata, uit de dieta instantaneu, il acompaniez pe domnul croissant cu un caffe latte si gata cu dieta mea...

m-as duce la hipnotist poate descoper cum merge mintea mea cind vad sau ma gindesc la dulciuri... nu pot sa rezist si gata...

ma duc sa mai beau o cana cu apa si sa-i fac lui socru-meu o salata orientala ca se plinge ca a slabit de cind e aici...


Lorelai, dieta Dukan e pe baza de proteine. Incepi cu o faza de atac de 3-5-7 zile, in functie de cat de mult vrei sa slabesti, in care mananci doar proteine (carne, oua, lapte si iaurt fara grasime, sea food, organe si tot asa).
In faza a doua care dureaza vreo cateva luni (iarasi in fctie de cat vrei sa slabesti) alternezi o zi de proteine cu o zi de proteine cu legume (aproape totul e permis, mai putin cartof, mazare, fasole si alte boabe). In fiecare zi multe lichide si 2 linguri de tarate de ovaz si mers pe jos 20 minute (parca, eu chestia asta am sarit-o). Nu ai voie fructe, zahar, grasimi, fainoase, alcool. Ai voie iaurt degresat cu fructe si diet Cola sau ce iti place.
In faza 3, dupa ce ai ajuns la greutatea dorita, incepi sa reintroduci paine, fructe, branza, dar cu portia. Si mai ai voie si cu 2 celebration meals/saptamana, ocazie cu care poti sa mananci orice, incepand cu aperitive si terminand cu desert si alcool. Eu mai am putin si incep faza 3.
Dieta e destul de restrictiva, dar la noi a mers de minune (chiar si cu o sapt. de Cuba in care am cam mancat orice). In plus, mie imi place carnea si nu imi plac fainoasele, nu ma omor dupa dulciuri, asa ca mi s-a si potrivit manusa. E drept ca visez si eu la toast cu unt, la ceva dulciuri cu nuci, dar stiu ca n-as da iama oricum, ca nu sunt mare pasionata in general. Cel mai tare mi-au lipsit fructele, dar cand am simtit ca n-am mai putut am luat cate o bucatica mica de fruct, iar de ceva vreme m-am dedat la un mar zilnic, desi teoretic inca n-am voie. Dar am slabit chiar si asa.
Asta-i. La munca s-au mai apucat inca 2 colege de dieta asta, dupa ce au vazut cum flutura hainele pe mine :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Citat:
citat din mesajul lui Lorelai

voi vorbiti de lucruri sfinte, covrigi....yummmm... am o foame de vreo saptamina de zici ca ma pregatesc de iarna... as minca non stop si nu merge cu fructe/legume si altele de genul asta... visez la covrigi, bagels loaded cu cream chesse d'aia cu grasime maxima si jumari cu multa sare si brinza de capra... na, am zis-o...

ce ma bucur ca aud povesti de success (bravo Donia), va rog sariti cu detalii despre dieta... eu am slabit vreo 3 kile pe cu ocazia unei indigestii acum vreo 2-3 luni si ma chinui sa nu le pun la loc... si vreau sa va zic ca nu am mai facut un tort/cupcake alea alea de la Craciun... pt cine ma cunoaste intelege ca asta e efort maxim din partea mea... de mincat am mai mincat dar la altii :)

cum faceti frate cu poftele, nu salivati la dulciuri? eu daca vad (sau miros) un croissant sint gata, uit de dieta instantaneu, il acompaniez pe domnul croissant cu un caffe latte si gata cu dieta mea...

m-as duce la hipnotist poate descoper cum merge mintea mea cind vad sau ma gindesc la dulciuri... nu pot sa rezist si gata...

ma duc sa mai beau o cana cu apa si sa-i fac lui socru-meu o salata orientala ca se plinge ca a slabit de cind e aici...


Lorelai, dieta Dukan e pe baza de proteine. Incepi cu o faza de atac de 3-5-7 zile, in functie de cat de mult vrei sa slabesti, in care mananci doar proteine (carne, oua, lapte si iaurt fara grasime, sea food, organe si tot asa).
In faza a doua care dureaza vreo cateva luni (iarasi in fctie de cat vrei sa slabesti) alternezi o zi de proteine cu o zi de proteine cu legume (aproape totul e permis, mai putin cartof, mazare, fasole si alte boabe). In fiecare zi multe lichide si 2 linguri de tarate de ovaz si mers pe jos 20 minute (parca, eu chestia asta am sarit-o). Nu ai voie fructe, zahar, grasimi, fainoase, alcool. Ai voie iaurt degresat cu fructe si diet Cola sau ce iti place.
In faza 3, dupa ce ai ajuns la greutatea dorita, incepi sa reintroduci paine, fructe, branza, dar cu portia. Si mai ai voie si cu 2 celebration meals/saptamana, ocazie cu care poti sa mananci orice, incepand cu aperitive si terminand cu desert si alcool. Eu mai am putin si incep faza 3.
Dieta e destul de restrictiva, dar la noi a mers de minune (chiar si cu o sapt. de Cuba in care am cam mancat orice). In plus, mie imi place carnea si nu imi plac fainoasele, nu ma omor dupa dulciuri, asa ca mi s-a si potrivit manusa. E drept ca visez si eu la toast cu unt, la ceva dulciuri cu nuci, dar stiu ca n-as da iama oricum, ca nu sunt mare pasionata in general. Cel mai tare mi-au lipsit fructele, dar cand am simtit ca n-am mai putut am luat cate o bucatica mica de fruct, iar de ceva vreme m-am dedat la un mar zilnic, desi teoretic inca n-am voie. Dar am slabit chiar si asa.
Asta-i. La munca s-au mai apucat inca 2 colege de dieta asta, dupa ce au vazut cum flutura hainele pe mine :)




Cunoscatoare, nu tocmai, dar si mie mi-a sunat bine ideea, carnea permisa in dieta e oricum pe lista mea de preferinte, traiesc ok fara salate si la fel de bine fara fructe...

Am terminat "atacul" si am dat jos cam 3 kile, lucrul e ca eu dupa astea 3 kile tre sa ma opresc din slabit si nu stiu cum :)))) Ca sint in faza doi si s-a mai dus juma de kil in 2 zile... mai tin faza doi sapt asta, pe urma ma tirez in Mexic si trec direct la faza 4 :)) ca altfel devin transparenta.

Ai fost me-se-ri-a-sa ca ai putut sa te tii de dieta asa de bine, si ai dat jos excelent! Fetele alea de pe forume ziceau ca daca vrei sa dai si mai mult jos tre sa repeti atacul... De fapt te-am vazut si pe subiectul de la femina intim, am incercat sa-l trezesc la viata dar nu mai tine nimeni Dukan pe forumul asta :)

Lorelai, cauta subiectul de la Femina Intim, sint o tone de info acolo, eu de-acolo mi-am luat toate lincurile utile si info despre ce pot sa maninc. Pe urma am cautat pe forumuri de discutii canadeze cu ce zic aia ca poti sa inlocuiesti chestiile specifice de care vb. Dukan. Sint o tona de retete cu prduse specifice, asa ca poti sa sii gatesti. El le-am cautat mai mult in franceza, ca dupa ce mi-am batut capul o mie de ani cum se zice tarite ca sa stiu ce imi cumpar, m-am hotarit ca tre sa fiu francofona la Dieta asta, ca tot imi cumpar mincarea in Quebec :)

Mie mi-a luat cam 2 luni de "gindit" la dieta, cred ca in perioada aia mi-am facut un fel de coaching contra dulciurilor, ca si eu sint addicted si inca rau!, si in-tro dimineata m-am trezit si mi-am luat son d'avoine, piept de pui, peste afumat, in conserva si congelat, mezeluri 0% din piept de pui sau curcan, iaurt grec 0% (si chiar e bun) si lapte 0%. Plus oua. Si am trait o saptamina cu ele si nu mia fost foame si am reusit sa nu maninc dulciuri si sa nici nu-mi trebuiasca.

Donia, merci de exchange, mergi acasa anul asta?

Pup,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Nu am mai dat pe aici de ceva vreme si uite ce de lume a mai aparut.

Donia, bravo ptr vointa. Eu de fiecare data cind am tinut vreo dieta am gasit ca a fost cel mai greu dupa ce am terminat si nu am mai stiut incotro s-o apuc. Si evident ca m-am ingrasat la loc. (valabil chiar si cu Monti).
Pina cind m-am enervat odata la vederea unei poze (ma dusesem la un halloween cu o rochie de vrajitoare asa mai scurta si cind m-am vazut in poza nu stiam cum sa ma mai acopar)si am zis GATA. Am citit Eating Clean diet de Tosca Reno ( a fost si prin To) si de atunci ma ghidez numai pe principiile ei. Adica sanatos, fara zahar, (nu-mi puteam imagina ca , cafeaua e buna si neagra)multe salate si fructe, proteine, evident miscare, multa apa si mai nimic seara dupa ora 7.

Si am ajuns la 65-66kg de la 75 si ma mentin in continuare.

Laura, si la noi au fost calduri asa mari, dar acum s-a racit si am si uitat.

Simo, de abia astept sa te vad...3 kg, mult. Sau tu ai slabit in avans sa le poti pune la loc la Mexic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Simonna, eu am mancat si carne de porc, si de vita, ficat, chiar si carnati slabi (ne-am facut si noi in casa), chiftele... singura conditie e sa fie carnea slaba. Deci meniul e destul de divers. Eu am cumparat cartea pe Ipod, e la vreo 7 dolari.
Daca nu vrei sa slabesti asa de mult poti sa treci direct la faza 3, daca mai ai timp pana in Mexic. In Cuba eu am luat doar o jumatate de kil, si am bagat fructe si spirtoase dupa pofta inimii. Ce am pus s-a dus in prima saptamana dupa ce am venit acasa si am trecut iar la vreo 3 zile de atac urmate de faza 2.
Nu ne deplasam in Europa anul asta decat prin reprezentanti, adica merge sotul sa petreaca o saptamana cu parintii. Pentru vara planificam vreo saptamana de Cape Cod si Boston, acum ma documentez pe net si de abia astept.

Dana, si pentru mine a fost un soc sa trec la cafea fara zahar, si dupa 5 luni inca nu pot sa spun ca imi place. Partea proasta e ca am gustat cu zahar si nu imi mai place nici asa...
Da, mentinerea a fost si pentru mine o problema in trecut, dar dieta asta promite ca nu te mai ingrasi, de fapt asta cred ca m-a castigat.
Stiu cum e cu pozele, nu ma recunoasteam pe mine insami :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Ha,ha, asa e cu cafeaua.daca mi-ai scapat ceva zahar, lapte in ea nu mai pot pune gura deloc. Daca o fac prea tare ii mai adaug un pic de apa.

Buna dieta daca nu te mai ingrasi dupa.
Si unde te-am putea vedea si noi intr-o poza??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Ana, la multi ani lui Tudor!

Sa creasca sanatos, voios, norocos, iubit!
Sa va bucurati de prunc multi, multi, multi ani de aici incolo!

Cum sarbatoriti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Daca va spun ca eu trimit la ai mei pachet si mama mi-a cerut bulbi de crizantema. Acuma nu ca nu s-ar gasi in Ro, dar depinde de ce s-a lipit inimioara, ea zice ca asta I-a placut cel mai mult aici,florile, decorurile exterioare si combinatiile de flori isi luase un bulb cand a plecat, dar nu s-a prins, ea zice ca poate nu l-a pastrat cum trebuie si ii pare tare rau dupa el. Era o crizantema cu flori in degradé.
Acuma dieta asta cate zile se tine? Nu ai voie deloc carbohidrati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu

Si unde te-am putea vedea si noi intr-o poza??


Poze before si after? :)) Inca n-am facut poze cu after, dar ma uitam ieri la ceva poze before, de vara trecuta, si e o diferenta enorma!

carmencita, dieta dureaza in functie de cate kg vrei sa pierzi. Eu am tinut-o cam 5 luni (fara carbohidrati), dar inca nu am terminat, acum intru in faza in care am voie carbohidrati, dar cu portia.
Pe siteul lor e un calculator care iti arata greutatea ideala, ei spun ca n-are rost sa te chinui sa slabesti mai mult ca nu vei reusi sa te mentii.
http://www.dukandiet.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Merci Donia.
Noi am fost la Boston, e un oras frumos, cu istorie, daca mergeti faceti turul turistic, sunt autobuze, te lasa in punctele de principal interes, cobori, vizitezi, il iei pe urmatorul autobuz pana vizitezi tot ce te intereseaza. Sunt pachete cu plimbare cu barca (e un fel de vaporas) incluse. Poti merge sa vezi zona de lux a orasului, cu case ale celebritatilor. Plaja nu m-a impresionat, insa e o zona frumoasa. Tu ce ai mai gasit, ca si eu am programat vara asta prin iulie macar o saptamana daca nu doua.
Editez sa spun ca m-am uitat pe ceva situri de inchiriat, eu as vrea o cabanuta.... Dar au niste preturi, de te descurajeaza. Eu am cautat de inchiriat de la pers. fizice. Aveti ceva recomandari?

Mergi la inceput