Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (79)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

buna fetele dragi!

Livsy, caciantoni, sandaa

caciantoni, foarte interesanta "povestea" postata!!!!! Cum te descurci? Nu am gasit "povestea ta" :) Ma bucur infinit de mult pentru tine

histamina, sanatate multa si luminarea mintii in momente incerte!

va pup si va imbratisez cu drag!!!!

La ora 11 hai sa spunem toate macar in gand daca nu avem timp de rugaciuni "Doamne ajuta pe femeile cunoscute la zamislire de prunci sanatosi si nasterea acestora la termen".....macar atat....

va pup si imbratisez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Buna , fetelor si Dumnezeu sa va binecuvinteze pe toate. histamina, imi pare rau de situa#539;ia ta, dar, sper ca bunul Dumnezeu va avea grija de tine si de mama ta. Eu nu am mai intrat sa vascriu, dar de citit v-am citit, ptr. ca atunci cand citesc aici am o stare de liniste. Noi suntem bine, am intrat aproape in 6 luni si vom avea un baietel pe care-l va chema Nectarie, in cinstea sfantului nostru drag. Va pup pe toate. oare de cate ori te poti impartasi cand esti insarcinata. Duhovnicul meu nu este de aici , iar acum trebuie sa-mi caut pe altcineva si-mi este foarte greu, ptr. ca simt ca nu gasesc ceea ce vreau. Nu stiu daca ma intelegeti. Sper sa gasesc. O sa va mai scriu.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monimo spune:

Doamne ajuta!

adarev
in timpul sarcinii parintele duhovnic m-a spovedit si impartasit o data pe luna. a fost o mare binecuvantare si pentru mine si pentru bebe. inainte de sarcina am fost oprita mai bine de un an. setea a fost mare...
Va pun in atentie o carte recenta a ierom.Savatie Bastovoi (Fuga spre campul cu ciori-Amintiri dintr-o copilarie ateista). O carte autobiografica publicata dupa moartea tatalui sau. Imi place mult autorul....Am gasit aici o mica propozitie care m-a induiosat si pe care nu o s-o uit... Se pare ca in viata lui, probabil inainte de a lua calea manastirii, Savatie, un mic geniu dealtfel, a cunoscut si spitalul de nebuni Socola. Povesteste experienta in capitolul Un diazepam pentru Dumnezeu. Aici atrage atentia asupra unui lucru cu care m-am confruntat personal. Ca locurile astea au un miros special...nu a medicamente si spirt ca orice spital. Au mirosul deznadejdii. Singuratatea, frica, neputinta, deznadejdea... miros. Sa dea bunul Dumnzeu sa nu fie cazul dar cercetati pe voi sau pe altii si o sa vedeti ca miros urat. Apoi spune... Multi ani dupa aceea am descoperit mirosul chiliilor de manastire. S-ar parea ca si aici oamenii stau inchisi, dar chiliile lor miros atat de frumos... Chiliile miros ca sanul mamei. Propozitia asta mi-a ramas teribil in suflet...Chiliile miros ca sanul mamei. Am vrut sa o impartasesc cu voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

adarev te poti impartasi la 40 de zile
dar sa fii spovedita evident
si mai cauta ca vei gasi sigur pe cineva
trebuie sa te impartasesti macar pt bebe
doamne ajuta sa iti iasa un parinte pe sufletul tau in cale
in ce oras stai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cora79 spune:

Buna fete dragi,sper ca va mai amintiti de mine,de incercarile noastre esuate de a avea bebe (inseminari si FIV nereusite). Iata ca astazi , dupa mult timp pot sa va spun ca am devenit parinti adoptivi,Dumnezeu ne-a scos in cale o minune de fetita,care a devenit centrul universului nostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_g spune:

Fetelor, ce povesti frumoase citesc eu la subiectul nostru drag.
Mare si minunata e mila Domnului!

adarev, fetele ti-au spus bine, asa stiu si eu, la o luna-40 de zile, cu spovedanie te poti impartasi.
Roaga-te si cauta si vei gasi precis un duhovnic.

cora79 sa fiti sanatosi, sa va bucurati de minunea voastra, sa o crestiti frumos si sa dati slava Domnului pentru ajutorul primit.

