Ian.feb2012(74)-Asteptam ultimul bulgaras!!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

ica,alina,lady au dormit mai bine bebeii dupa protectis ,au scos gaze s-au cum s-au manifestat.

Din seara alsta ii dau si eu,apropo dupa o luna de la deschidere se arunca si se tine in frigider.

o fi bun si pt. mine eu am 8 zile de constipatie mie si frica sa merg la toilet.

Eu sunt zombi vb. anei caci rafi s-a frichinit toata noaptea si a trebuit sa-l plimb ca sa nu fie si el zombi sa ma nenoroceasca si azi.
Acum l-am bagat in scoica si-l legan ca deja devenise irasciil.

Vroiam sa va intreb voi mai consumati cafea? ca eu nu am curaj la cat de agitat e rafael si ma gandeam la varianta fara cofeina ca mie poftasi desii m-am lasat de 2 ani mie pofta si de-o tigara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izish83 spune:

Bulinutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

Eu beau o ceasca de cafea zilnic. De la o ceasca de cafea nu devine agitat.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Salutare fete!

Noi suntem bine, am fost putin racita zilele trecute si-am tot stat cu masca la gura sa nu cumva sa ii dau si lui Beatrice..dar am scapat.
Beatrice doarme tun in fiecare noapte de pe la 11 pana la 5..sau 12 la 5..sau 12..6 Nu ii mai dau colief, ii dau doar espumisan, dar cred ca i-l dau degeaba ca nu mai are colici, si o sa opresc si espumisanul sa vedem cum e.
Ieri am implinit 2 lunite (multumim pt urare). In cea de-a doua luna Beatrice a luat 830 g (doar san) si ma declar multumita. Ieri am fost si am facut vaccinul (dupa multe ganduri am optat pt cel de la stat). Acum o urmaresc sa nu faca febra.
Ane-marie - eu nu i-am facut si nu ii fac ecografie de sold, iar pt fontanela nici nu stiam ca se face. Deci de sold nu ii fac pentru ca din cate am citit si in mama si copilul, dar si din ce mi-au spus doctorii, ecografia asta e necesara daca medicul ce consulta bebelul are dubii la control - pentru ca exista niste semne care pot indica displaziile astea - cum ar fi nr. de cute de pe picioare care tb sa fie acelasi la amebele picioare, de asemenea se lasa/cracaneaza cumva picioarele in jos cand e copilul intind pt a verifica. Sunt sigura ca toti medicii verifica asta. Pentru Beatrice avem 2 doctorite pediatru. Una care lucreaza la Grigore Alexandrescu si care vine la noi acasa, si celalata e medicul de familie, tot medic pediatru. Nici una dintre ele nu mi-au recomandat eco de sold, asa ca merg pe mainile lor.

Oricum eu nu sunt adepta investigatiilor sau alimentarii copilului cu tot soiul daca nu sunt necesare. De exemplu eu nu i-am dat nici calciu acele 10 zile pe luna pt ca doctorita (cea de la G Alexandrescu) nu mi-a recomandat. Evident ca am intrebat-o de ce nu trebuie si venit si cu argumente : desi unii doctori inca mai recomanda, dupa noile reguli ale pediatriei nu se mai da pentru ca in timp cercetarile, studiile au aratat ca s-a depus aiurea excesul de calciu la unii copii! Mie mi se pare plauzibila explicatia, si am stat linistita pentru ca oricum ii dau vigantolul care fixeaza calciul ce ea si-l procura din laptele meu.

De-abia astept weekendul am auzit cao sa fie frumos tare
Si noi facem botezul tot pe 5 mai.

M-am intins ca o placinta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Neata!

Altesa, poti lua si tu protectis, poate te ajuta. Iar despre cafea: eu am inceput sa beau cate o ceasca dimineata si uneori una mica mica dupa-amiaza si nu am observat nici o schimbare la Filip. Eu, sincer as fi vrut sa fie putin mai activ..

Ane, daca Bianca ti-a luat asa bine in greutate, nu are nici un rost sa te stresezi cu cantarul cu mulsul, etc..

Noi am dormit bine, ca de obicei, a papat in somn la 4 si la 7-cand m-am si trezit. Acum e in carut, rade la tot ce vede, il amuza peretele rosu, manutele lui, dar mai ales fatza mea.



Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Altesa, eu nu mai beau cafea, am baut in timpul sarcinii. Nu mai neau cafea pt ca pt mine cafeaua era asociata cu tigara. Acum daca nu mai e tigara, nu mai e nici cafeaua. Nasol cu pofta de tigara, dar ce-ti veni dupa 2 ani? Eu nu mai fumez de 2 luni, adica de cand am nascut. Si nu ca am fost eu vreo ambitioasa, ci pur si simplu din ziua in care am nascut n-am mai putut sa pun gura pe vreo tigara, si imi doream f mult sa alaptez. Ciudat a fost, pentru ca eu (nu dati cu pietre) am fumat in timpul sarcinii. Zilnic, la serviciu fumam 2-3 tigari slim. Nu am reusit de nici o culoare sa le las desi vroiam nu puteam, mai ales dupa 11 ani in care nu mai la wc cre' ca nu eram cu tigara in gura. Ma apucau toate spumele daca nu fumam iar doctorul a zis ca mai bine fumez decat sa ma stresez in halul ala. Doar ca eu m-am ales si cu stresul (ca poate vor dauna tigarile alea) si cu fumatul.
Ce pot spune acum e ca intr-o zi saptamanile trecut tot asa ma luase o pofta de tigara si l-am rugat pe al meu sa-mi de un fum din tigara lui si surpriza am zis ca vomit la ce gust avea. A fost tare ciudat. Nu stiu ce se va intampla dupa ce voi termina cu alaptatul, inca nu ma declar nefumatoare "definitiva" ci nefumatoare temporar :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

am intrat sa ma laud si eu cu prima noapte in care fata a dormit 7 ore neintrerupt... era si cazul, doar astazi a implinit 40 zile! maine mergem amandoua la preot
as vrea sa va intreb daca este vreo problema ca o las pe fata sa se mai uite la tv (pe duck tv, un post pentru bebei, cei drept, mai maricei). este asa simpatica cum se uita ea la tv, mai rade, mai ingana, dar nu stiu daca este ok pt dezvoltarea ei psiho-motorie. voi ce stiti?
eu deja am scos majoretele :
hai izish



mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

hei ia sa ma dau si eu la o cafea fara cofeina macar sa-i simt mirosul ca n-am chef sa stau treaza de asta are grija rafael.

Faith cred ca sunt pofte de lauza ca m-as da si la o cola,pizza,multiiiii cartofi prejiti,kfc,mc,saorma,maioneze,carne prajita din aia de la garnita din iarna cu muraturi,sarmale si tot ce e mai nociv pentru bebe of.

dar ma fac ca le-am mancat si-mi trece doar de la dulciuri nu m-am dat la o parte si cred ca bag cam multe la 2 zile trece sotul pe la cofetarie si-mi face plinul.

mama si ce-as mai linge si-o inghetataaa sau mai bine un profiterol ,hai ca io imi fac rau singura si mai fac si la altii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

raluka il las si eu 20 de min.dimineata pana fac patul si ordine in camera desii nici eu nu stiu daca e bine.


vad ca am inceput ziua bine am facut kekeeu dupa 8 zile si rafael dupa 4 zile.

si acum face nani(pe burta mea desigur)

Apropo de facut nani 7 0re ralukkkka?

Ralu,ligia,gianina,alina si alte mamici povestiti-mi si mie ce program aveti voi (24 h) de va dorm copii atat? poate nu fac eu ceva bine ,mie mi se pare ca al meu doarme cel mai putin de-aici si banui ca-l tin eu prea mult treaz ca sa ma joc cu el sau sta el treaz ca sa ma joc cu el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

de cand am inceput sa o infas, Ariana doarme mai bine si mai mult. am deja saptamani de cand doarme bine... inainte o adormeam si dupa o ora se trezea cu durere de colici... acum se vede ca o mai doare, insa nu se trezeste. citisem ca infasati, bbeii se simt ca in burtica si le e mai bine
edit: bineinteles ca mai protesteaza, ca a mea ar sta numai cu mainile in sus, insa o pun la san si se linistete imediat. si inca ceva: nu o infas de la inceputul alaptatului, ci atunci cand simt ca adoarme



mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput