Strugurasi de Sept-Oct 2011 *45*

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

Buna dimineata!
jade, sei multumesc pentru incurajarile de ieri. pentru ca la Teodora am avut atat e mari probleme datorita constipatiei cam intrasem in panica. azi dimineata a facut ca de obicei. deci amanam banana. adevarul e ca si pe mine ma constipa, dar pe Teodora si pe taica-su nu. cum spunei Sei, tine de organism.
ionela si zici ca mai are si adepti tanti aia?!
o sa va povestesc o problema off-topic pt strugurasi dar importanta pt. mine. la noi in casa nu exista ridicatul mainii la copil/violenta. asa am crescut, atat eu cat si sotul ( ca sa intelegeti cam cu am crescut va spun ca imi amintesc ca ne mai certa tata pe mine si fratii mei si ne spunea ca alti copii sunt batuti cu cureaua si pe noi nu ne atinge nimeni si tot neascultatori suntem . eu credeam ca zice asa.... ceva. pur si simplu nu puteam sa imi imaginez/vizualizez cureaua in alta parte decat atasata la pantaloni)
ei, de catva timp Teodora tot venind de la gradi imi spunea ca fetita X s-a uitat mai urat la ea, ca i-a spus cuvinte urate ....ma rog, altele asemenea. am discutat cu educatoarea. mi-a confirmat ca este o fetita ai caror parinti au inteles sa nu ii stabileasca limite de comportament. (a se citi : cand vine acasa copilul meu e foarte cuminte, toata ziua se uita la tv)
pana saptamana asta cand a venit acasa si mi-a spus X m-a lovit.si nu oricum, lovita peste fata. va dau cuvantul meu ca prima reactie am avut-o : loveste-o si tu! deja simteam ca nu ma mai tin curelele.
erau cu ingrijitoarea in acel moment, doamna fiind la baie. azi dimineata am mers din nou la gradi. doamna mi-a spus ca probabil X este intr-un moment foarte dificil (mama tocmai a nascut, perioada de adaptare) si ca a refulat aici. sigur, inteleg. dar sa nu refuleze pe fi-mea! isi va spori atentia, va incerca o discutie cu parintii, ce poate si ea sa faca.
problema e ce sa ii spui copilului tau sa faca cand altii se comporta ca in preistorie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

michella, pana la urma eu cred ca educatoarele ar trebui sa aiba grija de copii cat sunt la gradi. Doar ca multe nu isi dau interesul, au alte preocupari... etc etc


It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Creola

Seidana-omida nu se poate spala in masina deoarece are cutiuta inregistrata cusuta.

merg sa o culc pe Elisa,care incearca sa-mi traga tot ce ar putea prinde de pe birou.suntem treze de la 6.00 si un pic.dupa fug la piata si trebuie sa fac papica caci am si printese mari la masa de pranz.
V doresc o zi frumoasa!


Mamica fericita de Maria Sarah (13.04.2005) si Elisa Rebeca (18.09.2011)


am luat-o de la Cora.. mi-a iesit 45 lei ( aveam un tichet )
ce faci papa bun bun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Neata,

lena, ce fain a sunat asta cu alaiul ei de flori.mi am adus aminte de nunta si de valsul de deshidere "nunta de flori". doamne, cat de frumos a mai fost! Dupa mi au cantat aia cu "mai spune mi iubito o data ...ca vom vea o fata". ce vremuri...

chiar asa nanna, ce carut ai luat? Are maner reversibil?

apropos de linkurile lenei de pe fb cu alaptarea, eu am gasit niste site uri antialaptare care ziceau ca in lm.sunt toxine/poluanti/subst chimice intr o cantitate mult mai mare decat s ar crede...si mai ales la femeile care au depozite de grasime. ca acolo se acumuleaza. deci tre sa slabesc sa nu intoxic fata.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Pai sunt si din astea...sunt sit-uri care sustin ca laptele matern e bun numai daca baba mananca bio si foarte organizat, altfel iti dau ei reteta de lapte formula facut in casa mult mai bun decat LM( incomparabil spun ei cu LP).
Nu zic nu, o fi mai bun laptele facut in casa decat LP... ba chiar am curaj sa pariez ca e asa... dar laptele matern nu e doar alaptare... In fine

Mai sunt si "tanti"care sustin ca alaptarea e scarboasa 9 asta de care zic e un fel de guru prin America) dar tot ea spune ca femeia trebuie sa acceptew sa faca secs imediat dupa nastere, ca e obligatia ei fata de sot, ca nu este admisibil sa amane mai mult de 4 saptamani si dac adoare e in obligatia ei sa simuleze ca-i place... pentru sot.

Da, are si carte scoasa in acest sens....
Sa precizez insa ca e o tanti de vreo 200kg singura si fara copii
Ea explica faptul ca bebe nu are voie sa stea in camera cu parintii deloc si ca daca bebe plage si sotul docmai a initiat o partida de secs e MUSAI sa ramai langa sot si sa colaborezi

Na.... gasesti de toate pe planeta asta


Mami fericita de Mihnea si de Tudor


Eu am cunoscut "live" o tipa care zicea ca nu alapteaza pt ca i-i se deformeaza titile si poate sotu nu o sa o mai placa de ea.. si ca dormitorul e camera LOR (2) nu a lui bb care are camera cu de toate (mai putin mama langa el )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

sei, de cezariana doar de teama ca dupa nastere naturala poate nu te mai place sotul ai auzit?! eu da !!!!!!!!!!!!!!!!
klau in doamna am incredere. stie sa se ocupe de ei. nu e o isterica care sa tipe/loveasca sau altele. stie cum sa le transmita informatiile. doar ca, conteza enorm si bagajul individual al fiecaruia, ce vede/aude in familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Michella .. si cum ati scapat de constipatie?
brao pt kk-lici , i-ai dat ceva?
In privinta grainitei.. eu cred ca educatoarea trebuia sa zica ceva , sa ii explice fetitei ca nu e bine sa lovesti , etc.. nu sa motiveze comportamentul in fata parintelui cu copilul agresat.. Asta insa intr-o lume buna, nu in lumea asta plina de lupi, in care auzi educatoarea ca ameninta copilul c a il strange de gat..
Nu stiu ce sfat sa-ti dau, ce sa zic, pt ca nu am trecut prin asa ceva.. si sper sa nu trec niciodata, ca la cat sunt de impulsiva as fi in stare sa o iau de mot pe educatoare..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui michella78

sei, de cezariana doar de teama ca dupa nastere naturala poate nu te mai place sotul ai auzit?! eu da !!!!!!!!!!!!!!!!
klau in doamna am incredere. stie sa se ocupe de ei. nu e o isterica care sa tipe/loveasca sau altele. stie cum sa le transmita informatiile. doar ca, conteza enorm si bagajul individual al fiecaruia, ce vede/aude in familie.

michella mami de Teodora si Stefan



ce idioate de femei... jur... mai bine te mutilezi tu ca sa satisfaci o p... ohhhhhhhh
ok faci ceza ca iti e frica de durere, ca preferi "siguranta", motive personale , dar nici asa
PS: scuze, da nu ma putui abtine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Buna dimineata mamici dragi!

Eu azi sunt foarte bine dispusa ca deja am servita cafea si ceai, Creola multumesc

Noi suntem bine, salivam la greu poate o sa ne iasa si noua un dintisor.

Creola, da ar fi frumos sa ne vedem. Oricum mai vb pana atunci, o sa fin in Cj la sf lui aprilie pt o saptamana. Abia astept!

Mariana, bravo pt morcov, sa aveti mai mult succes azi!

Nana, sper sa se rezolva cu indemnizatia repede!

Lena, sa vina primavara, bine zici... dar aici in Bucuresti azi e o zi asa mohorata...

Azi ar trebui sa incep diversificarea
sper sa avem succes

Va pup si revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Michella, voiam sa iti spun rezolvarea comunicarii non violente in cazul in care exista violenta intre copii: educatoarea ar trebui in primul rand sa fie atenta ca la momentul in care fetita respectiva ridica mana sa loveasca pe a tau sau oricare alt copil, in primul rand sa o prinda de mana (folosirea fortei cu rol de protectie) iar apoi sa vorbeasca cu ea in limbaj non violent, de exemplu: esti frustrata, de aceea vrei sa lovesti, ca sa te eliberezi? ai nevoie de mai multa atentie din partea celor din jur si cind nu o primesti te simti frustrata? sa stii ca atunci cind te vad lovind copiii ma faci sa ma simt foarte rau pentru ca eu am nevoie sa va stiu in siguranta.

Treaba cu nu lovi ca doare, eventual si exemplificat nu ajuta la nimic. Uimitor vorbaria asta lunga, are efect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Ionela, cat de tare!!!

bai, deci eu am facut ceza ptca nu cred ca eram in stare natural, da?!

sottz n a mai vazut o de multicel da intelege saracu. asta mi ar mai.lipsi sa imi ceara sa l stimulez , ca il stimulez cu un par in cap.

Si iaca ce ma bucur ca stam int o camera toti 3 ...cel putin pana vom face restul casei. ma mai scot si eu. zic ca se trezeste fata si am scapat.:)))))

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput