Bobocei de Sept-Oct 2012(6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

salut !
sunt noua printre voi , dar va citesc de un pic de timp ...mie doctorul mi-a dat vitamine ( pastilele contin si acid folic ) si mi-a spus ca voi inceta sa le iau deabia la sfarsitul alaptarii...
AM O MARE PROBLEMA ! PENTRU VOI CARE STITI CE AS PUTEA SA FAC ...
AM MAI BINE DE O SAPTAMANA DECAND TUSESC GROAZNIC DE TARE. DEJA AM GATUL ASA DE IRITAT CA DEABIA MAI INGHIT... AM INCERCAT SIROP DE MUGURI DE BRAD , LAMAIE CU MIERE , CARTOFI RASI CU ALCOOL , RIDICHE NEAGRA CU MIERE SI ZAHAR ,NU MAI STIU CE SA FAC ...
daca voi cunosteti ceva ce poate avea efect ? va rog sa-mi spuneti ...imi este tema si ca ma fortez de fiecare data cand tusesc ...
peste putin timp incep munca , dar macar diseara sa pot face ceva ; ziua tusesc si nu prea , dar seara , cand ma intind , ma iau niste convulsii
nu stiu sa ma semnez , + 13 , sper sa inteleg pe parcurs ...


o zi buna tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Buna fetelor, eu sunt racita putin, fi-miu e racit de vreo sapt. si nu-i mai trece, pana la urma am luat si eu, desi am bagat kg de lamai in mine, acuma macar sa fie o forma usoara.

Azi m-au luat iar durerile de burta si se intareste, of m-am saturat, 2-3 zile e mai bine si apoi iar ma ia...

Azi iau si eu rezultatul la DT.

In rest, am inceput sa-l simt mai bine pe bb, aseara asa de bine facea tumbe, parca ma impingea in burta... simpatic...

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006)
sapt. 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

buna! am intrat aici ca sa ii scriu lui anne_mary. eu am facut fiv in austria, am 36 de ani si abia l-am convins pe dr sa imi transfere 2 embrioni (bine, eu as fi vrut 3, dar nici nu a vrut sa auda). s-au prins amandoi si el ne-a avertizat inca dinainte de embrio transfer (pe mine si pe sot, ca ne-a chemat pe amandoi la transfer) ca la cum arata endometrul meu si la calitatea f buna a embrionilor, se vor prinde amandoi si ca implicit ne asumam riscurile usei sarcini gemelare.
acuma, mie nu imi e deloc usor cu sarcina gemelara (poate altor fete le e mai usor, eu vorbesc strict despre mine). la 17 sapt am avut necazuri cu colul si am facut cerclaj si de atunci sunt consemnata la pat la 180 grade (ma ridic din pat doar pt a merge la baie).
daca vrei sa ma intrebi mai multe, scrie-mi pe balantatm@yahoo.com
sa nu uit: mi se pare ca iei f putin acid folic. la o sarcina multipla, cred ca ai avea nevoie sa iei macar femibion1 in primul trim de sarcina si apoi sa treci pe femibion2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Mi-a iesit bine DT, risc f mic, sa dea domnul sa fie asa.

Buna venit AC, le rugam pe fete sa te treaca in lista.

Anne eu ma epilez cu bicul acum, e un chin, inainte o faceam cu crema dar acum nu merge, la prima sarcina in lunile mari ma faceam cu crema si a fost ok.

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006)
sapt. 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danageodoiu spune:

Fetelor, am facut azi DT la 13 sapt si 1zi!
BB e bine 7,7 cm, translucenta nucala 1,6mm, asteptam rezultatul cu testul de sange.
Dupa cum ziceam acum cateva zile eu nu ma vedeam mamica de baiat si eram tare curioasa daca ii facem surioara/fratior siminei.
Si am aflat: adica nici n-a apucat dr sa-mi zica (eu eram cu ochii in 4 dupa cele 3 linii paralele) si cand a zis astea sunt piciorusele, am si ochit zona si am vazut cele 3 liniute paralele. Asa ca, da este fetita, mi-a spus dr ca e sigur, nu poate fi baietel.
Deci tati o sa aiba 3 fete in casa, el e bucuros, noi la fel, important de-acum e sa verificam ca e totul bine cu bebelina nr2.




Dana, mama Siminicii (25.03.2010) si
13+ ticker pe graviduta cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danageodoiu spune:

Tzuki, am vrut sa-ti trimit datele contului comun dar nu vad iconita cu PM, nu e activat?

Dana, mama Siminicii (25.03.2010) si
13+ ticker pe graviduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

buna tutror gravidutelor,celor vechi si celor noi.
nu am scris demult,am fost tot cu lucrul,stresul,durerile,etc.,dar v-am citit. de obicei scriu putin si stau mai mult deoparte.
de astazi am intrat in concediu medical.mi-a dat dr-ul de familie,iar luni seara,cand merg la ginecolog,o sa-mi dea el mai departe.
eu am 13 sapt, am placenta dezlipita,dureri mari de burta,spate si mi-i se duc pana si pe piciorul stang. am ameteli,azi mi-i s-a taiat filmul inainte sa ajung in pat si am dat cu gatul de o servanta..nici nu stiu cum am ajuns in pat,ca nu-mi mai amintesc. am o dunga pe gat,de parca ar fi incercat careva sa ma stranguleze. m-am speriat foarte tare,mai ales ca sunt mai mult singura acasa.
eu am facut doar primul set de analize..mi-a iesit ca am avut toxoplasmoza si am o infectie in urina.
luni intru deja in 14 sapt si vreau sa va intreb ce fel de eco ati facut voi la 14 sapt?eu pana acuma tot eco vaginala am facut. as vrea sa stiu daca acuma imi va face eco abdominala,sa intre si taticul cu mine,mai ales ca-i posibil sa ne zica ce o sa fie.
imi cer scuze daca v-am plictisit,dar cum am scris foarte rar,am simtit nevoia sa va pun cateva intrebari.
va doresc multa sanatate,sarcini usoare si bebei sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Didi Anda ai grija cu infectia urinara, pot fi durerile de la ea, trateaz-o repede. Ameteleile de la ce le ai? Iei Gynipral cumva? La 14 sapt iti face abdominala, doar ca sa-ti vada colul ifi face vaginala la varsta asta, la mine asa a fost, restul s-a vazut pe burtica.

Dana felicitari pt fetita, ai sa vezi ce bine o sa se inteleaga fetele. Sa fiti sanatoase!

lulutza_1980 mergi la dr de fam sau suna-l macar. Eu prima data am luat si antibiotic, e mai important sa tratezi infectia decat sa o lasi de frica antibioticului. Dr iti poate spune daca e infectie sau nu. Imi spunea cineva ca a luat Stodal pt tuse, cica ar fi homeopat, intreaba la farmacie. Sanatate!

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006)
sapt. 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_rainbow spune:

Citat:
citat din mesajul lui didi-anda

buna tutror gravidutelor,celor vechi si celor noi.
nu am scris demult,am fost tot cu lucrul,stresul,durerile,etc.,dar v-am citit. de obicei scriu putin si stau mai mult deoparte.
de astazi am intrat in concediu medical.mi-a dat dr-ul de familie,iar luni seara,cand merg la ginecolog,o sa-mi dea el mai departe.
eu am 13 sapt, am placenta dezlipita,dureri mari de burta,spate si mi-i se duc pana si pe piciorul stang. am ameteli,azi mi-i s-a taiat filmul inainte sa ajung in pat si am dat cu gatul de o servanta..nici nu stiu cum am ajuns in pat,ca nu-mi mai amintesc. am o dunga pe gat,de parca ar fi incercat careva sa ma stranguleze. m-am speriat foarte tare,mai ales ca sunt mai mult singura acasa.
eu am facut doar primul set de analize..mi-a iesit ca am avut toxoplasmoza si am o infectie in urina.
luni intru deja in 14 sapt si vreau sa va intreb ce fel de eco ati facut voi la 14 sapt?eu pana acuma tot eco vaginala am facut. as vrea sa stiu daca acuma imi va face eco abdominala,sa intre si taticul cu mine,mai ales ca-i posibil sa ne zica ce o sa fie.
imi cer scuze daca v-am plictisit,dar cum am scris foarte rar,am simtit nevoia sa va pun cateva intrebari.
va doresc multa sanatate,sarcini usoare si bebei sanatosi!


parerea mea este sa stai cat mai mult la pat pana se lipeste placenta la loc. neaparat sa iei progesteron si no-spa si scobutil pt dureri, probabil ca deja le iei. si sa rezolvi si infectia urinara cu antibiotic, si eu am avut la sarcina 2 si 3 si am luat amoxicilina de 750 mg parca si cat mai multe lichide: apa, supa din astea.
la eco de 14 saptamani deja se face abdominala in general. mie asa mi s-a facut mereu dupa 12 saptamani. sanatate multa iti doresc

dana, felicitari pt fetita, eu nu ma vad mama de fetita , dar acum fie ce-o fi. poate sta si bebe mai bine luni cand mergem la medic

Gabrielle, mami de Lucas (14.10.2010) si 15+


2 ingerasi in ceruri, opriti din evolutie la 12 si 16 saptamani
mutatia MTHFR C677T heterozigota si mutatia MTHFR A1298C heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryd spune:

Buna ziua dragi burtici!

N-am mai scris de multisor pe aici dar am mai apucat sa citesc din cand in cand. Bun venit noilor burtici si sarcina usoara tuturor in continuare.
Noutati noi nu prea avem. Eu ma simt bine in continuare, fara nici un simptom. Zilele astea m-am cam speriat ca am tot avut parca niste intepaturi in burta si nu-mi explic cam ce ar fi. Am incercat sa stau cat de cat linistita si am luat no-spa. La medic urmatoarea vizita o am abia pe 27.03. Sper sa fie ok pana atunci.
Ma intereseaza si pe mine tare subiectul cu gelozia intre frati. N-am aprofundat inca problema. Lory stie ca va mai avea un fratior/surioara dar n-a reactionat in nici un fel. La fel, n-am de gand s-o stresez cu problema, abia atunci vom vedea cum rezolvam problema.
Legat de epilat eu si data trecuta dar si acum cu epilatorul si doar inghinal cu ceara. N-am avut probleme.
Kg pana acum am luat 2,5. Sarcina trecuta am luat 18 in total de care am reusit sa scap in 6 luni. Voi vedea acum cum sta treaba. Ma cam lupt si eu cu o foame teribila.
Promit sa fiu mai activa pe viitor.
O zi magica va doresc!

Dana, mami de Loredana Georgiana (06.11.2008) si [url=http://lilypie.com][/url]"
POZE LORY

Mergi la inceput