Minimo , asa de frumoasa este povestea voastra, ce minune mai mare? Astept sa ne povestesti despre botezul de saptamana viitoare!

Cami, mamica puternica si curajoasa.

Histamina tu esti un exemplu pentru mine de tarie si curaj pe care Domnul ti le da! Domnul v-a ajutat asa de mult, nu e cazul sa deznadajduiesti, incredinteaza-le pe toate Lui si stiu precis ca le va face spre binele vostru. Azi de ziua sfintei cruci parintele nostru ne spunea sa nu fugim de cruce fiindca mantuire vine numai prin cruce, daca vrem sa fie totul usor atunci nu e bine...ne da Domnul dupa putere, sa avem nadejde.

Ana

Promit sa va mai scriu si maine, sotul imi cere calc-ul.
DOmane AJuta, o saptamana binecuvantata cu liniste si pace sufleteasca.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Doamne ajuta!

va multumesc pt incurajari.

Cora, ,c e minune.

nu sunt un exemplu,sunt doar un om plin de slabiciuni.

adarev, eu , in sarcina, ma spovedeam si impartaseam saptamanal,DAR eu am trait 7 luni aproape numai cu Sf Impartasanie!
pana la 7 seara nu am putut bea nici apa, doar 120 de flacoane de perfuzie pe luna, iar in ultimele doua luni,180. de la 7 seara puteam bea apa,dar nu mai mult d eun pahar.noapte mancam bucatele mici de carne, infime, de branza si paine uscata. cate un dumicat-doua,cand ma trezeam sa ma duc la toaleta.

deci,la mine a fost o situatie extrema.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Multumesc fetelor de sfaturi.Cami_Antonia, sunt din Bucuresti. Va urez o saptamana buna si Dumnezeu sa va binecuvanteze.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Buna dimineata,dragelor,

Lauraa, ce saptamana importanta si frumoasa incepe azi pt tine

Cami_antonia, ma bucur ca ne-ai adus vesti despre Alina si fratele tau. ii imbratisez cu drag si le doresc sa se bucure unul de altul cat mai mult timp. pt printesele tale

Cora, felicitari din tot sufletul, sa-ti traiasca buburuza. daca poti si doresti, da-ne mai multe detalii despre fetita voastra. ma bucur f mult ca mai avem aici inca o mamica de copilas adoptat.

Sandaa, pt tatal tau, sa-l ajute Maica Domnului sa se simta mai bine,iar voua rabdare




Sambata [Evr. 10, 32-38; Mc. 2, 14-17]. „N-am venit sa chem pe cei drepti, ci pe cei pacatosi la pocainta" (Mc. 2, 17).
Prin gura intelepciunii, Domnul i-a chemat la Sine pe cei lipsiti de minte. Tot El, pribegind pe pamant, i-a chemat pe cei pacatosi. La El nu este loc nici pentru „desteptii" trufasi, nici pentru „dreptii" neascultatori. Sa se bucure neputinta mintii si sufletului! Putere a mintii si a faptelor, pleaca de-aici! Desavarsita neputinta care se recunoaste pe sine ca atare si alearga cu credinta la Domnul, Cel ce vindeca pe cei neputinciosi si plineste cele sarace, se intareste si cu mintea, si cu obiceiurile, continuand, totusi, sa isi marturiseasca si prostia, si ticalosia; iar puterea lui Dumnezeu, desavarsindu-se intru neputinta sub aceasta infatisare neatragatoare, zideste in chip nevazut o alta personalitate, cu minte si obiceiuri luminoase, care va iesi la lumina la vremea sa: uneori inca de aici, dar dincolo totdeauna. Iata ce este ascuns de cei intelepti si priceputi si se
descopera doar pruncilor!

A treia duminica a postului (A Sfintei Cruci)
[Evr. 4, 14-16 - 5, 1-6; Mc. 8, 34-38; 9, 1]. „Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea sa si sa-mi urmeze Mie" (Mc. 8, 34).

Nu poti merge fara cruce in urma Domnului Purtator de cruce; si toti cei care merg in urma Lui merg, negresit, cu crucea. Ce e aceasta cruce? Necazurile, stramtorarile si intristarile de tot felul, care vin dinlauntru si din afara asupra celui ce implineste cu constiinta dreapta poruncile Domnului, traind in duhul randuielilor si cerintelor Lui. Aceasta cruce se intrepatrunde pana-ntr-atata cu modul de vietuire al crestinului, incat acolo unde este crestinul este si ea, iar acolo unde nu e aceasta cruce nu poate fi vreun crestin, inlesnirile de toate felurile si viata in dezmierdari nu sunt pentru un crestin adevarat. Sarcina crestinului adevarat e sa se curateasca si sa se indrepteze. El e ca un bolnav care trebuie sa fie cauterizat pe ici, taiat pe dincolo, iar asta nu poate avea loc fara durere. El vrea sa se smulga din robia unui vrajmas puternic; poate face asta fara sa lupte si fara sa fie ranit? El trebuie sa mearga impotriva tuturor randuielilor (lumesti) care il inconjoara, iar asta cum o poate face fara neplaceri si stramtorari? Bucura-te, deci, cand simti ca te apasa crucea, fiindca acesta este semnul ca mergi in urma Domnului, pe calea mantuirii, in rai. Rabda putin. Acum acum vine sfarsitul, insotit de cununi!

Luni (a 4-a saptamana a Postului). Apostolul Pavel spune ca israelitenii, trecand marea, s-au botezat in ea (I Cor. 10,2).
Acest botez le-a slujit ca despartire de Egipt. La randul sau, Apostolul Petru graieste: „Iar aceasta mantuire prin apa inchipuia botezul, care va mantuieste astazi si pe voi" (I Ptr. 3, 21). Si botezul nostru ne mantuieste si ne slujeste ca zid despartitor intre intunecatul taram satanic al pacatului si lumii si lumina vietii in Hristos. Cel botezat se rupe de toate nadejdile si reazemurile
pamantesti si traieste in acest veac ca intr-o pustie, fara a se lega de nimic. Inima lui nu este pe pamant, inima lui este in veacul celalalt. Tot ce este aici il atinge in treacat, asa incat cel ce are femeie e ca si cum n-ar avea, cel care cumpara ca si cum n-ar stapani, si indeobste oricine se foloseste de aceasta lume - ca si cum nu s-ar folosi deplin (I Cor. 7,30).

Din TALCUIRI DIN SFANTA SCRIPTURA PENTRU FIECARE ZI DIN AN a Sfantului Teofan Zavoratul


Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Doamne Ajuta!

Eu va trimit www.noutati-ortodoxe.ro/calendar-ortodox/sinaxar.php?date=1332129600" target="_blank">Sinaxarul de azi!

Ma bucur tare mult pt vestile minunate:
cora79 felicitari! Multa putere sa o puteti creste!
Lili_g mamica curajoasa!
Ma bucur ca ne-ai scris!
Ce fac copiii?
cami_antonia de-acum s-a incalzit. Vom sta m mult pe-afara.
Sa nu va mai imbolnaviti!
Sanatate si putere fratelui si Alinei!
adarev asa stiu si eu. La 40 de zile te poti impartasi, dupa ce te spovedesti.
Doamne Ajuta sa gasesti un duhovnic sufletului tau!
MaraAnisia
Lauraa va naste sapamana asta?
NASTERE USOARA!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput